Меню

Курс долара в Україні на 2021 рік

Валютна гойдалка останніх місяців серйозно похитнула віру українців у безпечність твердих валют. Тому питання «Яким буде курс долара в Україні в 2021 році» найгостріше постало для тих, хто й надалі планує зберігати заощадження в європейських або північноамериканських банкнотах.

Долари та гривні

За роки незалежності гривня обвалювалась декілька разів, залишаючи наших співвітчизників з діркою в кишені. З іншого боку, зміцнення національних валют в Європі цієї осені дало надію на оптимізм. Але з березня 2020 року гривня знову послаблює свої позиції.

Так який же курс чекати нам в наступному році? В якій валюті вигідно зберігати заощадження?

Впливові фактори

Національний банк Украйни найважливішими чинниками, що безпосередньо впливають на курс валюти в нашій країні, визнано:

  • ситуацію на зовнішніх ринках, яка стабілізує або знецінює національну валюту. Мова йде про дві самі потужні галузі українського експорту: аграрну та металургійну. Саме вони є найбільшими джерелами надходження валюти в Україні.
  • сезонність. Традиційно гривня укріплюється восени а знецінюється навесні. Це пов’язано з початком та закінченням польових робіт.
  • високі депозитні ставки в банках привернули увагу інвесторів до вкладів в національній валюті. Депозити в 14-17% повністю компенсують ризики від незначного просідання гривні, тому багато вкладників віддали перевагу довгостроковим внескам в національній валюті під високий відсоток. Зазначимо, що доходи по валютним вкладам рідко перевищують 5% річних.
  • НБУ заподіяв певні механізми щодо обмеження вивезення можливості капіталів за кордон. На гривневій гойдалці добре наживалися олігархи, купуючи валюту за безцінь восени, та продаючи її в «дорогий» сезон.
  • надходження іноземних інвестицій стримує падіння гривні та робить іноземну валюту більш стабільною.

Передумови для формування курсу

Виходячи з рекомендацій НБУ можемо спрогнозувати курс валют на першу половину наступного року.

Зовнішні ринки. В зв’язку з відмовою Росії стримувати добуток палива, держави ОПЕК почали стрімко нарощувати добуток нафти, обвалюючи ціни на світових ринках. Це призвело до послаблення місцевих валют у середньостроковій перспективі.

Навіть якщо зараз країні-експортери палива знову сядуть за стіл переговорів, послабшання долару чекати не варто.

Для України паливні війні важливі не тільки як фактор зниження вартості опалення та пального. Значну частку прибутку держава отримує за транзит нафти та газу у європейські країни.

Плата за транспортування завжди прив’язана до вартості пального. Зниження обсягів транспортування та зменшення цін на газ та нафту призводе до дефіциту бюджету.

Курс долару в Україні на 2021 рік також буде залежати від врожаю зернових в цьому році. Аномально тепла та суха зима може призвести до зниження планового добутку аграріїв, що спровокує збільшення відсоткової ставки по банківськім продуктам.

Скільки буде коштувати долар в 2021 році

Вже зараз розпочався сезон «дешевої гривні», а чи буде національна валюта повертати свої позиції на фони низького експорту зернових — питання непросте.

Ще одним фактором ризику стає непевна позиці нового уряду щодо податкової та інвестиційної політики. Зменшення інвестиційних коштів валютному обігу спричиняє дефіцит доларів та євро, а це, в свою чергу, призводе до знецінення гривні.

Позиція Уряду

Бюджет поточного року був прийнятий за умови вартості валюти в коридорі 26-28 гривень за долар. Якщо на початку року курс не перевищував 24 гривні за долар, то зараз валюта кожен день укріплює свої позиції, і повертає власну вартість на позначку 28 гривень.

Крім того, ведення карантинного режиму в Україні та світі спричинило падіння виробництва та знецінення місцевих валют. Падіння доходів до бюджету спровокує падіння гривні, зростання цін, а звідси — збільшення попиту на готівковий долар.

Читайте також:  Індекс в Україні в лютому 2022 року

 Вже зараз через валютну гойдалку бюджет не виконується на 100%. Точні цифри стануть відомі після підсумків роботи першого кварталу поточного року.

В травні – липні курс гривні до долара буде стабілізовано з-за перших валютних надходжень. Але очікувати повернення вартості долара на рівня 23 грн. не варто. Якщо не приймати до уваги розхитування курсу бюджетними спекулянтами, то ніяких причин для знецінення долара вже не залишилося.

Епідемії та виробництво

На тлі епідемії коронавірусу стрімко падає виробництво у європейських країнах, які були джерелом роботи для десятків тисяч наших співвітчизників.

Багато хто повернувся додому, а українці на довгострокових візах зштовхнулися з певними труднощами, пов’язаними з пошуком роботи. Через це різко зменшився приток валютної готівки. Ситуація стабілізується лише тоді, коли заробітчанам знову відкриють кордони. Але у який термін відбудеться відродження попиту на українську робочу силу — поки невідомо.

Тумані перспективи працевлаштування в Україні змушують заробітчан не поспішати шукати роботу, а очікувати відкриття кордонів. Через це в країні склалася ситуація, коли повернулось декілька десятків тисяч наших громадян, які не налаштовані офіційно працевлаштовуватися та платити податки, а просто очікують повернення дозволів на роботу за кордоном.

Відсутність прозорої політики зайнятості спричиняє велике навантаження на бюджет при стрімкому падінні доходів. Заробітчани не шукають офіційну роботу, а здобувають статус безробітного, тим самим збільшуючи навантаження на бюджет та провокуючі зростання соціальних виплат.

«Велике повернення» українців з валютними коштами в короткостроковій перспективі може дещо зменшити курс на чорному ринку до 25 грн/дол., але звести вартість долара до осіннього рівня вже не можна. Після «проїдання» валютних запасів долар знову піде догори, поки не відкриють кордони. А коли це станеться — ніхто не знає.

Читайте також:  Рівень інфляції за жовтень 2021 року

Прогнози аналітиків

Зважаючи на вищевказане, можна підсумувати, що прогноз курса долара у 2021 році в Україні буде базуватися на таких факторах:

  • падіння виробництва та повернення заробітчан значно зменшило надходження готівкової валюти;
  • епідемія коронавірусу вдарила по європейських виробництвах, що були джерелом доходів для десятків тисяч українців;
  • введення карантинних канікул для бізнесу, падіння вітчизняного виробництва;
  • зменшення інвестицій;
  • падіння надходжень за транспортування палива.

Виходячи з вищевказаного, аналітики вважають, щобюджет наступного року буде базуватися на курсі 32-35 гривні за долар. Найвищий комерційний курс долара очікується весною 2021 року.

Після підсумків роботи першого кварталу та вживання заходів щодо стримування дефіциту бюджету можемо очікувати стабілізації. Але тільки при умові, що вже зараз Уряд прийме та почне виконувати стабілізаційну економічну політику, спрямовану на збереженні економічних показників, принаймні, на рівні минулого року.

 В середньому аналітики прогнозують: середньорічний курс долара в наступному 2021 році очікується на рівні 29-32 грн/долл, за умови ефективної політики нашого уряду.

Діапазон коливання валюти буде насамперед залежати від професійності дій керівників країни та підтримування інвестиційної політики. Якщо прийняті міри будуть неефективними, стрімке падіння гривні стане жахливою реальністю.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.