Меню

Нарахування лікарняних у 2020 році в Україні

Хвороби – це така річ, від якої не застрахована жодна людина. Якщо звичайну застуду ще можна якось перенести на робочому місці, то серйозні захворювання, що супроводжуються високою температурою та різними запаленнями пересидіти не вийде. В такому випадку людям доводиться брати собі лікарняний. Лікарняний також може надаватися по догляду за дитиною або близьким родичем. У такому випадку людина, яка захворіла, є непрацездатною, тож законодавством встановлюються та регулюються певні грошові відшкодування. Поступово процедура надання коштів змінюється, тож працівникам будь-яких підприємств, служб, структур та установ буде корисно знати, як саме відбувається нарахування лікарняних у 2020 році в Україні та як можна отримати лист про тимчасову непрацездатність.

нарахування лікарняних

Загальні правила видачі листа про тимчасову непрацездатність

Варто знати, що саме лікарняний лист є основою для отримання грошових відшкодувань через непрацездатність. Тож виплата лікарняних у 2020 році в Україні державним службовцям та усім іншим особам відбувається відповідно до визначеної в листі інформації. Через це рекомендується у перший же день погіршення самопочуття звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання. Завірений лікарняний лист надається до відділу кадрів, а потім він передається до бухгалтерії для нарахування виплат.

Якщо особа проходить лікування в стаціонарі, то в такому випадку датою відкриття лікарняного листа вважається той день, коли особа була госпіталізована. В такому випадку оформленням документа та його видачею займається лікар стаціонару, за яким закріплена людина або завідувач відділенням. Загалом варто знати, що відповідно до чинного законодавства та офіційних інструкцій, право на видачу листів про тимчасову непрацездатність мають:

 1. Лікарі державних, а також приватних медичних закладів, які займаються лікуванням особи.
 2. Лікарі стаціонарних відділень закладів та установ Міністерства праці та соціальної політики України.
 3. Лікарі, що займаються лікуванням людей у туберкульозних та санітарно-курортних закладах.
 4. Фельдшери у регіонах або у місцевості, де через певні причини відсутній лікар. Також таке право мають фельдшери, що знаходяться на кораблях. Важливо знати, що перелік таких фельдшерів щороку затверджується представниками органів охорони здоров’я.
 5. Лікарі медичних закладів, незалежно від визначеної форми власності, а також лікарі, що ведуть діяльність та практику у сфері медицини й визначені як ФЛП.
Читайте також:  Соціальна допомога інвалідам з дитинства в 2021 році

Водночас треба не забувати, що далеко не кожен лікар має право на видачу таких листків. Багато кому це заборонено робити, а порушення встановлених правил караються у визначеному законодавством порядку. Це заборонено робити, наприклад, лікарям станцій швидкої медичної допомоги, лікарям станцій переливанні крові. Також виписувати листки не можуть лікарі судмедекспертизи, персонал косметологічних, фізіотерапевтичних та курортних поліклінік, персонал будинків для осіб похилого віку.

Розрахунок лікарняних в Україні по догляду за дитиною та з інших причин відбувається на основі визначених у лікарняному листі дат. Період лікарняного цілковито залежить від попереднього діагнозу, особливостей проходження лікування й не тільки. Якщо при першому зверненні до медичного закладу людина найчастіше отримує лікарняний на п’ять днів, то надалі він може бути подовжений. Максимальний термін становить 12 календарних місяців й надаються такі лікарняні у випадку дуже серйозного травмування, складного післяопераційного періоду та при гострих захворюваннях.

Положення щодо розрахунку лікарняних

У чинному законодавстві були чітко визначені правила, відповідно до яких відбувається нарахування виплат громадянам. Відповідно до цих положень буде відбуватися й оплата лікарняних у 2020 році в Україні. Ось деякі з цих положень:

 1. Для надання громадянам виплат застосовується метод розрахунку єдиного середнього денного заробітку, незалежно від причини, по якій особа отримує лікарняний.
 2. Розрахунок середньоденного заробітку відбувається за період, який становить 12 календарних місяців. Раніше розрахунок відбувався усього лише за останні 6 місяців.
 3. До уваги при визначенні середньоденного заробітку беруться нарахування, до яких входить отримувана особою заробітна плата, а також отримувані доходи, що оподатковуються єдиним соціальним внеском чи страховими зборами. Загальна сума доходу ділиться на кількість днів трудової зайнятості.
 4. Визначені положенням є єдиними та застосовуються незалежно від терміну лікарняного та дня захворювання особи.
 5. Існують чотири причини, згідно з якими терміни відсутності особи на робочому місці не враховуються при проведенні розрахунків. Такими причинами є: захворювання, відпустка через вагітність або пологи, догляд за дитиною, якій не виповнилося три роки, неоплачувана відпустка.
 6. Для осіб, які працюють на декількох роботах, обчислення лікарняних відбувається відповідно до розрахункових періодів на кожному робочому місці.
вибір сімейного лікаря

Нюанси оплати лікарняних

Наразі оплата лікарняних відбувається у два етапи. Перший – це оплата перших п’яти днів лікарняного, яка здійснюється рахунком підприємства, установи чи організації, де працює особа. Другий етап – це оплата усіх інших днів лікарняного, яка здійснюється рахунком соціального фонду. При цьому відбувається виплата певного відсотка від середнього заробітку особи за розрахунковий період згідно з наступною схемою:

 1. При наявності в особи страхового стажу, який становить менш як три роки – 50% від середньої заробітної плати.
 2. Від трьох до п’яти років – 60%.
 3. Від п’яти до восьми років – 70%.
 4. Понад вісім років – 100%.
Читайте також:  Пособие матери одиночки в 2019 году в Украине

Що стосується пільгових категорій працівників, то вони мають право на отримання 100% від середньої заробітної плати незалежно від наявної величини страхового стажу. Так само страховий стаж не враховується при визначенні величини декретних нарахувань.

Приклад розрахунку лікарняних

Розрахунок лікарняних можна проводити власноруч, але це займає чимало часу. Набагато легше скористатися спеціальним калькулятором. Калькулятор розрахунку лікарняних являє собою спеціальний додаток, яких допоможе приблизно визначити суму грошових нарахувань відповідно до положень чинного законодавства та усіх його особливостей. Цей калькулятор можна легко знайти в Інтернеті, оскільки він знаходиться у вільному доступі.

Для прикладу проведення розрахунків варто розглянути випадок, у якому особа, яка має дев’ять років страхового стажу, хворіла протягом п’яти днів, що засвідчує лікарняний лист. Загальна заробітна плата особи протягом останніх дванадцяти місяців становила 20 тисяч гривень. Розрахунок відбувається з визначення середньоденного заробітку: 20 000 / 365 = 54,79. Після цього отриману суму треба помножити на термін непрацездатності: 54,79 х 5 = 273,95. Саму таку суму коштів отримає особа, яка прохворіла протягом п’яти діб. Варто зазначити, що особливості нарахування та суми будуть відрізнятися в кожному окремому випадку, залежно від величини страхового стажу та інших факторів.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.