Меню

Нарахування лікарняних у 2018 році в Україні

Закон України за останні роки зазнав значних змін: Трудовий Кодекс, збільшення мінімальної заробітної плати та соціальних стандартів, реформа освіти та пенсій – далеко не весь перелік нововведень. Паралельно з цим змінюється й порядок нарахування лікарняних у 2018 році в Україні. Незмінними залишаються умови надання лікарняних та їх розрахунок в залежності від загального трудового стажу.

Для полегшення оформлення допомоги змінився порядок видачі медичних листів: відтепер замість застарілих форм можна надати довідку про тимчасову непрацездатність із місцевого закладу охорони здоров’я. Цей бланк необхідно доповнити реквізити згідно інструкції № 532. Після отримання такої довідки слід звернутись до місцевої поліклініки для подальшого отримання листа непрацездатності.Трудовий Кодекс

Особливості нарахування виплат в залежності від трудового стажу

Розрахунок лікарняних в Україні у 2018 році для осіб, страховий стаж яких складає менше одного календарного року, проводиться за кількістю фактично відпрацьованих повних місяців. Аналогічний розрахунок проводиться для осіб, стаж яких складає менш як місяць: за основу приймається кількість відпрацьованих днів. Для обох випадків, ключовим є наявність соціального відрахування у розмірі не менше мінімального.

У разі, коли страховий випадок збігається з днем оформлення працівника на роботу, лікарняні не виплачуються.

У випадку, коли за два останні роки працівник не отримував середнього заробітку, або у разі, коли середня розрахункова заробітна плата є менше від мінімальної, за основу для розрахунку лікарняних приймається найменший гарантований мінімум оплати праці.

На виплату у 100% обсязі можуть розраховувати жінки, які перебувають на 30-му тижні вагітності, за умови надання листа тимчасової непрацездатності. Допомога нараховується на термін 70 днів до пологів та 56 після.Розрахунок лікарняних в Україні у 2018 році

Оплата лікарняних «непостійним» робітникам

Оплата лікарняних у 2018 році в Україні проводитиметься також для тимчасових та сезонних робітників. Видача довідок та порядок нарахування для усіх тимчасових робітників проводиться за стандартною схемою у відповідності до Закону № 1105. Головною умовою надання повної або часткової компенсації заробітної плати у вигляді лікарняних коштів є страхування особи, що працює.

Перші п’ять діб з моменту втрати працездатності оплачуються працедавцем, наступний термін – Фондом соціального страхування.

Важливо! Такі норми дійсні у разі, коли втрата працездатності не пов’язана з виробничою або професійною травмою. Призначення допомоги та її розмір обчислюється спеціально створеною на виробництві комісією. Протягом року тимчасові працівники мають право перебувати на лікарняному не більше 75 діб.

До категорій тимчасових та сезонних робітників відносяться наступні:

 • працівники лісової промисловості та господарства: заготівельники сировини, збиральники, службовці надзвичайних ситуацій в особливі періоди;
 • робітники переробної промисловості, сільського господарства, санаторно-курортних закладів;
 • транспортно-дорожні робітники;
 • працівники торф’яної промисловості.

Як правильно розрахувати розмір допомоги

Новинкою для бухгалтерів та звичайних робітників є калькулятор розрахунку лікарняних 2018. Підрахувати розмір виплат за листком непрацездатності можливо в онлайн-режимі. Для цього необхідно зробити наступні кроки:

 • вказати необхідні дані з листка непрацездатності;
 • ввести середньоденний заробіток (або дані про заробітну плату за минулі два роки);
 • ознайомитись з таблицею розрахунків.

Важливо! До розрахунку середньої заробітної плати необхідно враховувати саму плату, премії, доплати та соціальні виплати.

Калькулятор обчислює розмір виплат у разі, якщо всі введені дані відповідають чинному законодавству (наприклад, кількість відпрацьованих годин на тиждень, нарахування мінімальної заробітної плати).Як правильно розрахувати розмір допомоги

Читайте також:  Как повысить результативность рекламы в метро Киева

Що робити, якщо захворів член родини

Виплата лікарняних у 2018 році в Україні по догляду за хворим членом сім’ї надається застрахованій особі у вигляді матеріальної допомоги. Підставою для нарахування лікарняних є підтверджений та завірений печаткою лист непрацездатності. Такий лист видається в амбулаторно-клінічних закладах у триденний термін. Особою, за якою встановлюється нагляд, може виступати член сім’ї будь-якого віку та діти, старше 14 років.

Лікарняна довідка надається лише одному із членів сім’ї, який фактично здійснює нагляд за хворим. Допомога доглядальникові надається з першого дня відкриття лікарняного за рахунок ФСС та ТПВ. Даний вид допомоги можна не оформлюється, якщо хворим є особа віком до 14 років.

Також неможливо оформити лист непрацездатності по догляду за хворою дитиною у разі, коли:

 • жінка знаходиться у щорічній відпустці;
 • доглядальник знаходиться у частково-оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до 3-х років;
 • особа перебуває у неоплачуваній відпустці.

У вищеприведених випадках не існує підстав для нарахування лікарняних, а отже й лист тимчасової непрацездатності не видається. Право на отримання лікарняних поновлюється під час виходу із будь-якого виду відпусток. Нарахування допомоги (або її призначення) відбувається за рішенням спеціальної комісії із соціального страхування. Нарахування допомоги

Нюанси у розрахунку страхового стажу

Обчислення лікарняних у 2018 році залежить від загального страхового стажу. Таким стажем називається період, протягом якого працівник підлягав страхуванню та сплачував державні внески у розмірі не менше мінімального. До 2001 року стажем вважалися записи у трудовій книжці.

Серед додаткових строків, які можуть вплинути на розмір лікарняних, існують наступні:

 • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Також враховується відпустка по догляду за дитиною;
 • період несення служби у ЗСУ, внутрішніх військах, та будь-яких інших військових формуваннях;
 • тривалість навчання у середніх-спеціальних навчальних закладах;
 • строк перебування на державному забезпеченні (так званий період отримання допомоги по безробіттю) та період отримання пенсії у зв’язку з інвалідністю.

Важливо! Період навчання у вишах та аспірантурі не впливає на тривалість страхового стажу.

Починаючи з 2011 року, на розмір лікарняних впливає лише страховий стаж (у минулому враховувався лише загальний трудовий). Довідку про наявність страхового стажу можна отримати за місцем проживання у Пенсійному Фонді.Нюанси у розрахунку страхового стажу

Загальний розмір виплати лікарняних у відсотковому співвідношенні до страхового стажу виглядає наступним чином:

 • при стажі до трьох років – 50% заробітної плати;
 • від 3 до 5 – 60%;
 • 5 – 8 років – 70%;
 • 8 та більше років – 100%.

Право на отримання лікарняних у повному обсязі, незалежно від стажу на підприємстві, мають наступні категорії:

 • учасники АТО, бойових дій, ветерани війни;
 • почесні донори крові;
 • постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-3 груп;
 • одинока матір (батько чи особа, що їх заміняє), що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка доглядає за дитиною у віці до 14 років.

Важливо! Право на нарахування лікарняних для приведених категорій надається лише за наявності оригіналу відповідного посвідчення. розмір лікарняних

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.