Меню

Пенсія в 55 років для жінок в Україні 2020 року

В зв’язку з постійним підвищенням віку для призначення пенсії в Україні багатьох турбує питання, чи можлива пенсія в 55 років для жінок в 2020 році, від чого залежить отримання пенсії та що впливає на пенсійний стаж. Спробуємо розібратися в цьому питанні.

Жінки пенсійного віку в Україні

Нарахування пенсії

Тут ми не будемо торкатися усіх методів обрахування пенсії, до того ж методики постійно міняються та останні дані та інструкції є тільки у працівників Пенсійного фонду.Зазначимо тільки, що загалом нарозмір пенсійного нарахування впливає три фактори:

 • розмір прожиткового мінімуму;
 • пенсійний коефіцієнт;
 • розмір робочого стажу.

Згідно діючого законодавства розмір пенсійного забезпеченнябезпосередньо залежить від підтвердженого терміну трудової діяльності. Але одночасно він не маєнараховуватися меншим за прожитковий мінімум. Таким чином структура пенсійного забезпечення складається з двох складових:

 • власне пенсійної виплати, що нараховуєся згідно перерахованих пенсійних страхових внесків;
 • доплати до рівня прожиткового мінімуму, встановленого законодавством.

Термін настання пенсійного віку подовжується та зараз становить 63 роки. Але Верховна Рада підтвердила, що за умови підтвердження стажу первинними документами та за бажанням громадян пенсія жінкам 55 років може нараховуватися при дотримані певних умов.

Пенсія за віком

Порядок обрахування пенсії за віком неодноразово розглядався парламентом.

Збільшення вікового порогу безпосередньо пов’язано з бюджетом ПФУ. Наразі діє норма, згідно якої право на отримання пенсії за віком мають громадяни, якім виповниться в цьому році 58 років та працювали понад 27 років.

Основний відсотокпенсіонерів в Україні отримують пенсію за віком. В цьому році 55-річні українки до 2022 року зможуть достроково вийти на пенсію, якщо:

 • підтверджений термін трудової діяльності становить тридцять років;
 • жінка немає іншого доходу (як підприємець, тощо).
Пенсійний вік для жінок

Пенсія за віком для жінок обраховується за наданими первинними документами, що підтверджують стаж, нарахований до 01.01.2000 року. Починаючі з цього періоду для обчисленняберуться дані з персоніфікації, що була впроваджена саме для обрахування персональних пенсійних внесків.

Читайте також:  Когда будет повышение пенсии в 2021 году в Украине?

Без сплати внесків

Закон України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» передбачає, що в деяких випадках пенсійний стаж буде нарахований навіть за відсутності страхових внесків. Це торкається осіб, які певний час:

 • перебували на строковій або альтернативній військовій службі;
 • виконували обов’язки батьків вихователів у будинках сімейного типу;
 • певний час отримували допомогу по безробіттю;
 • доглядали за особами похилого віку та інвалідами

та деяких інших.

 Що впливає на нарахування

Ст. 26 Закону «Про пенсійне страхування» дозволяє громадянам отримувати пенсію по досягненні пенсійного віку та при наявності відповідного пенсійного стажу. Та при деяких умовах календарний стаж може бути перерахований та навіть подвоєний.

Стаття 60 «ЗУ «Про пенсійне забезпечення» затверджує принцип нарахування подвійного стажу при підтвердженому стажі роботи в таких закладах, як:

 • лепрозорії;
 • протичумні заклади охорони здоров’я;
 • заклади, відкриті для лікування хворих на СНІД;
 • інфекційні відділення;
 • відділення рентгенологічного обстеження;
 • патологічні та реанімаційні відділення;
 • психіатричні заклади охорони здоров’я.

Згідно наказу МОЗ від 19.07.1995 роки №133 до списку інфекційних відділень відносять також венерологічні диспансери, тому пенсійних стаж при підтвердженій роботі в таких закладах має також нараховуватися в подвійному розмірі.

 Зверніть увагу: подвійне обчислення терміну трудової діяльності може бути застосовано до стажу роботи, якщо жінка працювала у спеціальному закладі до 01.01.2004. П’ять років роботи в спеціалізованому лікарняному закладі зараховуються до трудового стажу у подвійному розмірі. В такому випадку жінка має право на вихід на пенсію за віком. Якщо робота у спец закладі відбувалася після 01.01.2004 то страховий стаж дорівнюватиме 10 років, але отримати пенсію за віком неможливо.

 Жінки-підприємці

Закони України допускають одночасну роботу на підприємстві у якості найманого працівника та веденні підприємницької діяльності. Але зменшення пенсійного віку жінкам до 55 років у цьому випадку, на жаль, не передбачено.

Читайте також:  Повышение пенсии по потере кормильца в 2021 году в Украине

 Згідно роз’ясненню ПФУ, страховий стаж обчислюється в місяцях, за які в ПФУ надійшли страхові внески. Для його обчислення не має значення, скільки посад на той час займав працівник та чи був він тоді зареєстрований як приватний підприємець. Розмір сплачених внесків буде враховуватися при обчислені розміру пенсій, а не як подвоєний трудовий стаж.

Жінки військовослужбовці

Пенсія в 55 років для жінок в Україні 2020 може бути призначена в тому випадку, якщо на час настання 55 років вона була звільнена та має стажу більш ніж 25 календарних років. Якщо під час проходження служби жінка брала участь в антитерористичних операціях, вислуга років має обраховуватися на пільгових умовах: місяць служби в ООС — за три місяці звичайної служби.

Пенсійне забезпечення для військовослужбовців передбачає:

 • надання довічної виплати по вислузі;
 • надання виплати по інвалідності;
 • надання виплати по втраті годувальника.
Змінення пенсійного віку

Повний перелік професій, які впливають на збільшення трудового стажу, необхідного для отримання пенсії, надається у Списку 1 та Списку 2, які є частинами Закону України про пенсійне забезпечення. Порядок застосування Списків передбачає право на пенсію на пільгових умовах.

Застосування цієї норми має буде підтверджено відповідними відмітками в Трудовій книжці. Якщо запис про стаж не підтверджує роботу в шкідливих умовах, але насправді така робота була, громадянин має надати уточнюючу довідку, яка підтверджує:

 • період роботи в шкідливих умовах;
 • професію та посаду, яку займав громадянин, працюючи в шкідливих умовах;
 • характер роботи, що виконувався протягом роботи в шкідливих умовах;
 • розділ Списків з зазначенням номеру, за якім ця робота набула статусу шкідливої.

Довідку мають виписати на підприємстві, де виконувалась робота в шкідливих умовах.

Зверніть увагу: неможливо отримувати декілька пенсій: слід вибрати тільки один вид пенсійного забезпечення.

Пенсії та інваліди

Можливість отримувати пенсію у 55 років мають жінки, що підтвердили свою інвалідність або ті, що піклуються про осіб з обмеженими можливостями. Але в цьому випадку витрати на грошове забезпечення таких категорій громадян лягають на органи соціального захисту.

Читайте також:  Підвищення пенсії пенсіонерам МВС України в 2019 році

При досягненні пенсійного віку ці громадяни можуть скористатися нагодою та отримувати пенсію за віком. Але отримання двох видів пенсій Законом не передбачено.

Висновки

Пенсія в 55 років для жінок в Україні 2020 можлива, але тільки для окремих категорій громадян. Якщо жінка мала вислугу, як лікар, військовослужбовець, працювала в шкідливих умовах, вона може отримати призначення пенсії за певних умов.

В інших випадках можливий вихід на пенсію за віком при умові, що жінка мала 30 років трудового стажу. Дозволяється отримувати інші види пенсій, але вони вже будуть перераховуватися з коштів бюджету соціального захисту.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.