Меню

Декретні виплати у 2020 році в Україні

Якщо на початку вагітності жінка ще може продовжувати свою трудову діяльність, то пізніше їй все ж доведеться піти у декретну відпустку. Право на цю відпустку мають усі працюючі жінки без якихось виключень.

Беременная женщина

Водночас оформлення відпустки нерідко супроводжується низкою складнощів, а для призначення декретних виплат потрібно, щоб бухгалтер здійснив низку обрахунків. Це дуже складна та багатогранна тема, а тому іноді виникають питання з приводу того, як саме нараховуються декретні виплати в Україні, як саме надається відпустка, хто може її оформити та про що взагалі треба знати вагітній жінці.

Нормативна база для надання декрету

Офіційно цей вид відпустки називається відпусткою по вагітності та пологах, що дуже часто зустрічається у нормативних документах. Вона надається громадянам згідно з положеннями законодавства про загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування.

Окрім того, процедура надання відпустки додатково регулюється 17 статтею ЗУ «Про відпустки». Законодавством зазначається, що період цього вимушеного відпочинку повинен компенсуватися коштом Фонду соціального страхування.

Якщо декретні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами здійснюються коштом Фонду, то відпустку з метою догляду за немовлям до моменту досягнення нею трьохрічного чи шестирічного віку Фонд не оплачує.

Яким може бути термін такої відпустки?

Перед розглядом того, як нараховуються декретні 2020 в Україні, необхідно визначитися з можливими термінами декрету. У переважній більшості випадків тривалість декрету складає 126 днів: 70 до початку пологів та 56 після пологів.

Однак існують виняткові випадки, коли терміни відпочинку жінки можуть бути подовжені, а саме:

  1. 140 діб – при народженні двох або більше дітей.
  2. 140 діб – при ускладненні пологів та необхідності надання жінці більше часу на реабілітацію. Таким випадком можна вважати необхідність проведення кесаревого розтину, після якого жінці надається два додаткових тижні на реабілітацію.
  3. 180 діб – жінкам, що мають статус чорнобильця першої, другої або третьої категорії.
Выплаты женщинам в период декрета

Окремо можуть надаватися декретні відпустки у випадку усиновлення дитини прямо з пологового будинку.

Якщо жінка усиновляє лише одну дитину, то в такому випадку відпустка триватиме 56 діб, а при усиновленні двох або більше дітей – 70 діб. Скористатися правом на такий вимушений відпочинок можуть навіть чоловіки, якщо вони усиновили дитину.

У разі усиновлення дитини родиною (обома батьками) піти у відпустку може лише один з батьків, який й отримуватиме виплати. Хто це буде родина може вирішувати на власний розсуд.

Читайте також:  Группы единого налога на 2020 год

Водночас безробітні особи не мають право на оформлення декрету та нарахувань у тому обсязі, що надається працюючим громадянам. Безробітним надаються лише на соціальні гарантії, що надають державою, тож декретні виплати безробітним в 2020 році в Україні є набагато меншими за декретні, які сплачуються працюючим громадянам.

Що треба знати про відпустку, яка надається для догляду за немовлям?

Після того як закінчується декретна відпустка, жінці надається можливість піти у відпустку по догляду за дитиною до моменту досягнення немовлям трьохрічного або в деяких випадках шестирічного віку. Але треба не забувати, що вона не оплачується Фондом соціального страхування.

Беременная женщина

Водночас скористатися такою можливістю може не лише сама матір, а ще й батько, дідусь, бабуся чи хто-небудь інший, хто безпосередньо доглядає за немовлям. Повертатися на робоче місце треба одразу після завершення терміну даної відпустки, тобто коли немовля досягає трирічного віку.

Мати чи якась інша людина, яка доглядає за немовлям, має право за власним побажанням повернутися на робоче місце раніше, перервавши свій відпочинок. Протягом усього терміну даної відпустки посаду робітника не дозволяється ліквідовувати, а особі дозволяється за необхідності працювати в умовах неповного трудового дня. Але дана відпустка не зараховується до загального стажу особи, що не дає їй право на отримання чергової щорічної відпустки.

Згідно з положеннями законодавства, особа, що доглядає за дитиною, не може бути звільнена за винятком випадків, коли відбувається ліквідація підприємства. Ще на три роки дана відпустка подовжується у випадку наявності довідки з медичної установи про те, що дитина потребує додаткового догляду внаслідок хвороби або з інших причин.

Чи можна поєднувати декрет зі звичайною відпусткою?

Допомога по вагітності та пологах може виплачуватися разом зі звичайними відпускними.  Згідно з законодавством, жінка у будь-який зручний та потрібний для неї момент може оформити звичайну щорічну відпустку. Розуміється, що вона може зробити це до початку чи навіть після завершення декрету.

Якщо жінка написала таку заяву, то в такому випадку роботодавцю необхідно додати до декретної відпустки ще й щорічну, не дивлячись на те, скільки саме жінка пропрацювала на підприємстві чи в установі. Треба не забувати, що жінка має право взяти щорічну й додаткову відпустку у повному обсязі в тому випадку, якщо вона пропрацювала щонайменше шість місяців на підприємстві чи в установі.

Це все необов’язково й жінка має право вирішувати на власний розсуд, бо у випадку використання усіх днів законного відпочинку робітниці доведеться досить довгий час працювати без чергового відпочинку.

Трудовий період для розрахунку відпуст кого стажу під час виходу на відпочинок жінки не змінюється, він обліковується з початку трудових відносин.

Тож якщо особа вирішила взяти свою чергову відпустку після виходу з декрету, то тоді декретні зараховуються до загального доходу для визначення величини відпускних виплат. Про це обов’язково треба пам’ятати, оскільки в інакшому випадку нарахування відпускних буде невірним.

Декретна відпустка не поєднується з лікарняним. Це означає, що якщо на момент виходу у відпустку жінка знаходиться на лікарняному, то він повинен бути одразу закритий.

Відпустка для жінок, що є підприємцями

Декретна відпустка надається також громадянам, що забезпечують себе самостійно, тобто є підприємцями чи само зайнятими особами. Але це лише за умови наявності страхування та сплати єдиного соціального внеску.

Читайте також:  Единая тарифная ставка на 2021 год в Украине

Звісно, подібний відпочинок має свої характерні особливості, а саме:

  1. Підприємець не звільняється від сплати єдиного соціального внеску, а тому для уникнення проблем потрібно вчасно здійснювати усі відрахування.
  2. Дана відпустка може розглядатися як тимчасова непрацездатність, що дозволяє підприємцям першої або другої групи платників єдиного податку скористатися правом збільшення від сплати єдиного податку. Така можливість надається лише за непрацездатності понад 30 діб та більше.

Для оформлення цієї декрету жінка, що є підприємцем, повинна надати заявку-розрахунок до Фонду соціального страхування, а до фіскальної служби – заявку, написану довільним чином та копію листка про непрацездатність, де причиною є вагітність та пологи.

Загалом декретна відпустка для ФОП жінки підприємця в Україні майже не відрізняється від звичайної відпустки, хоч і вимагає низки додаткових дій.

Порядок выплат декретных денег

Нарахування та виплата декретних

Тепер потрібно розглянути те, як саме нараховуються та виплачуються декретні у 2020 році в Україні. Як було згадано раніше, оплата здійснюється коштом Фонду соціального страхування.

Роботодавець зобов’язується лише сплачувати єдиний соціальний внесок, що нараховуються на декретні виплати. Стандартна ставка внеску становить 22%. Ставки можуть бути меншими у виняткових випадках, наприклад, коли особа є інвалідом.

Утримання з декретних – це окреме питання. Важливо знати, що декретні не оподатковуються, тобто з них не утримує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Але декретні мають бути відображені під час подання звітності у формі 1ДФ з вказанням ознаки доходу «128».

Окрім того, декретні мають бути відображені у звітності з єдиного соціального внеску у місяці їх нарахування, незалежно від того. Скільки саме особа перебуватиме у відпустці. Заповнення звітності відбувається з розбиванням суми допомоги помісячно.

Для отримання нарахувань має бути подана заява-розрахунок до Фонду соціального страхування. Заявка має чітко встановлену форму, що може бути знайдена в Порядку фінансування страхувальників для надання матеріальної допомоги. Після того як роботодавець отримує фінансування від Фонду, йому потрібно якомога швидше виплатити усі кошти працівникові.

Читайте також:  Ціна на нафту на 2021 рік

Якщо ж особа працює за сумісництвом, то тоді декретні мають нараховуватися та виплачуватися не лише за основним місцем праці, а ще й за місцем праці за сумісництвом. В такому випадку  за другим місцем роботи подається копія лікарняного листа, що засвідчується підписом та печаткою керівника за основним місцем праці.

Розрахунок декретних виплат необов’язково здійснювати власноруч. Для перевірки результатів та уникнення можливих помилок можна використати спеціальний калькулятор декретних виплат.

Це додаток, що може бути легко знайдений в Інтернеті. Користуючись ним, достатньо усього лише вказати усі необхідні дані, після чого калькулятор вмить здійснить обрахунки та визначить суму нарахувань.

Загалом правила нарахування виплат визначаються з Порядку обчислення середньої заробітної плати. Загалом для вивчення величини декретних потрібно:

  1. Встановити розрахунковий період. У більшості випадків він становить дванадцять календарних місяців, що передують декретному періоду. Варто зазначити, що періоди тимчасової непрацездатності не враховуються до розрахункового періоду.
  2. Визначити сукупний дохід робітниці, отриманий за розрахунковий період. Це увесь дохід, на який був нарахований єдиний соціальний внесок. До цього доходу не враховуються доводі, лікарняні, виплати за невідпрацьований з поважних причин час, деякі види преміальних нарахувань та допомоги.

Так само розраховуються декретні у підприємця. Після усього цього потрібно розрахувати середньоденну заробітну плату особи, поділивши загальний заробіток протягом розрахункового терміну та величину календарних діб у розрахунковому періоді.

Тепер залишається усього лише обрахувати величину декретних, помноживши середньоденну заробітну плату на кількість днів декретної відпустки.Не дивлячись на простоту розрахунків, потрібно не забувати про перевірки виконання усіх обмежень щодо розміру середньоденної заробітної плати. Згідно з правилами, мінімальний розмір нарахувань не повинен бути меншим за мінімальну заробітну плату, поділену на 30,44.

Також наявна вища границя, про яку треба не забувати. Загальна сума декретних не повинна перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного соціального внеску за останній місяць розрахункового періоду.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.