Меню

Поминальні дні в 2020 році в Україні

В окрему категорію важливих для християнського світу дат варто віднести Радониці. Призначені вони не для свята чи відзначення певної біблійної події, але для згадування про покійних та молитви за їхні душі.

Зажженные свечи на черном фоне

Дізнатись про те коли ж будуть поминальні дні в 2020 році в Україні, дає змогу православний календар.

Коли  будуть Радониці в новому році

Традиція згадувати про своїх покійних родичів мала місце в слов’ян ще в дохристиянські часи. З давніх літописів стає відомо, що наші пращури збирались в певні дні в місцях захоронення своїх близьких.

Звісно, помолитись за упокій душі можна і в будь-який зручний час і в православних храмах в наш час молебні за душі померлих проводяться щоденно. Між тим, церквою виділяються і окремі дні, здебільшого суботи, протягом яких спільні молитви за інших є особливо сильними та важливими. Такі дні тижня ще називають батьківськими.

Заупокійні суботи 2020 відбудуться в такі дати: 22.02, 14.03, 21.03, 28.03, 28.04, 09.05, 06.06, 07.11. Варто більш детально розповісти про кожен із цих днів.

М’ясопусна субота

Частіше цей день відзначають в Росії та в східних областях України. Щорічно дата змінюється, адже напряму залежить від того коли буде відзначатись Воскресіння.

Вирахувати цю суботу нескладно – за 8 днів до початку Великого (або, іншими словами, Страсного) посту та за  2 дні до так званої масляного тижня (запусти).

В Україні традиційно люди прибувають на урочисте богослужіння  та моляться за багатьох, або й взагалі, за усіх. Із собою приносять свіжі буханки хліба, булочки чи батони.

В Росії прийнято пекти млинці. Перший млинець вони приносять на могилу загиблих родичів, наче б то пригощаючи їх. Смачними млинцями із різноманітними начинками дітей та нужденних та просять пом’янути того чи іншого покійного (називають ім’я).

У Великий піст

Три батьківські суботи традиційно вірячи відзначають в період найсуворішого посту року. Панахиди в цей період не проводять. Однак, церква виділяє 3 дні 2-га, 3-тя та 4-та суботи посту, протягом яких здійснюється спільна молитва.

Читайте також:  Лунний календар стрижок на березень 2022 року
Крест на кладбище

Милостиня та покаяння – незмінні частини таких днів. Кожен християнин повинен вдуматись в те, як він витрачає відведений йому час на землі та згадати усіх тих, хто вже в іншому світі.

Радониця

Чимало альтернативних назв в народі має Радониця – «Пасха померлих», «Батьківський день», «Радуниця». Її справедливо називають найбільш важливою поминальною датою.

Щорічно число відзначення змінюється, адже залежить від того, на коли припаде Воскресіння. Відраховувати з дня Пасхи потрібно дев’ять днів. Щорічно це виходить у вівторок.

Батьківський день у 2020 році припадає на 28-ме квітня. Сама назва походить ще з дохристиянського періоду і вбирає в себе два слова – «радість» та «сумувати». Наші пращури щиро сумували за своїми померлими родичами в цю дату та згадували усе добре, що пов’язано із ними.

Усі істинні християни обов’язково відвідують своїх спочилих рідних. Звісно, напередодні потрібно старанно прибрати могили родичів, а в сам день Радониці спершу відвідати храм, а тоді прийти з молитвами та свічками (в ждеяких регіонах приходять із квітами чи гостинцями) на кладовища. Так, живі сповіщають радісну новину своїм померлим близьким про Воскресіння Христове, а, отже, і шанс на Воскресіння в день судний і для них.

Богопокірність, молитва, милостиня – важливі частини цього дня.

За воїнів

В православному календарі 9-те число травня є єдиною фіксованою датою спільної молитви. В усіх церквах будуть згадувати про тих героїв, котрі поклали своє життя заради спасіння світу від нацистської навали.

Звісно, не забуватимуть і про усіх жертв цього важкого змагання. Оскільки, починаючи з 1994-го року, українці відзначають День перемоги на офіційному рівні, то й богослужіння також в цей день проводяться по усіх областях.

Разом із тим, в Україні є деякі інші дати проведення спільних молебнів за загиблих воїнів. Так, 29 січня щорічно православні та греко-католики здійснюють богослужіння за душі героїв Крут. Ніколи українці не забувають, що в далекому 1918 році юні захисники-ліцеїсти, жертвуючи власним життям, рятували Київ від ворогів.

Окремі молебні в країні проводяться на честь жертв Голокосту (27.01), жертв Голодомору (четверта субота листопаду), постраждалих від політичних репресій (17.05), пам’яті Героїв Небесної Сотні (20.02).

Троїцька субота

Інша назва цього дня – Вселенська батьківська поминальна субота. Відзначається напередодні свята Трійці. Згадувати в молитві та ставити свічки за упокій потрібно не тільки своїх родичів, але усіх співвітчизників та тих осіб, котрі загинули далеко від рідних місць.

Читайте також:  Дата проведення дня вишиванки в Україні у 2022 році

Особливо активно молитись потрібно за осіб, які відійшли вжиття вічне, не встигши посповідатись та прийняти святе причастя.

Дмитрівська поминальна

Цей день у більшій мірі відзначають в Росії. Останні річні  поминальні суботи у них тісно переплітаються з історією країни. Напередодні свята Дмитра Солунського, російські православні  звертаються із молитвами до Бога за упокій усіх, хто був страчений під час Куликівської битви.

Як поводитись?

Хоча задушні дні проводяться в році досить часто, між тим, далеко не усі вірячи знають що потрібно робити  у ці дні. Як зрозуміло із сказаного вище, молитва за душі покійних, а також відвідини могил – є першочерговими заняття на цей такі дні.

Звісно, корисно також відвідувати церкву. Як правило, напередодні поминальної суботи православні зустрічаються із священиком та замовляють заупокійні літії.

Завчасно про початок спільного богослужіння повідомляються і родині, сусіди та знайомі покійного. Для священнослужителя потрібно попередньо підготувати список з іменами покійних. На канон можна приносити різноманітні наїдки та смаколики, але окрім м’ясних та алкоголю.

Здебільшого, православні українці «передають» своїм померлим близьким хлібобулочні вироби. Господині, що мають більше часу та досвіду, для таких випадків самостійно випікають печиво чи коровай.

Поминальная церемония на кладбище

Ті, хто не можуть в такий день відвідати церкву, повинен молитись вдома.

Як правило, в західних областях України на цвинтар приносять лампадки та живі квіти. Після цвинтаря люди відправляються на поминальну трапезу. Не важливо чи буде вона відбуватись в домі покійного чи в якому кафе, найбільш важливо, щоб родина зібралась разом.

Усі розмови під час трапези присвячені одній темі – спогадам про тих, хто вже в іншому світі.

В східних областях, трапезу поминання влаштовують вкрай рідко. Натоміть гостинці приносять на могилу до родичів. Є чимало таких кладовищ, де окрім лавок, встановлюють столи. Вони потрібні, щоб було зручно посидіти та порозмовляти про покійного та до нього.

Читайте також:  Доставка блюд итальянской кухни в Киеве от сети семейных ресторанов Pesto Cafe

Що можна робити, а що ні?

Дізнавшись якого числа пам’ятні дати у 2020 році, чимало жінок задається питанням: як спланувати свій день, що в поминальну суботу можна робити, а що ні.

Робота. Прибирати в батьківську суботу не забороняється. Разом із тим, особам, котрі поспішають на роботу, варто зранку зайти до храму та залишити список з іменами покійних родичів. Молитись за їхні душі можна в будь-якому місці та в зручний час. Не радять досвідчені господині в поминальні дні працювати на городі чи в полі. Рослини, висаджені в цей день, як правило, швидко засихають та вкрай погано плодоносять.

Прибирання. Негативно відносяться православні та священнослужителі до прибирання в домі під час батьківських субот. Такі дні потрібно відзначати вже в чистому доні. Точно не варто мити підлоги, чистити килими, мати справу із брудом, адже це свого роду прояв неповаги до покійних родичів. Дрібну хатню роботу – прибирання зі столу, миття посуду, приготування їжі, прасування скатертини – виконувати не забороняється.Сповідь. Немає жодних обмежень щодо дня сповіді, особливо, якщо людина має проблеми зі здоров’ям, здійснила якийсь гріх, відчуває тугу та смуток, чи довго відтягувала похід до храму. Між тим, для більш щирої сповіді та каяття доречніше обирати спокійний день, наприклад, неділю. Втім, і в поминальні дні це також можна робити.

Хрещення. Священики рекомендують відкинути усі перестороги та недобрі асоціації та охрещувати дітей в будь-який зручний день. Саме тому і батьківська субота також підходить для цього.

Головне – завчасно домовитись із священнослужителем, щоб не довелось довго чекати із малюком, адже, як було сказано раніше, перша частина дня буде присвяченою молитвам за упокій.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.