Меню

Тарифи на газ для населення в Україні в 2021 році

Міжнародне енергетичне агентство стверджує, що через двадцять років світове споживання природного газу збільшиться у два рази. На сьогодні існує чимало покладів цих корисних копалин. Проте якщо використання і надалі залишиться в такому ж обсязі, покладів їхніх запасів вистачить, за підрахунками вчених, ще на 230 років.

Газ на плиті

Оскільки, таке паливо є екологічно чистим, воно здатне забезпечувати енергією, нагрівати, охолоджувати об’єкти промисловості, житлові будинки, виробничі установи. Відповідно особи чи організації, що використовують дані надра в обов’язковому порядку, мають сплатити тариф на надання послуг розподілу цього продукту. Для побутових споживачів розцінки на такі ресурси регулюються державою.

Як одиниця товару на метан складалася у минулому

Вартість блакитного палива в Україні часто коливається. У 2020 році його ціна для громадян формувалася за ринковими принципами. Про це неодноразово наголошував у ЗМІ керівник «Нафтогазу» Максим Рабинович. – «Грошова вартість буде комерційною і її визначатимуть як середнє арифметичне за ціною для промисловості.

В цій галузі у нас виключно ринкова одиниця вартості» – повідомив чиновник. Він нагадав про те, що середня ціна на метан передбачена на основі встановленого законодавства і вимог Міжнародного валютного фонду.

Для захисту громадян з метою обмеження зміни цін на такий продукт Кабмін встановив фіксацію вартості на визначеному рівні. Тобто, українці могли вибрати один з двох варіантів, як платити за газопостачання. За ціною гарантованою або ж ринковою.

Головна мета такого рішення – захистити людей від коливань тарифів на газопостачання взимку і забезпечення незмінності одиниці товару в платіжці. Відповідний план програми діяв на період опалювального сезону. Така програма є добровільною. Того ж року в травні «Нафтогаз» запровадив продаж палива обласним газопостачальникам за ціною, яку продиктувала не держава, а ринок.

Норми затрат газу

У компанії зазначили, що подібна дерегуляція в наступні роки не зашкодить споживачам. Адже конкуренція тільки посилиться. Тож якою буде ціна на газ у 2021 році для населення України не складно спрогнозувати.

Фіксована ціна на блакитне паливо

Комерційна ціна метану, як правило, визначається на фондових біржах, і залежить від багатьох чинників. Подібно до структури страхової ціни вартості газу, за яку платитиме побутовий український користувач, є вартість продажу від імпортера. Крім того грошова вартість постачальника залежить від гуртових цін на міжнародних торгах.

Читайте також:  Тарифний розряд на 2022 рік в Україні

Складовою вартості є націнка імпортера, а також тарифи на перевезення, розподіл і перелік цін на послуги українського транспортного палива. Порівнюючи з фіксованою ціною, націнка імпортера в умовах ринкової системи не обмежується ставкою 2,5 %.

Розподіл квитанції за послуги

Споживачі блакитного палива вже на початку того ж 2020 року отримали два окремих розрахунки: перший за ресурс, як спожитий товар, другий – за доставку. Такий платіж був щомісячним, однаковим та незмінним протягом усього року.  Проте ціна самого палива могла змінюватися кожного місяця або кварталу.

Платежі за поставку даного товару ніяк не залежать від коливань валютного курсу. Замість того він обчислюється, виходячи з дійсного об’єму його споживання за минулий газовий рік.  Термін «газовий рік» це період ціни на газ з 1 жовтня в одному році і до 31 вересня наступного.

Тарифи на газопостачання

З лютого місяця 2020 року українці змушені були платити за газопостачання на 10% більше. Тобто, за 1 кубометр – 4, 65 грн., що більше на 40 копійок ніж в попередні роки. Тариф на розподіл метану з січня того ж року приблизно зріс на 46%. Відповідно у лютому споживач мав заплатити ще додатково за кожен кубометр цього палива від 0,28 копійок і до 1,99 гривень за один кубометр. Виходить, що його ціна зросла за двома відповідними параметрами: за тарифом на 10% і на 46% за доставку.

тарифи на газ в Україні

Отож і надалі тарифи на газ для населення України в 2021 році будуть визначатися за певними економічними факторами, і з багатьох причин залежатимуть від попиту і пропозиції. Ринкова плата може бути як низькою, так вищою за гарантований тариф.

Читайте також:  Добові витрати на відрядження в бюджетних установах в 2020 році по Україні

Що відомо раніше:

  • В минулому керівництво влади повідомляло про те, що не планує регулювати ціни на дані природні ресурси для споживача.
  • В той же час, за домовленістю України з МВФ і постановою постачання на умовах ПСО положень про спеціальні обов’язки ще з січня минулого року ціни на блакитні запаси для людей мали вирости до 12 300 гривень за тисячу кубометрів.
  • Відпускні ціни згідно вимог даного агентства ООН мають формуватися з двох чинників – із собівартості українського блакитного палива і необхідних послуг, а також його імпорту.
  • Оскільки вартість на таке паливо в Європі здешевіла, то Україна зможе його закупити за досить низькою ціною.  Держава знизить тариф для населення при цьому не порушивши домовленість з МВФ.  

І ось плата на паливо для населення таки змінилася у напрямку свого збільшення. Про це написано в законі, який скасував ціну на газ з 1 січня спеціальним зобов’язанням компанії «Нафтогазу».

Консенсус – прогноз

Метод прогнозування попередніх років чітко продемонстрував: тарифи на продукти корисних копалин тепер щорічно будуть зростати приблизно на 10 – 15%.  Про це ще раніше повідомляло українське інформаційне агентство «РБК Україна» посилаючись на оцінку фахівців – експертів і чиновників.

За прогнозом квітня 2019-го підвищення тарифів на газ в 2021 році збільшиться на 15%. В залежності регіонів побутові користувачі сплачуватимуть неоднакову його ціну. Оскільки НКРЕКП для АТ «Український транспортний газ» погодила нові тарифи з надання послуг у його транспортуванні – з кожного кубометра оплачених побутовими споживачами на рахунок компанії буде надходити 19 копійок.

Зміна методики ціни для громадян

Спеціальним розпорядженням керівники уряду Кабінету Міністрів України прийняли «Положення про надання деяких зобов’язань на господарські суб’єкти ринку блакитного товару, з метою забезпечення інтересів суспільства в процесі роботи ринку корисних копалин».

Нововведення в 2020 році

Ціна на газ з1 квітня 2018 року по 1 квітня 2021 постачання метану кожному побутовому споживачу здійснюється за такою ціною, в якій торговельна націнка того, хто постачає паливо, не повинна перевищувати 10% вартості даного продукту.   

Читайте також:  Почему покупать жалюзи в Украине лучше на портале Bonline

Населення побачить грошову вартість в платіжці

В українському аполітичному порталі «Слово і діло» зазначалося: « На час, коли в Україні було введено гривню, кубометр природного палива коштував в середньому 11,5 копійок».

У наступні п’ять років газовий тариф зріс приблизно у півтора рази. Далі швидкість зростання вже з початку 2020 року була зафіксована на рівні 6,961 за один метр кубічний.

За гарантованою нормою минулого опалювального сезону ціна була нижчою ніж у позаминулому році на 7%, і стала максимально низькою за останні кілька років. Крім того, така вартість була вищою за поточний рік.

Українські підземні сховища наповнені рекордним обсягом газопостачання, і це приблизно 21,7 мільярда кубів. Як прогнозує уряд, в найближчі роки таких проблем в опалювальний період не буде. 

До того ж, провідні економісти країни прогнозують і далі зростання цін на паливо. Якщо із серпня минулого 2020 -го було встановлено тарифи на рівні 31,52 гривні за один кубометр, то на початок зими підвищення становило до 37,82 гривні. У грудні ціна на газ для населення України у 2021 році ймовірно підніметься до 54,32 гривні.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.