Меню

Розрахунок відпускних у 2021 році в Україні

Незважаючи на короновірусну інфекцію, яка продовжує «гуляти по країнам», багато українців вже заздалегідь планують відпустку в 2021 році. Але правила розрахунку і виплати відпускних грошей дещо змінилися, тому незайвим буде дізнатися, що нового чекає громадян, який розрахунок відпускних у 2021 році в Україні?

Розрахунок відпускних в 2021 році

Якими будуть зміни в розрахунку відпускних?

У 2020 році готувався законопроект, до якого внесено всі правила розрахунку і нововведення:

  1. У новому році буде змінений розрахунковий період за відпускними виплатами, але при цьому сама формула розрахунку не змінилася, алгоритм залишається тим самим. За статтями ТК, розрахунковий період береться 12 місяців, що передували початку відпустки.
  2. Також варто звернути окрему увагу на рівень середнього заробітку, він також буде вважатися по-новому.
  3. Змінам піддалася форма видачі відпускних коштів. Раніше «фінансова підтримка» відпускникам виплачувалася за 3 календарні дні про початок відпустки, але тепер гроші «прийдуть» на банківські карти набагато раніше. У зв’язку з новими поправками, 3 дня про початок відпустки буде крайнім терміном виплати грошей.
  4. Якщо на підприємстві встановлені сучасні програми бухобліку, наприклад, БухСофт, можна своєчасно отримувати необхідну інформацію і повідомлення, якщо наприклад, змінився бланк графіку відпусток на 2021 рік в Україні. Про виплати нагадає зручний календар бухгалтера.

Точний розрахунок відпускних у 2020 році

У новому році формула розрахунку відпускних грунтується на сумі середнього доходу громадянина: Сз (середній заробіток) х КДО (кількість днів відпустки) = сума відпускних.

Щоб грамотно виконати розрахунок самостійно, необхідно знати, що саме входить в суму середнього заробітку і які дні відпустки включаються до розрахунку. Досвідчений бухгалтер або інспектор кадровик можуть швидко все прорахувати на основі нововведень, для тих, хто таким досвідом не володіє в мережі безліч зручних і точних онлайн калькуляторів.

Читайте також:  Розмір ЄСВ в 2020 році по новому

Розрахунок середнього заробітку

Для обрахунку середнього заробітку необхідно керуватися додатком постанови уряду: СВкм (сумарний дохід за 12 календарних місяців, які були перед датою відпустки) / 12 місяців / СРКД (середнє число календарних днів) = середній заробіток працівника.

Які фактори впливають на розрахунок

Згідно попередніх розрахунків середньомісячна кількість днів для розрахунку відпускних за статтею 139 ТК одно 29,3 одиниці.

Неповний робочий місяць

Нерідко буває, що розрахунок середнього місячного доходу ускладнюється відпустками, святами, тобто в повному обсязі відпрацьованим місяцем.

Для цього використовують наступну формулу:

КОД (Відпрацьовані дні повністю) + КНОД (кількість неповністю відпрацьованих днів) х 29,3 = Кдоп (дні відпрацьованого періоду).

Щоб точно порахувати дні, які в повному обсязі відпрацьовані необхідно скористатися наступною формулою:

КОД (кількість відпрацьованих днів у місяці) / ЧКД (число календарних днів) х 29,3 = число повному обсязі відпрацьованих днів.

Це важливий розрахунок, який допоможе грамотно скласти розрахунковий відпускної періоду. Наприклад, якщо працівник запланував відпочинок в лютому 2020 року в Україні, то суму середнього доходу потрібно підраховувати за період з лютого 2019 року по лютий 2020 року, тощо за попередній період. Це регламентує закон України про відпустки.

Стандартно береться цифра – 29,3 в якості кількості календарних днів розрахункового періоду за кожен місяць, але остаточно часто розрахунковий період відпрацьований не повністю. В такому випадку коефіцієнт необхідно окремо перераховувати виходячи з кожного конкретного відпрацьованого періоду.

Читайте також:  Ставка єдиного податку в Україні в 2020 році


Нарахування премій, надбавок, бонусів

Сьогодні актуально платити стандартну ставку працівнику, для зниження процентної ставки, а решту суми заробітку оплачують преміями, бонусами щомісячними і річними. Для премій використовуються спеціальні правила, згідно з п.15 Положення.

Варто знати, що при розрахунку середнього заробітку для відпускних, повністю враховуються премії за високу продуктивність роботи. Але є і виключення, в формулу не входить одноразові надбавки, наприклад, до народження дитини або ювілею і т.д. (Згідно п.3 Положення). Ці суми жодним чином не вплинуть на підсумковий розрахунок відпускних.

Важливо! У розрахунку включається повністю річний бонус від компанії, якщо він був нарахований за період, що передує відпустці.

Збільшення окладу

Перерахунок відпускних фінансів повинен виконуватися за особливими правилами, якщо працівникові за попередній період підвищували оклад. Це нескладна формула, необхідно тільки чітко слідувати правилам по індексації.

Для початку потрібно визначити коефіцієнт індексації, який розраховується за формулою: ОПИ (підвищений оклад після індексації) / ОДГ (оклад про індексації) = сума індексації.

Які фактори не беруться до розрахунку

Багато в чому порядок розрахунку і підсумкова сума залежить від того, коли відбулося збільшення окладу:

  1. Сума заробітку підвищилася під час розрахункового періоду. В такому випадку необхідно виконати множення на коефіцієнт індексації, отриманий за час про підвищення окладу.
  2. Сума заробітку зросла до запланованої відпустки, але в дати розрахункового періоду, тоді потрібно суму середнього заробітку помножити на коефіцієнт індексації, розрахований для відпускних.
  3. Підвищення доходу пройшло під час відпочинку працівника – можливий перерахунок відпускних коштів. У такому випадку потрібно помножити частина відпускних після підвищення, і різниця повинна бути виплачена працівникові.

Які дні беруться в розрахунок?

Основу для формули складають календарні дати, включені в період відпустки, але не дивлячись на простоту є і виключення, наприклад, неробочі дні відпустки. Це відповідає статті 120 Трудового Кодексу.

Читайте також:  Як рахувати ПДФО у 2020 році в Україні?


Приклад

Найкраще навести приклад нарахування відпускних, отже, набагато простіше зрозуміти принцип на конкретному прикладі, якщо працівник планує відпустку з 1 січня 2020 року, бухгалтер для розрахунку скористається календарем робітників і святкових днів. На період відпустки робітника – 8 календарних святкових дат, з яких з 1 по 8 січня – Новорічні канікули. Отже, йдучи у відпустку з 1 січня на 28 календарних днів виходить 20 відпускних днів (28 – 8 свят).

Розрахунок відпускних вельми простий, необхідно лише керуватися нормативними документами і цікавитися нововведеннями в бухгалтерському обліку. В основу середнього заробітку вкладається оплата роботи за всі 12 місяців, також необхідно враховувати надбавки, премії та бонуси за відпрацьований час.

Виплати за час «своїх рахунків», відпусток та іншого невідпрацьованого часу не нараховуються.

Важливо! Нарахування відпускних у 2021 році в Україні та середнього заробітку, відповідно суми відпускних не входить дохід, отриманий за час відрядження і будь-які соціальні виплати. Важливо, що в формулі не використовується дохід, отриманий від лікарняних листів. Ці розрахунки відносяться до соціальних виплат за невідпрацьований час.

Щоб точно виконати розрахунок, використовують калькулятор розрахунку відпускних 2021 в Україні онлайн.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.