Меню

Останні новини медичної реформи в Україні

Зміни в медичному обслуговування населення кардинально вплинули на процедуру надання медичних послуг. Метою реформи є саме підвищення якості послуг, їх безоплатність і доступність. Поступово зменшується рівень корупції, зокрема при процедурі держаної закупівлі ліків.

Коллаж о медреформе

Всі напрямки медичної реформи в Україні 2020 оплачуються за новими умовами.

Передумови нового порядку

Для досягнення мети змінилася система фінансування  –   кошти направляються за надані послуги для конкретної хворої людини. Здійснено ряд підготовчих дій. Було затверджено Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я України, КМУ від 30 листопада.2016 р. № 1013-p.

Основним нормативним актом, на підставі якого здійснюється реформа медицини в Україні та медична допомога громадянам є ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Створення нової служби

У 2017 році створили Національну службу здоров’я України (НСЗУ). До її повноваженьвіднесено оплату отриманих пацієнтами медичних послуг.Держава встановила єдині національні базові тарифи та вимоги до якості послуг на підставі яких здійснюється оплата.

Одночасно з бюджетними витратамизатверджений порядок оплати послуг медициниу 2020 році, що передбачає реалізацію нових положень реформи.

Передбачається фінансування медичних послуг для населення:первинної допомоги, спеціалізованої амбулаторної медицини, спеціалізованої стаціонарної, паліативної, реабілітації та екстреної допомоги.

Механізм фінансування

Кошти надаються з державного бюджету не за формальними ознаками (штатний розпис), а за фактично надані послуги.

Читайте також:  Количество населения Украины на 2022 год
Основные принципы медреформы

З цією метою здійснено реорганізацію медичних закладів з державних закладів у підприємства (некомерційні). Як суб’єкт господарської діяльності медичний заклад укладає договір з НСЗУ і отримує кошти за виконані послуги. Пацієнти уклали декларації з вибраними лікарями щодо медичного обслуговування, отримують допомогу інших спеціалістів, здають аналізи. Саме за це заклади отримують оплату.

З 2020 року відсутня субвенція з держбюджету.

Оплата послуг «Швидкої», тубдиспансерів, спеціалізованих медичних закладів проводиться незалежно від кількості пацієнтів та наданих послуг за фіксованою підвищеної ставкою. Сільським медикам встановлено надбавку.

НСЗУ не оплачує:

 • послуги немедичного характеру (масаж, косметолог);
 • медичну допомогу без направлення лікаря;
 • послуги стоматолога, за виключенням екстреної допомоги та дитячої;
 • індивідуальне позапланове щеплення;
 • будь-які види, консультацій, аналізів, процедур без направлення лікаря.

Декларації

Громадяни отримали право підписати декларації з будь-яким сімейним лікарем за своїм бажанням. При цьому дозвіл на договори мають навіть приватні медичні установи. Вони подали заявки до служби здоров’я та отримали право надавати послуги (всього 110 клінік та 103 спеціаліста ФОП).

Поява сімейних лікарів в медичній реформі є ключовою фігурою у лікуванні хворого. Для безоплатного лікування у інших медичних спеціалістів, обстежень та проведення аналізів необхідно отримати направлення у сімейного лікаря. Якщо людина бажає пройти лікування на власний розсуд, то їй доведеться здійснювати оплату самостійно.

Сімейний лікар підписує декларації з 1800 громадянами, терапевт з 2000, педіатр з 900. За власним бажанням при наявності хворих лікарі можуть збільшити кількість пацієнтів на 50%.

Електронна система

З 2018 року почала працювати процедура e‑Helth. Медичну документацію протягом 2019 р. переведено в електронний варіант. Відтепер не лише лікарняні є електронними, але й медичні карти, виписані рецепти на ліки, дані про лікування.

Читайте також:  Призывной возраст в Украине 2021 года

Роботодавець отримає електронні данні про пацієнта за виключенням конфіденційної інформації. Відповідна інформація надходить у фонд соціального страхування для проведення виплат лікарняного.

Електронна система дозволяє:

 • зареєструвати користувачів медичних послуг (ідентифікація);
 • внести інформацію про користувачів;
 • можливість обрати лікаря (декларація), відмовитись або змінити його;
 • можливість записатися на прийом;
 • подати електронну звітность тощо.

Лікування хвороби, призначення процедур та ліків проводиться згідно встановленого протоколу. Тому лікар не може виписати не передбачені додаткові рецепти чи призначити аналізи та процедури.

Бесплатные процедуры по новой медреформе

Через електронну систему все можна побачити – це запобігає корупції та купівлю хворим зайвих ліків за власні кошти. Історію хвороби можна перевірити під час скарг чи виникнення спірних питань.

Електрона система співпрацює з іншими базами даних та містить реєстри:

 • пацієнтів;
 • декларацій;
 • медичних закладів та спеціалістів;
 • випускників медзакладів;
 • договорів з медичними установами;
 • договорів про реімбурсацію.

Основні напрямки реформи

Перетворення торкнулися найбільш проблемних пунктів отримання населенням медичної допомоги

Швидка допомога

Поділена на види:

 • екстрена – для госпіталізації при загрозі життю людини;
 • невідкладна – при загрозі для здоров’я людини.

Перетворення відбуватимуться до 2022 року. Виїзд здійснюватиме найближча до місця виклику бригада до 10 хвилин. Планується переоснастити машини швидкої (закладено в бюджет кілька мільйонів гривень).

Виїзд «швидкої» здійснюється незалежно від громадянства та реєстрації особи, її віку та майнового стану.

При цьому проводиться роз’яснювальна робота серед населення: якщо хвороба не загрозлива, то консультацію надасть сімейний лікар, який при необхідності приїздить на виклик додому до пацієнта (за власним рішенням).

Безкоштовні ліки

Перелік безоплатних медичних препаратів включено до програми «Доступні ліки». За рецептом їх можна отримати без грошей або з невеликою доплатою у визначеному переліку аптек, які уклали договори з НСЗУ (виділено 1 млрд. грн. з бюджету).

Читайте також:  Свіжі частоти супутникових каналів України в 2019 році

Ліки закуповуються для хворих на діабет, серцево-судинні захворювання, онкологічні та ін. Збільшено кількість упаковок безоплатних медпрепаратів.

В оновлений список ліків включено 261 препарат, з них 59 безоплатні.

Безоплатна діагностика

Програма «Безкоштовна діагностика» передбачає проведення процедур за направленням лікаря (сімейного,терапевта, педіатра) безоплатно:

 • мамографія;
 • рентген (5 видів);
 • ехокардіографія;
 • моніторинг ЕКГ;
 • 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи;
 • 6 видів УЗД;
 • 4 види біопсії;
 •  видалення новоутворень;
 • ендоскопічні дослідження та операції одного дня.

Безоплатні послуги пологових будинків.

Страхова медицина

Страхова медицина в Україні планується в перспективі. Вона передбачає фінансування за рахунок внесків громадян. Це означатиме збільшення податків на 14 % (світова практика).

Главные изменения реформы

Поки що медицина фінансується в Україні за рахунок бюджетних коштів. Досвід страхування у медицині вивчається, але передумов його запровадження поки що замало.

Оплата праці персоналу медзакладів

Оплата працівників медичних установ, які не є лікарями, здійснюється на підставі договору з керівництвом. Медичні сестри, санітари, інші особи (водії, фельдшери) отримують зарплату з коштів, які спрямовуються до медичного закладу.

Суть медичної реформи в Україні в 2020 році для медсестер полягає в тому, що кошти розподіляє керівник на місці. Крім того, медичні сестри, які працюють з сімейними лікарями, спільно з ними розподіляють отримане фінансування в залежності від підписаних декларацій.Більшість експертів позитивно оцінюють останні новини медичної реформи в Україні. Але зміни у керівництві країною зробили ситуацію нестабільною. Конкретні результати реформи можна буди оцінити після спливу деякого часу.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.