Меню

Свіжі новини про амністію в Україні в 2020 році

Є такі люди, які потрапляють до місць позбавлення волі помилково або за незначні правопорушення. Ці, а також інші категорії ув’язнених мають право на амністію, яка пришвидшує соціалізацію в’язнів та дозволяє їм повернутися до нормального життя. Саме амністія покликана компенсувати жорстокістю правосуддя та правоохоронної системи загалом. Це один з проявів гуманності, який дозволяє громадянам раніше вийти на волю. Ця процедура проводиться регулярно, а тому багато хто цікавиться тим, якими є свіжі новини про амністію в Україні у 2020 році.

амністія

Детальніше про можливість дострокового звільнення ув’язнених громадян

Амністія являє собою звільнення громадян, що були визнані винними у скоєнні злочину, від перебування у в’язницях. Ця процедура дозволяє в’язням раніше встановленого терміну покинути місце позбавлення волі на цілком законних засадах. Окрім того, амністія може бути застосована відносно кримінальних справ, які були розглянуті судовими установами, але вироки з певних причин не набули чинності.

Саме закон України про амністію проголошує початок проведення цієї процедури. Цей закон приймається представниками Верховної Ради України щороку. Представники ВРУ можуть встановлювати амністію для певної категорії в’язнів, для всіх, хто має право на дострокове звільнення, а також для окремих осіб (індивідуальна амністія). Взагалі закони про проведення амністії можуть прийматися й декілька разів на рік, але законодавство визначає, що саме кримінальна амністія може бути лише одна на рік. Винятком є випадки встановлення індивідуальної амністії. Загалом прийнятий представниками ВРУ закон може передбачати наступні пункти:

  1. Повне скасування призначеного судовою установою покарання для визначеного переліку осіб.
  2. Часткове скасування відбування призначеного судом покарання для визначеного переліку осіб від та встановлення нових строків.

Важливо знати, що цим законом не може передбачатися заміна раніше встановленого покарання іншим чи скасування судимості з осіб, які підпадають під амністію та можуть покинути в’язницю, окрім випадків встановлення індивідуальної амністії. Якщо особа підпадає під амністію, то остаточне рішення про її дострокове звільнення приймає судова установа в виключно індивідуальному порядку, ретельно перевіряючи усі деталі особової справи, відомості про поведінку в’язня за час відбування покарання. Те, коли вступить амністія в Україні, кожного разу визначається саме прийнятим Верховною Радою України законом, а тому кожного разу дати різні.

Хто не може розраховувати на амністію?

Звісно, на дострокове звільнення можуть розраховувати далеко не всі категорії в’язнів. Амністія не стосується осіб, які:

  1. Отримали покарання, що являє собою довічне ув’язнення.
  2. Мають щонайменше дві судимості за навмисне скоєння злочинів. Винятком є випадки встановлення індивідуальної амністії.
  3. Отримали покарання за скоєння злочинів проти базису нацбезпеки держави, скоєння терористичних актів, бандитизм, навмисне вбивство за особливих обставин.
  4. Були ув’язнені за скоєння злочину або низки злочинів, що спричинили загибель щонайменше двох осіб.
  5. За останні десять років вже були помилувані або отримували амністію та незалежно від тяжкості злочину знову скоїли його.
Читайте також:  Все что может нас заинтересовать в Юлии Светличной

Окрім того, на дострокове звільнення не можуть розраховувати особи, які отримали покарання за навмисне вбивство, катування, примусове донорство, незаконне позбавлення волі або викрадення особи, що стало причиною загибелі особи, нанесення тяжких вад здоров’ю, що стали причиною смерті людини. Водночас представники уряду можуть в додатковому порядку визначати категорії в’язнів, що не підпадатимуть під можливість дострокового звільнення.

Важливо знати, що дія закону про амністію розповсюджується на злочини, що були скоєні до моменту набуття ним чинності. Водночас його дія не розповсюджується на злочини, які не були завершені чи продовжувалися після набуття чинності цим документом. Також амністія 2020 в Україні по кримінальних справах може додатково регулюватися представниками Верховної ради та встановлюватися з метою запобігання суспільно небезпечним груповим діянням.

Особливості амністії 2020 року та порядок її застосування

Що стосується того, коли буде амністія у 2020 році в Україні, то на даний момент представники Верховної Ради України поки не ухвалили відповідний законопроект, а тому інформації про дати надання дострокового звільнення в’язням поки немає. Тож залишається лише чекати, коли влада дійде одностайності щодо цього питання та оприлюднить офіційні відомості.

Питання про застосування до конкретної особи амністії розглядається судовою установою на основі ініціативи особи, що виступає як публічний обвинувач в соді або здійснює нагляд за дотриманням законодавства під час виконання судових рішень та вироків у кримінальних справах. Також питання амністії може розглядатися окремо за ініціативою самого в’язня, за ініціативою його законних представників чи сторони захисту. Водночас якщо в’язень має низку причин, з яких до нього може бути застосована амністія, то автоматично обирається та причина, яка в найбільшій мірі покращує його становище та дає більше шансів на дострокове звільнення.

Читайте також:  Строкова військова служба 2022 в Україні

Якщо ж рішення про дострокове звільнення приймається відносно осіб, що були застуджені іноземними судовими установами та відбувають покарання в Україні, то цим питанням також займаються українські судові установи, але з обов’язковим дотриманням вимог міжнародних договорів та актів.

Законодавством чітко визначені випадки, коли у залі суду мають бути присутні ті чи інші особи або представники. Наприклад, під час розгляду усіх справ щодо амністії у залі повинен бути присутній прокурор. Якщо ж рішення про дострокове звільнення приймається щодо неповнолітньої особи, то тоді у залі повинен обов’язково знаходитися його законний представник. Також у процесі суду може брати участь сторона захисту.

Важливо знати, що особи, які підпадають під дію закону про амністію, мають повне право під час суду давати пояснення з приводу вчинених дії, мотиву скоєння злочину. Якщо особа не явилася на судове засідання, то це не є причиною для перенесення дати засідання, справа розглядається без участі ув’язненого. Додатково ув’язнений за власним бажанням може відмовитися від амністії й вона не може бути встановлено в примусовому порядку.

Амністія в Україні 2020 року також визначає, що особи, які підпадають під дію цього закону, мають бути звільнені протягом 3 календарних місяців з моменту набуття чинності законом. Якщо особа має право на часткову амністію, то вона в обов’язковому порядку повинна бути проінформована про встановлення нового терміну покарання. Якщо ж встановлене покарання передбачало встановлення штрафу, то в такому випадку виплачені кошти під час встановлення амністії не повертаються. Справи про скасування судимості з особи розглядаються згідно з положенями чинного Кримінального кодексу України. Загалом у процедурі надання амністії не планується якихось особливих змін у 2020 році й вона надаватиметься виключно відповідно до положень чинного законодавства.

Читайте також:  Турнірна таблиця другої ліги України з футболу

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.