Меню

Поминальні дні в 2021 році в Україні

У всіх народів світу є дні і традиції присвячені поминанню померлих. За статистикою більшість українців православні, саме ця віра найбільше впливає на життя.

Якого числа пам’ятні дати у 2021 році має знати кожен, а їх буде вісім. У кожен з них по різному згадують близьких, приносять символічні речі на кладовища, влаштовують обіди. Важливо знати як правильно підготувати і провести поминальний день, щоб померлі родичі спочивали з миром.

Кожна дата має свою назву, частина з них мають постійну дату, інші потрібно розраховувати кожного року в залежності від інших перемінних свят. Знаючи коли і як правильно пом’янути близьких набагато простіше не помилятись.

Поминальні дні в 2019 році в Україні

Батьківські дні

Серед цих днів найбільше поминальних субот. Їх вважають батьківськими, хоча поминати прийнято всіх близьких родичів, а частина із них призначенні для поминання всіх померлих.

У ці дні прийнято вранці іти в церкву і брати із собою обід, який потрібно пожертвувати на храм, або віддати тим кому він потрібніший. У церві зазвичай правлять літургію, кожен хто хоче щоб їх близьких також пом’янули мають записати імена на папері і передати священнослужителям.

Увечері належить поминати рідних за столом. Церква не визнає застілля із спиртним, або переїданням. Але як поминати своїх близьких особистий вибір кожного. Крім того червоне вино багато священників признають, але у розумних кількостях.

Батьківські суботи особливі дні, адже пам’ятати про мертвих мають всі. Традиції поминання мають передаватися і це може відбутись тільки подаванням прикладу. Якщо батьки з достоїнством проводять ці дні, то і їх діти роблять це разом із ними, а потім будуть і без них, коли прийде час.

Прибирання у домі рекомендують робити заздалегідь. Мати справу із брудом у такий день не варто, це прояв неповаги до пам’яті про померлих. А от відвідати лазню, або просто покупатись традиція ще від слов’янських предків, які саме у четвер та суботу приводили себе до ладу.

Читайте також:  Якого числа Благовіщення Пресвятої Богородиці в 2021 році?

Поминання розпочинається із вечірньої церковної служби у п’ятницю і триває увесь наступний день. Пожертви на храм, або бідним потрібно віднести в суботу вранці. Це має бути обід без м’яса та спиртного. Зазвичай приносять хліб, печиво, цукерки, допускається покласти пляшку «кагору».

Батьківські дні

Радониця

Один із найбільших задушних днів проводять через тиждень після паски. Вселенський поминальний день у другий вівторок після великодня, в Україні називають по різному – гробки, проводи, радониця. У проміжку між першим днем паски і цією датою на кладовищах священники проводять літургію.

Радониця – похідне від слова радість. У цей день прийнято не горювати за померлими, а нести до них радість воскресіння Христа. Прибирають на могилах заздалегідь, а у день поминання приносять кошики, зазвичай на могилах залишають частину їх вмісту, а іншу жертвують на потреби мало імущих. Є священики які забороняють залишати на кладовищі їжу, адже це приманює бродячих тварин. Зазвичай приносять:

 1. Паску – їх беруть декілька. На кожні могилі залишають маленьку, або шматок від великої. Одну велику віддають у каплицю.
 2. Крашанки – по одній або дві на гроби, і декілька жертвують.
 3. Цукерки і печиво. Як і все інше їх залишають померлим і віддають на храм. Прийнято роздавати солодощі дітям, але з кладовища їх не прийнято нести додому, проте дітям, на відміну від дорослих, дозволяють їх з’їсти і навіть забрати.
 4. Квіти. Думки щодо квітів різняться, одні стверджують, що потрібно нести лише живі, інші віддають перевагу штучним.

Після кладовища родичі збираються вдома, приходячи обов’язково потрібно вимити руки. Поминальний обід не має бути пісним, але священники закликають обмежити кількість спиртного, а найкраще взагалі від нього відмовитись.

Дмитрівська субота

Останній батьківський день у 2021 році. Традиційно перед святом великомученика Дмитрія Солунського, яке відзначають 8 листопада, церквою відведено поминальну суботу. У цьому році вона припадає на 2 листопада. Спочатку у цей день відзначали день пам’яті воїнів полеглих на Куликовому полі, де загинуло близько 250 тисяч людей.

З часом цього дня почали поминати не лише воїнів, а і рідних. Тепер Дмитрівська субота – один із самих вагомих поминальних днів на території України.

Радониця

Дати поминальних днів

Майже всі поминальні дні не мають точної дати. У 2021 році вони припадають:

 1. 2 березня – вселенська батьківська поминальна субота, або м’ясопусна. Перша заупокійна дата у церковному календарі. У цей день поминають усіх померлих, а обід має бути пісним. Ця дата припадає на суботу за 8 днів до великого пасхального посту.
 2. 23, 30 березня, 6 квітня – 2, 3, 4 субота посту. Ці дні відведені для поминання померлих, адже перед паскою вважається недоречним робити традиційні поминки дев’ятого та сорокового дня після смерті і їх проводять у ці суботи. Але цієї традиції притримуються не всі.
 3. 7 травня – радониця. Поминання зазвичай влаштовують вдома. На кладовище йдуть у проміжку між першим днем паски і другим вівторком після неї. Там проводять літургію, віддають шану мертвим і залишають частування. У день радониці на кладовище не ходять, щоб не тривожити мертвих, а вдома за поминальним обідом збираються родичі і частування має бути щедрим.
 4. 9 травня – день пам’яті померлих воїнів. Літургії і поминальні обряди проводять у місцях захоронень воїнів, біля пам’ятних плит. Приходять на могили загиблих у боях.
 5. 15 червня – троїцька батьківська субота. У цей день відвідують кладовище, прикрашають могили зеленню. Померлим також приносять солодощі, воду і хліб. У цю суботу згадують усіх померлих, ходять до церкви, а ввечері збираються за вечерею із родичами.
 6. 2 листопада – Дмитрівська батьківська субота. В Україні цей поминальний день поважають чи не найбільше після радониці. Увесь день у церквах відспівують панахиди, а родичі померлих ходять на кладовище. У храм прийнято приносити їжу, яку жертвують. Імена тих кого хочуть пом’янути записують на папір і віддають священнику, або комусь із служителів церкви.

Поминальні дні в 2021 році, в Україні в тому числі, розміщені по всьому календарю. Але найбільше їх у першій половині року. На цей період припадає великий піст, вселенська батьківська субота, радониця і троїцький поминальний день.

Читайте також:  Дата проведення дня автомобіліста в Україні у 2020 році

Третій, дев’ятий, сороковий день і роковини

Крім великих поминальних днів, родичі віддають належне пам’яті про близьких на третій, дев’ятий і сороковий день, а також на роковини. У подальші роки поминки проводять у річницю смерті. Кожен із цих днів важливий, і у кожного різне значення:

 1. Третій день – по традиції поховання проводять саме тоді. Померлого відспівують по усіх канонічних правилах, а родичі і знайомі обідають в пам’ять про нього. Третій день символічний, Христос воскрес саме на третій день, а також це данина святій трійці. Вважається також, що саме цього дня душа відділяється від тіла остаточно.
 2. Дев’ятий день – поминки проводять на честь дев’яти ангельських чинів. Саме ангели молять господа про милість до нещодавно усопшого. Якщо вірити писанню святого Макарія у проміжку між першим і третім днем душа подорожує світлими землями, або, як їх ще називають – раєм.
 3. Сороковини – у цей день Христос вознісся і саме для вознесіння померлого його поминають. У цей період подорож померлого продовжується по нижніх, темних світах. Їх вважають місцем спочинку непокаянних душ, демонів, грішників, які так і не змогли заслужити прощення.
 4. Роковини – кожного року після смерті близького, родичі поминають його. По традиції збирають обід і кличуть знайомих і друзів, але часто за столом збираються тільки найрідніші. Це символізує, що смерть не кінець, а початок нового, кращого життя у землях світла.

Усі ці дні мають спільні традиції. Прийнято замовляти заупокійну молебень у церкві, або запрошувати священнослужителя додому. Після літургії прийнято збирати родичів і знайомих на обід, щоб віддати шану пам’яті. Важливо пам’ятати, що поминальний день можна організовувати на декілька днів раніше, а от переносити поминки вперед вважається недопустимим.

поминальний день

Висновки

Кожного дня люди мають пам’ятати своїх предків, але дні поминання виділені для виявів поваги до померлих. Батьки мають навчати своїх дітей традицій їх народу, їх віри і не тільки навчати, але і показувати приклад. Батьки, діди і прадіди заслуговують щоб їх пам’ятали і поважали.

Читайте також:  Якого числа Благовіщення Пресвятої Богородиці в 2022 році?

Важливо також не забувати, що життя продовжується і це ще одна причина встановлення конкретних дат для поминання. Багато людей, які втрачають найрідніших не можуть змиритись із втратою. Тому церква і старі люди наголошують, що пам’ятати померлих потрібно щодня, але постійно горювати не варто. Щоб віддати особливу шану померлим є поминальні суботи, 2021 рік має їх шість, а також два інші заупокійні дні.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.