Меню

Основні напрямки та показники бюджетної політики на 2022 рік

Зовсім недавно Петро Порошенко підписав закон, який передбачає планування бюджету на довготривалий термін (тобто більше, ніж на один рік). Таким чином, були визначені основні напрямки бюджетної політики на 2022 рік та два наступні роки, що беруть до уваги реалістичні макроекономічні показники. У цьому матеріалі піде мова про те, що слід очікувати у цьому довгостроковому плані.

Перш за все, слід зазначити, що у новому середньостроковому бюджетному плані є прив’язка до наступних термінів, що дозволить використовувати видаткову та дохідну частину бюджету більш ефективно. Це також допоможе уникнути формування боргу чи збільшення дефіциту. Крім того, таке планування сприятиме прив’язці до довгострокових програм. Якщо раніше всі бюджетні витрати планувалися лише на один рік, то тепер з’явилася можливість передбачати витрати і на інші роки.бюджет на 2020 рік

Існує досить багато інфраструктурних об’єктів, які вимагають довгострокового бюджетного планування, тому важливо знати розмір бюджетних витрат, щоб адекватно оцінити перспективи реалізації того чи іншого проекту. Середньострокове планування також значно облегшить роботу бізнесу, оскільки тепер планування буде здійснюватися як по дохідній, так і по видатковій частині, що дасть змогу зрозуміти особливості податкової політики у найближчі два роки, а також прослідкувати джерела поповнення бюджету. Такого плану роботи бізнесу не вистачало ще з часів прийняття незалежності, адже часто податкова політики змінювалась ситуативно. Тепер бюджет можна буде наповнювати більш ефективно, не тільки враховуючи основні напрямки та показники бюджетної політики на 2022 рік, але й на наступні роки.

ЄС та бюджетна політика

Що стосується середньострокового планування, то велику роль у його запровадженні відіграв саме Європейський союз. У розділі Асоціації з ЄС про управління фінансами йдеться про вимогу до України про розробку такого довгострокового проекту бюджету. Справа у тому, що майже всі країни, які є членами Європейського союзу, мають середньострокові плани.карикатура-2

Читайте також:  Прогноз цін на нафту на 2022 рік

Індекс середньострокового планування

У багатьох провідних країнах світу існує таке поняття як індекс планування. Цей показник оцінює, наскільки ефективно описаний механізм працює в контексті макроекономіки тієї чи іншої країни. У країнах Європейського союзу планування затверджуються на рівні парламенту, що було в чудовою практикою для України.

Важливо, щоб підписаний президентом документ, не був лише формальністю, а дійсно давав прогноз економічного розвитку України. На створення трьохрічного планування також вплинуло і рішення МВФ, які зазначили це в якості однієї з умов у своєму в Меморандумі. Таким чином, Україна справляється за своїми обов’язками перед міжнародною організацією.карикатура

Умови введення середньострокового бюджету

Варто зазначити, що для того, щоб ввести план на декілька років не достатньо лише схвалення президента та парламенту. Повинна бути розроблена державна стратегія, яка повинна уже стати основою для проекту бюджету на трьохріччя. Середньостроковий бюджет України на 2022 рік – основні показники:

  • ​ бюджетна політика;
  • ​ податкова політика;
  • ​ грошово-кредитка політика;
  • ​ політика управління боргом.

При розробці проекту потрібно враховувати особливості грошово-кредитної політики, так як остання є досить мінливою. Грошово-кредитна політика повинна співвідноситися з основними положеннями бюджету. Всі ці нюанси обов’язково потрібно взяти до уваги.

Читайте також:  Закон України про державний бюджет України на 2018 рік

Також потрібно подбати про наявність кваліфікованих кадрів на місцевих рівнях, які могли б проводити ефективний контроль імплементування бюджету. Це є досить важливим, оскільки зараз в Україні немає достатньої кількості спеціалістів, які могли в проводити моніторинг та корекцію процесу виконання плану на рівні сіл, районів чи окремих міст. Країни Європейського союзу давно знайшли вихід із цієї ситуації: у них є спеціальні коефіцієнти, за допомогою яких можна вносити корективи. Щоб полегшити роботу спеціалістів, також були розроблені фіксальні правила.

Трьохрічний план та вигода для українців

Виконання вимог ЄС та МВФ допоможе збільшити кількість інвесторів в Україні. Викликано це тим,що інвестори матимуть чітке уявлення про те, як Україна буде розпоряджатися своїми фінансами у найближчі три роки, адже будуть чітко знати напрямки та показники бюджетної політики на 2022 рік та два наступні роки. Соціальне захист населення також передбачений бюджетом у довгостроковій перспективі, що не дає підґрунтя для популізму. Під час передвиборчих кампаній політики можуть спекулювати на соціальних темах, а коли є затверджений парламентом проект та певний коефіцієнт коригування, буде достатньо складно проводити зміни в соціальні витрати напередодні виборів, щоб «завоювати» голоси електорату.

Середньострокова бюджетна політика: реальність чи ілюзія?

Український економіст Олександр Охріменко досить песимістично налаштований щодо перспективи впровадження бюджетної політики на декілька років вперед. Аргументує він це тим, що бюджет України постійно переписується, а недавня парламентська ініціатива є лише спробою продемонструвати, де пішли гранти Євросоюзу. На думку Охріменка, урядовці просто намагаються «списати» гроші, що були отримані від Євросоюзу та МВФ.

Варто, що бюджетне планування на три роки очікується початися уже з червня 2017-го. Лише через декілька місяців Українці матимуть змогу дізнатися основні напрямки, а також показники бюджетної політики 2022 року.1 гривня

Читайте також:  Розмір прожиткового мінімума в Україні в 2018 році

Стратегія розвитку промисловості

Однією із цілей створення середньострокового планування є інтеграція національної промисловості, що допоможе реалізувати глобальні проекти у найбільш важливих галузях (машинобудування, енергетика, військова сфера). Як уже зазначалось вище, такий підхід допоможе привернути увагу закордонних інвесторів та вивести економіку України на новий технологічний рівень.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.