Меню

Яким буде акцизний податок в 2021 році в Україні?

Акциз – це непрямий податок, тобто податок, вартість якого закладена в ціну підакцизних товарів. Хоча внесками обкладаються юрособи-виробники, переробники, імпортери, – по суті, кінцевими платниками стають покупці. Яким буде акцизний податок 2021, що в ньому зміниться, відомо вже зараз.

Яким буде акцизний податок в 2021 році в Україні

Хто платить акцизи?

Обов’язок по сплаті акцизного податку виникає в наступних випадках:

 • будь – яка реалізація підакцизних товарів на території України – навіть якщо ви розплачуєтеся ними за надані послуги;
 • передача продукції, що обкладається акцизом, компанії, яка постачає давальницьку сировину;
 • імпорт підакцизних товарів;
 • використання підакцизної продукції всередині підприємства для особистих потреб або виробництва товарів, які не обкладаються акцизами (виняток – прямогонний бензин і денатурований етиловий спирт, який він призначений для випуску неалкогольної продукції).

Якщо виробництво підакцизного товару відбувається в кілька стадій і переходить при цьому з одного структурного підрозділу підприємства в інше, кожну операцію розглядають окремо. Акцизний податок в роздрібній торгівлі нараховують у тому випадку, коли підакцизна сировина, наприклад, лікер, перетворюється на продукцію непідакцизну, наприклад, у цукерки з лікерною начинкою.

Підакцизні товари

Список продукції, яка обкладається акцизами, наведено в Податковому кодексі України.

Товари з цього переліку можна розділити на кілька груп:

 • спиртовмісні рідини, в яких об’ємна частка етилового спирту перевищує 9% – спирт-сирець, етиловий спирт, дистиляти, а також алкогольна продукція з вмістом етилового спирту більше 0,5% (виняток-сусло);
 • виноградне і фруктове, інші виноматеріали;
 • тютюнові вироби-сигарети, сигари, цигарки, електронні сигарети, а також нікотиновмісні рідини, які до них додаються;
 • легковий транспорт і мотоцикли, якщо їх потужність перевищує 150 к.с;
 • горючі рідини – дизельне паливо і продукти його переробки, бензин, бензол, авіаційне паливо, природний газ, нафтова і газова сировина, продукція фракційної нафтопереробки.
Читайте також:  Необлагаемый минимум доходов граждан

Не належать до підакцизних товарів лікарські та ветеринарні препарати, парфумерно-косметична продукція, якщо її обсяг не перевищує 100 мл, відходи виробництва спиртовмісних рідин.

Класифікація ставок

Акцизи в Україні обчислюють із застосуванням трьох видів ставок.

 1. Тверда, або специфічна – представлена у фіксованій сумі за кожну одиницю підакцизної продукції. Поширюється на більшість товарів, на які нараховується акциз, крім сигарет і цигарок.
 2. Адвалорна – нарахування відсотків від загальної суми виробленої підакцизної продукції. Входить до складу комбінованої ставки, в чистому вигляді не застосовується.
 3. Комбінована або змішана – передбачає одночасне застосування двох типів ставок – адвалорної і специфічної. Використовується при розрахунку податку на сигарети і цигарки.
Акцизний податок в 2021 році в Україні

Показники акцизних ставок переглядають регулярно, найчастіше за всього ставка акцизного податку на пальне 2021 та алкоголь. Саме тому треба завжди цікавитися законодавчими змінами та вивчати їх.

Формула акцизного податку

Акциз розраховується в момент здійснення операції з товаром, що підлягає оподаткуванню. Це може бути день передачі продукції оптовій фірмі або давальницької організації, дата покупки товару покупцем в роздрібному магазині. Загальні принципи розрахунку акцизів:

 • податкову базу необхідно визначати окремо по кожному виду підакцизної продукції;
 • значення ставок, які застосовуються для розрахунку акцизу, з податкового кодексу України;
 • формула, яку використовують для розрахунку акцизів, залежить від того, який тип ставок застосовується до товару.
Читайте також:  Яким буде податок на додану вартість в 2021 році в Україні?

Для обчислення суми акцизу за специфічною ставкою використовуйте формулу:

а = НБ Х НС, де:

 • НБ – податкова база в натуральному вираженні, тобто являє собою кількість реалізованого товару у відповідних одиницях виміру: штуки, літри, тонни;
 • НС – ставка акцизу, яка застосовується на дату реалізації продукції.

Приклад №1

Підприємство «N» виробило і передало компанії «Х» для подальшої реалізації 8000 л ігристих вин. Розрахуємо суму акцизу за ставками 2021 року: А = 8000*0,74 = 5920 грн.

Для визначення значення за адвалорною ставкою застосовується формула:

 • А = НБ х АС ( % ), де:
 • НБ — податкова база, представлена у вигляді розрахункової вартості товару;
 • АС — адвалорна ставка, виражена у відсотках від вартості товару.

Для розрахунку суми акцизу з використанням комбінованої ставки потрібна наступна формула акцизного податку:

 • А = (НБ х НС) + (НБ х АС (%)

Вказані формули допоможуть самостійно провести розрахунки, зрозуміти, наскільки важким стане податкове навантаження при реалізації проекту. При виникненні труднощів керівники можуть скористуватися допомогою податківців.

Нововведення 2021 року

З початку року в Україні відбулися зміни в оформленні підакцизного товару. Введені нові зразки марок. Вони обов’язкові для тютюнової продукції і рідин одноразок і багаторазових для електронних сигарет незалежно від виду виробника.

З останніх новинних повідомлень Мінфіну стало відомо, податківцями виготовлено, перевірено і відвантажено понад 216 млн. оновлених марок, замовлених виробниками тютюну. Сьогодні перестало бути проблемою отримання підакцизних марок.

Якщо підготуватися до проекту заздалегідь можна працювати за новими правилами законодавства не порушуючи Закон.

За новими правилами тютюнова продукція повинна мати нові марки. В іншій ситуації тютюнова продукція буде вважатися не маркованою. Нововведення в законодавстві введені з метою боротьби з контрафактом і шахрайством.

Читайте також:  Яким буде транспортний податок в 2020 році в Україні?

Резюме

Нововведення з підакцизної продукції вводяться щорічно. Яким буде акцизний податок на алкогольні напої та інші зміни залежить від рівня розвитку економіки та інших факторів. Сьогоднішні зміни можна назвати мінімальними в порівнянні з попередніми роками. Тому, працювати за новими правилами Закону не складе труднощів.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.