Меню

План роботи бібліотеки на 2021 рік

Бібліотека протягом багатьох років підряд залишається тим місцем, де кожна людина може відпочити душею, розвиватись інтелектуально, збагачуватись духовно та при цьому нічого не платити. Відвідувати цей заклад в Україні без будь-яких обмежень можуть люди різного віку, соціального статусу, віросповідання та національності. Свою «джерело знань» тут можуть отримати навіть безхатченки. Чимало завдань та обов’язків покладається на працівників цієї установи, а тому, для зручності для них складають план роботи сільської бібліотеки на 2021 рік.

План роботи бібліотеки на 2021 рік

Основні напрямки роботи

Усю роботу, що виконують бібліотекарі в сільській установі, можна поділити на 5 основних напрямки. На кожен із них відводиться певна кількість робочих годин, що прямо залежить від кількості населення, що обслуговується, а також кількості працівників, книжкового фонду.

 1. Обслуговування користувачів.
 2. Формування фонду.
 3. Ведення та доповнення каталогів, а також карточок.
 4. Інформаційне обслуговування.
 5. Популяризація читання та бібліотеки.

Для кращого розуміння планування роботи бібліотек в Україні, кожен із названих пунктів варто розглянути окремо.

Обслуговування користувачів

По суті, це основна частина роботи бібліотека. На неї доводиться витрачати аж по 5 годин в день, або приблизно 1385 годин у рік. Обслуговування користувачів послуг – це не лише видача певних книг та їх оформлення, але й багато інших завдань. Так, бібліотекар, як дає зрозуміти план роботи бібліотеки на 2021 рік, повинен правильно заповнювати формуляри відвідувачів, упорядковувати їх в алфавітному порядку. У разі потреби картка користувача продовжується, вносяться зміни щодо місця проживання, телефону чи інших даних особи.

З кожним відвідувачем бібліотекар повинен особисто порозмовляти,: поцікавитись його читацькими смаками, допомогти підібрати для нього підходящу літературу, повідомити про нові надходження.

Важливо перевіряти виставки та наявність на тих тематичної літератури, поповнювати стелажі та полиці додатковими книгами зі сховища, періодично змінювати книги у вільному доступі, а також підготовлювати робоче місце для читача, котрий залишається опрацьовувати література на місці.

Окремою частиною роботи є контакт із боржниками закладу. Їх потрібно для початку виявити, тобто перевірити формуляри та визначити хто вже повинен був повернути книги. Потім людям потрібно зателефонувати та нагадати про візит в заклад.

Обслуговування користувачів

Формування фонду

Усі книги періодично потрібно передивлятись. Ті, що не є рідкісними та доступні для покупки, потрібно списувати та замовляти нові.

Читайте також:  КЗПП України 2018 чинний з коментарями

Планування в бібліотеці не обходиться без штампіювання, адже кожна книга, журнал, газета  та й брошури повинні бути позначеними.

Періодично потрібно вносити на інвентар нові надходження, зокрема періодичні видання.

Працівнику також доводиться оформляти передплати, відновити в архів застарілі та дуже пошкоджені книги, періодично робити ревізії книг.

Особливу уваго варто приділити рідкісним книгам, котрі вже ніколи не можна буде передрукувати. Такі часто вважаються основною цінністю закладу та дозволяються переглядати лише на місці та за участі самого бібліотекаря.

На це можна виділити 167 робочих годин на рік.

Ведення каталогів

Хоча й  дуже буденною, однак дуже потрібною є робота, пов’язана із формуванням каталогів та показників. У великому приміщенні користувачу, та й самим працівникам, нелегко буде відшукати книги на потрібну тему чи певного автора. Для цього і використовуються спеціальні каталоги. В сучасних закладах вже використовуються електронні системи обліку та категоризації, відтак, завдяки комп’ютеру спеціалісти завжди знають в якому приміщення, на якому стелажі чи навіть поличці знаходиться той чи інших примірник. На жаль, для сільських закладів поки що це залишається тільки мрією. Тому належне оформлення каталогів та карточок входить в план бібліотекаря на 2021 рік в Україні.

Протягом 2021-го року така банальна, однак необхідна, робота займе 68 годин.

Формування фонду

Інформаційне обслуговування

Бібліотекар повинен вести спеціальні обліки. В таких він повідомляє про кількість читачів, частоту їхніх візитів, вподобання. Це дуже важлива інформація як для освітніх закладів, так і для сільради, адже допомагає зрозуміти про те на якому інтелектуальному та культурному рівні перебувають мешканці населеного пункту, що для них є пріоритетним, чим вони цікавляться.

Читайте також:  Учасниці в Міс Україна в 2022 році

Планування роботи публічних бібліотек передбачає розроблення спеціальних пам’яток для читача, списків літератури, вільної для читання.

Юним читачам працівники закладу повідомляють про правила поведінки в таких закладах, знайомлять з різними категоріями книг, навчають правильно читати та правильно поводитись із книгою.

Ці спеціалісти повинні також інформувати людей про свої послуги, заплановані заходи, очікувані новинки.

Їм доводиться створювати і тематичні папки. В них вкладаються вирізки із газет, брошури, листівки, об’єднані спільною темою. На кожній із таких папок бібліотекар повинен вказати інформацію про джерело та короткий його опис. Таке завдання також входить в категорію інформаційного обслуговування, адже дає інформацію про те, що і де знаходиться.

Разом на реалізацію таких завдань працівнику виділяється планом 85 годин.

Популяризація

Популяризація

Це одна із найцікавіших частин планування роботи сільської бібліотеки на 2021 рік в Україні. Тут бібліотекар може спробувати на собі роботу маркетолога, адже для нього дуже важливо прищепити любов за цікавість аудиторії до книги та читання.

Відтак, доводиться продумувати та реалізовувати:

 • книжкові виставки;
 • дитячі та дорослі конференції;
 • за інтересами (не обов’язково на тему читання, але із читанням, наприклад: садоводів, прихильників автомобілів, рибалок, екологів тощо);
 • бесіди;
 • уроки пам’яті;
 • презентації книг;
 • літературні вікторини, ігри, мандрівки тощо;
 • літературні вечори.

В рік на такі заходи повинно відводитись приблизно по 788-790 годин.

Цікаві ідеї

Як і кожного року, бібліотекарі в 2021-му році просто таки зобов’язані провести традиційні для країни конференції та бесіди з приводу найбільш важливих для країни свят:

 • Дня Соборності;
 • Дня героїв Крут;
 • Дня Конституції;
 • Дня незалежності;
 • Дня захисника Вітчизни.

Доречними стануть тематичні вечори з нагоди ювілеїв вітчизняних та зарубіжних письменників та поетів. В 2021-му році можна організувати такі заходи з нагоди таких свят:

 • січень – ювіляром (210 років) дати є американський романтист Едгар Аллан По;
 • лютий  – 250 років минає з дня народження байкаря Івана Крилова;
 • квітень – Миколі Гоголю могло б виповнитись 210 років, а це солідна дата, щоб ще раз перечитати «Ревізор», «Вечори на хуторі»;
 • травень – століття минає з моменту появи на світ поета Бориса Слуцького, а також 160 років з дати народження Артура Конана Дойля;
 • червень – 220 років з нагоди поета відзначають любителі поезії Пушкіна;
 • червень – одній із найвідоміших у світі російських письменниць Анні Ахматовій могло б виповнитись 130 років;
 • липень – минає 120 років з дня появи на світ знаменитого Хемінгвея;
 • грудень – перечитати варто казки про тварин автора Редьяра Кінлінга, адже цей класик народився рівно 154 роки тому.

Окрім цього, бібліотекарям обов’язково також варто приділи увагу екологічному вихованню молоді, популяризувати сімейне читання, піднімати питання родинного добробуту, милосердя, патріотичного виховання.

Цікаві ідеї
Це буде цікаво:

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *