Меню

Коментований КПК України станом на 2022 рік

Кожна сучасна країна намагається захистити своїх громадян від незаконних обвинувачень та засуджень. Чинне законодавство та нормативні акти чітко визначають міри обмеження прав та свобод у разі кримінального правопорушення.

Наразі зараз Верховна Рада відпрацьовує проєкт КПК України зі змінами за 2022 рік. У цьому проєкті передбачається внесення змін у частині розширення повноважень президента, а також приведення статей Закону до вимог міжнародних організацій.

Коментований КПК України станом на 2022 рік

Кримінально-процесуальний кодекс та процес його реформування

Згідно з визначенням, КПК це кодифікований закон, згідно з статтями якого визначається порядок кримінального впровадження по усій території України. Кодекс було ухвалено урядом у 2012 році у квітні місяці. Чинності цей документ набрав у листопаді цього ж року. До прийняття цього документу в України користувались Кодексом, який діяв з 1960 року.

Кримінально-процесуальний кодекс можна вважати відносно новим документом, але і він потребує регулярного внесення змін та доповнень у статті. Зараз актуальним питанням в Україні є правова реформа, дія якої, більшою мірою, буде направлено на гуманізацію правоохоронної та судової системи.

Зміни до чинного КПК України в 2022 році пов’язано з декількома факторами. По-перше, у головному документі країни Конституції прописано, що життя і здоров’я людини, її честь та гідність, недоторканність та безпеку найвищою соціальною цінністю. Таке формулювання статті свідчить про гуманітарну направленість діяльності усіх державних інститутів та країни загалом. По-друге, України є європейською країною, а це передбачає додержання міжнародних норм судочинства та розслідування справ.

Як вважають експерти з судочинства та правосуддя прийняття нової системи просто необхідно. Саме вона має забезпечити ефективність та законність вирішення будь-яких справ кримінального характеру. Це, у свою чергу, дозволить захистити права та свободи людини. Від реформування правової системи залежить багато чого, а саме:

  • захист свобод та ідеалів людини;
  • демократія, законність та справедливість;
  • побудова правової держави та громадянського суспільства.
Читайте також:  Один чемодан — множество вопросов

Щоб досягнути цього насамперед необхідно здійснити правову реформу. Саме над цим вже протягом майже 10 років працює уряд, Верховна Рада та президент. З моменту прийняття КПК були як позитивні так і негативні зміни щодо судової системи.

Зараз робота влади направлена на створення змагальної судової системи, яка характерна для більшості розвинених країн світу. Кримінальний процесуальний кодекс України також потребує синхронізації з закордонними законами.

Внесені та запропоновані зміни до Кодексу

Перераховувати усі зміни що було внесено до КПК займе багато часу. Варто сказати, що останні зміни до Кодексу було внесено у січні та у липні 2021 року.  Так 14 січня 2021 року було додано частина до статті 331 та додана нова стаття 422-1. Ці доповнення стосуються порядку оскарження ухвали в апеляційному суді.

Так згідно з частиною 4 статті 331 в апеляційному порядку скаргу може подати обвинувачуваний, його представник, адвокат або прокурор

  1. порядку утримання під вартою;
  2. можливість зміни одного запобіжного заходу на захід, який передбачає утримання під вартою;
  3. продовження строку запобіжного заходу та тримання під вартою.

Що стосується доповнення КПК статтею 422-1, то нею визначається порядок, строки подачі скарги та її розгляду. Ці зміни направлені на скоріший розгляд кримінальних справ у судах України.

Коментований КПК України

У червні 2021 року на розгляд уряду було надано проект Закону України “Щодо внесення змін до Кодексу України про адміністративні порушення, Кримінального Кодексу та Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини”. Автором цього законопроєкту виступив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Спочатку закон передбачав 83 зміни та доповнення. Але після першого читання народними депутатами частину з них було відхилено. Таблиця змін до КПК України станом на 2022 рік є у вільному доступі та кожен бажаючий може ознайомитися зі новими статтями Кодексу.

Також до уряду внесено законопроєкт №5672-1 згідно з яким депутатом Григорієм Мамкою запропоновано розширити повноваження президента при прийнятті рішень відносно прав та свобод громадян України, іноземців та осіб без громадянства. Метою цих змін депутат вважає своєчасний та ефективний захист прав людини.

Читайте також:  Закон України про охорону праці 2018

Народний депутат пропонує надати першій особі держави право приймати Правильне рішення, як виключну кримінально-правову міру. Очікується, що цей законопроєкт підтримують депутати та він набере чинності вже у 2022 році.

Поки уряд працює над обговоренням та внесенням змін до кримінального кодексу та кримінально-процесуального кодексу фахівці з правових відносин випустили коментований КПК України станом на 2022 рік.

Там вони описують очікувані зміни та коментують наслідки їх введення. При цьому усі одностайні у тому, що України необхідна правова та судова реформа.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.