Меню

Нарахування лікарняних у 2021 році в Україні

Турбота держави про громадян на період хвороби проявляється у вигляді оплати листа непрацездатності.

Нездужання- симптом, який свідчить про хворобу. Його наявність перешкоджає виконанню посадових обов’язків, негативно позначається на стані здоров’я. Полегшення процесу лікування можливо в стаціонарі або амбулаторії при наявності грошових коштів.

Оновлений лікарняний в Україны

Тому питання нарахування лікарняних у 2021 році в Україні, а також терміни його виплати залишається як і раніше актуальним.

Ведення лікарняного листав 2021 році

Отримання листа непрацездатності можливо при амбулаторному лікуванні та госпіталізації. Перший варіант передбачає виклик лікаря додому. Другий-госпіталізацію.

Для отримання документа, працівнику залишається в перший день непрацездатності повідомити про це керівника підприємства або бухгалтера.

Новий лікарняний ведеться відповідно до Порядку, затвердженого КМУ. Формування нового документа починається з електронного реєстру. У ньому вказується повна інформація про хворого з кількістю наданих, продовжених і врахованих днів.

Рішення про надання лікарняного формується на висновках лікаря. Кожен з листків є унікальним. Документ має індивідуальний номер, формується в автоматичному режимі.

При необхідності контролюючий орган може перевірити персональний номер листа непрацездатності, час і номер реєстрації, інформацію про лікаря, діагноз, найменування медустанови, режим лікування і правильність заповнення документа.

Як заповнюється лікарняний лист?

Лікарняний лист видається офіційно працевлаштованому українцю. Заповнюється лікарем, підписується відповідальними фахівцями.

Зворотна частина документа заповнюється відповідальною особою на підприємстві і надається в кадрову службу. Початковий термін лікування становить 1-5 днів. У разі тривалого лікування лікарняний лист може бути продовжений ще на 5 днів. Максимальна тривалість листа становить 12 місяців.

Як правило, вона пов’язана з серйозними травмами, складним післяопераційним і реабілітаційним періодом. Рішення про тривало лікарняному приймається комісійно.

Читайте також:  Помощь малообеспеченным семьям на 2022 год в Украине

Розрахунок лікарняних у 2021 році

Для виплати допомоги на період хвороби розрахунок лікарняних проводиться за середньоденним заробітком, а саме:

 • у 2021 році, як і в 2020 розрахунковий період складе 12 місяців, а не 6;
 • розрахунок середньоденного заробітку проводиться за останній рік зарплат або доходів;
 • правила розрахунку залежать від причини відсутності в період хвороби (власне лікування, догляд за дитиною, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, лікарняний по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку);
 • при роботі за сумісництвом обчислення лікарняних проводиться з урахуванням період працевлаштування на підприємстві.
Виплати в період пандемії

Право на надання листа працездатності мають:

 • офіційно працюючі на підприємствах особи (незалежно від форми власності);
 • державні службовці;
 • особи, які працюють на контрактній основі;
 • підприємець;
 • працівники фермерських господарств та інші особи.

Розрахунок і оплата лікарняних в 2021 році в Україні проводиться за наступною схемою:

 • перші 5 днів лікарняного листа оплачуються за рахунок підприємства;
 • решта днів непрацездатності оплачуються зі спеціального фонду.

Сум нарахувань залежить від тривалості страхового стажу. При наявності менше 3 років буде нараховано 50% грошових коштів від зарплати, від 3 до 5 років – 60%, від 5 до 8 років – 70%, більше 8 років – у розмірі 100%. Якщо працівник йде в декретну відпустку, розмір страхового стажу не враховується, і жінка отримує допомогу в розмірі 100%. Нараховані в табелі лікарняні вважаються тим же доходом, тому з них вираховується податок.

Розрахунок лікарняних в Україні по догляду за дитиною та інших ситуаціях виглядає наступним чином:

 • розмір лікарняних=середньоденна зарплата * коефіцієнт страхового стажу * кількість днів по листку непрацездатності.

Кожен із зазначених параметрів округляється аж до копійок, після чого отримане значення множиться на фактичну кількість днів лікарняних.

Читайте також:  Оформлення допомоги при народженні дитини в 2020 році в Украіні

Лікарняний під час відпустки

Ситуації, коли працівник починає хворіти в період відпустки, останнім часом стали частими. Погіршення стану здоров’я може статися в будь-який момент, незалежно від погодних умов. Витрачати відпустку на хворобу ніхто не бажає.

Мінімізувати дискомфорт допоможе лікарняний лист, виданий в період відпустки. Згідно з українським законодавством відпустка автоматично продовжується після закриття лікарняного.

При цьому роботодавець не має права “тиснути” на працівника з метою вийти на роботу. Трудящий має право на відпочинок, зокрема, на його продовження після лікарняного.

Лікарняний лист не оплачується-ситуації

Існують обмеження, згідно з якими працівник може не отримати заповітних грошей за лікарняним. До них відносяться:

 • травма, отримана працівником, сталася в момент звершення злочину або інших протиправних дій;
 • завдана здоров’ю шкода спровокована в особистих цілях для отримання матеріальної або іншої вигоди;
 • хворий перебуває на лікуванні під арештом або за рішенням суду;
 • лист непрацездатності не виплачується при фіксації факту алкогольного або наркотичного сп’яніння у хворого.

Детальніше ознайомитися з нюансами обмежень виплат лікарняних можна за допомогою вивчення законодавчих актів або спілкування на бухгалтерських форумах.

Обмеження розміру виплат за листком непрацездатності

Обмеження по листку працездатності наступають в тих ситуаціях, коли страховий стаж становить менше півроку.

Відповідно до вимог законодавств виплата лікарняних у 2021 році в Україні державним службовцям та іншим категоріям працівників буде нараховуватися виходячи з фактично нарахованої заробітної плати з якої вносилися страхові внески, але в розрахунку на місяць не більше розміру встановленої при страховому випадку на цей рік мінімалки.

Самостійний розрахунок лікарняних

Дізнатися скільки буде нараховано грошей за період лікарняних можна без залучення праці бухгалтерів. Зробити це можна за допомогою послуг інтернет-ресурсів.

Світова павутина пропонує масу варіантів ознайомлення з бухгалтерськими нюансами. Найпростішим є калькулятор розрахунку лікарняних. Для отримання інформації досить володіти примітивними даними: кількістю днів лікарняних, кількістю страхового стажу і середній зарплаті на виробництві за останні 12 місяців.

Читайте також:  Какое должно быть давление в шинах?

Правдивість отриманої інформації залежить від точності зазначених даних. При виникненні допомоги можна скористатися онлайн-консультацією фахівців, готових в будь-який час доби надати професійну послугу.

Резюме

Розрахунок лікарняних за листком непрацездатності у 2021 році проводитиметься аналогічно цьому року. Розмір виплат залежить від середнього заробітку працівника і трудового стажу (останній показник не враховується при нарахуванні лікарняних по вагітності та пологах).

Перші 5 днів лікарняного виплачуються за рахунок підприємства, решта – за рахунок соціального страхування. Термін виплати залежить від правильності дій хворого. Лікарняний лист повинен бути наданий своєчасно у встановлений законодавством термін.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.