Меню

Як розвинути логічне мислення дитини

Одне із завдань інтелектуального виховання – знайти цікаві та ефективні ідеї розвитку логіки у дитини. Логічне мислення – унікальна властивість розуму, яка проявляється в процесі розвитку. Діти, що володіють логічним розумом, добиваються великих успіхів в навчанні, можуть впоратися з такими завданнями, які іншим учням не під силу. При цьому нелогічність – одна із найпоширеніших прогалин у формуванні мислення у дітей.

Чому важливо розвивати логіку у дитини? Які методи навчання допомагають робити це правильно і ефективно?

Розумова логіка дитини: користь логічного мислення в навчанні і житті

Логіка лежить в основі безлічі розумових процесів. Вона допомагає нам робити аналіз інформації, власних і чужих дій, тобто допомагає прийняттю вірних рішень.

Дитина, яка вміє логічно мислити:

 • визначить, що важливе, а що – другорядне;
 • будь-яку інформацію обміркує, спираючись на особистий досвід і знання, визначить її достовірність;
 • побачить зв’язки між явищами, тобто здатна визначити причину конкретного результату, спрогнозувати результат певних дій;
 • вміє побудувати чітку конструкцію висновків, зрозуміло донести до оточуючих свої думки.

Розвивати логіку, як найважливіший інструмент пізнавальної діяльності, потрібно з дошкільного віку (приблизно з 5 років, коли активно формується словесно-логічне мислення). Що це означає для самого учня?

 1. Математика не здаватиметься важкою. Навпаки, маленькому школяреві подобається розв’язувати логічні завдання, вирішувати приклади.
 2. Логічне мислення допомагає зрозуміти матеріал, а значить, його легше запам’ятати і оперувати ним у майбутньому.
 3. Працювати з інформацією легко, тому що дитина вміє аналізувати, вибирати головне, відсівати непотрібне.
 4. Учень робить обґрунтовані висновки, самостійно вирішує завдання.

Прийнято вважати, що логіка — здатність, яка корисна тільки в професіях, пов’язаних з точною наукою і обчисленнями. Але це не так. Кожній людині в житті доводиться вирішувати багато раціональних завдань, а відсутність логіки може перешкодити втіленню ідей, реалізації творчих планів.

Читайте також:  ГНА в 2021 году будет непосредственно в форме ВНО

Як розвивати логічне мислення дитини?

У корені неправильно перекладати розвиток дитини, її інтелекту на школу і шкільних педагогів. Шкільна програма в Україні будується на такому принципі: учитель пояснює тему, показує приклад, учні виконують аналогічні завдання. Мислення задіюється мінімально, а нам потрібно, щоб дитина навчилася мислити, міркувати, будувати причинно-наслідкові ланцюжки. Для цього нам необхідно:

 • розвивати у дітей самостійність;
 • пояснювати помилки, щоб вони могли зрозуміти також і причини неправильних висновків, знайти правильне рішення;
 • вчити працювати з інформацією – шукати корисні дані, аналізувати, порівнювати, узагальнювати;
 • розвивати творчий потенціал як основу нестандартного мислення;
 • стимулювати роботу головного мозку, щоб домогтися ефективного і швидкого вирішення завдань.

Існують різні способи розвитку логіки у дитини. Наприклад, з використанням логічних задач. Але найкраще розвивається логіка за допомогою математики, де цей ментальний навик відразу знаходить своє застосування.

Найбільш продуктивний вік для розвитку логічного мислення – це 5-11 років.

Правила навчання учнів такого віку:

 1. З огляду на те, що в цей період ще переважає наочно-образне сприйняття, а словесно-логічне тільки формується, слід використовувати в навчанні наочні посібники. Наприклад, в Школі ментальної арифметики Соробан® таким наочним інструментом є рахівниці.
 2. Щоб навчання не було нудним, потрібно зацікавити учня у виконанні логічних вправ. Зробити це нескладно, якщо використовувати ігрову форму занять.
 3. Навчання повинно бути послідовним. Коли учень засвоїть просту тему, необхідно переходити до наступної – більш складної.
 4. Дітей потрібно мотивувати. Оскільки в старшому дошкільному і молодшому шкільному віці дитині властивий егоцентризм, ідеальними інструментами мотивації стануть для неї особисті досягнення, похвала, заохочення самостійності, ініціативи, допитливості.
Читайте також:  Гранти на 2021 рік в Україні

Розвиваючі курси для дітей Соробан® розвивають логіку, використовуючи метод ментальної арифметики. Цей спосіб хороший тим, що стимулює розвиток кожної півкулі, впливає на якість і швидкість розумових процесів, привчає дитину думати, справлятися з важкими завданнями. Крім розвитку мислення, Школа Соробан® вчить серйозно ставитися до навчання, бути відповідальними.

Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *