Меню

Аліменти на дитину в 2021 році

Питання аліментів на дітей регулюється Сімейним кодексом України. Одне з головних вимог — забезпечувати дітей повинні обоє батьки, навіть якщо вони в розлученні (або зовсім не укладали шлюб) і не проживають разом. Аліменти на дитину 2021 – справа не добровільна, а закріплена законом. Дорослі можуть самостійно домовитися про суму аліментів, або вирішити питання в суді.

Аліменти на дитину в 2021 році

Принципи стягнення аліментів у 2021 році

У 2021 році по аліментним виплат в країні будуть діяти колишні принципи, проте зміняться мінімальні аліменти в Україні (внаслідок подорожчання життя). Можливо, в найближчому майбутньому введуть аліментні виплати від держави і зроблять більш суворою відповідальність для ухильників.

Основні положення аліментного законодавства в 2021 році не зміняться – все буде приблизно так само, як в минулі роки. Якщо батьки бажають добровільно домовитися про суму і частоту аліментних виплат, то вони мають право піти до нотаріуса і підписати угоду про утримання дитини. Якщо не можуть, то аліменти і їх розмір призначить суд.

При виняткових обставинах до основної суми аліментів в суді можна запросити додаткові виплати. Це дозволяється, якщо дитина (неповнолітня або повнолітня з інвалідністю) тяжко захворіє, отримає каліцтво або потребуватиме додаткового догляду. Ще одна причина – якщо дитині і батькові, з яким він проживає, ніде жити і треба знімати житло.

Основні принципи витребування аліментів на дитину в 2021 році:

 • грошове забезпечення від другого з батьків належить всім неповнолітнім дітям (до 18 років);
 • аліменти призначаються у відсотках від доходу батька;
 • стандартний розмір утримання аліментів із заробітної плати – 25%, 33% і 50% від заробітку батька (відповідно на 1-го, 2-х, а також 3-х і більше дітей).
 • аліменти у твердій грошовій сумі виплачуються, якщо у другого з батьків немає стабільного заробітку (зазвичай розмір становить не менше половини ПМ на дитину);
 • суд може відкоригувати розмір в плюс або мінус з урахуванням матеріального становища сторін;
 • на аліменти може розраховувати і повнолітня дитина, якщо вона визнана непрацездатною (інвалідом I, II, III груп) (найчастіше виплати призначаються на дітей з інвалідністю I, II груп, якщо у тих відсутні джерела заробітку).

При всіх інших обставинах аліменти на повнолітню дитину в 2021 не покладені, навіть якщо вона все ще навчається в школі або вступила до інституту на очне відділення. Після повноліття працездатна і дієздатна людина не може розраховувати на матеріальну допомогу батьків, а, скоріше, навпаки повинна надавати їм підтримку.

Хто може отримувати аліменти?

Аліментні зобов’язання можуть бути виконані в обумовленої сторонами формі. Якщо досягти такої домовленості не вдалося або ж той, хто зобов’язаний її виконувати, ухиляється від такого обов’язку, його можна змусити робити це примусово. Зокрема, надаючи гроші на утримання. Такі гроші, як і інше надане утримання, прийнято називати аліментами.

Аліменти на дитину в 2021 році В Україні

Право на аліменти мають не тільки маленькі діти, а й багато інших родичів і члени сім’ї, правда, при дотриманні певних умов. Розглянемо найпоширеніші категорії одержувачів докладніше.

Неповнолітні діти

Батьківські обов’язки по відношенню до дитини закріплені в українському законодавстві. Мати і батько зобов’язані утримувати дітей в будь-якому випадку, як при спільному, так і при роздільному проживанні з ними. Спочатку закон дозволяє батькам самим встановлювати форму виплат, але якщо консенсусу досягти не вдалося та один з них ухиляється від свого обов’язку, порядок виплат і форму визначає суд.

Аліменти на маленьких дітей традиційно присуджуються в частці від зарплати та інших доходів (пенсії, стипендії, відпускних і так далі), яка залежить від кількості дітей, які перебувають на утриманні. При цьому багато хто цікавиться, як стягнути з моряка закордонного плавання аліменти, якщо у нього немає постійного щомісячного доходу. На цей випадок кошти на утримання можуть бути стягнуті у фіксованій сумі.

Повнолітні діти

Цікаво, що в деяких ситуаціях можуть знадобитися аліменти на повнолітню дитину. Такими є випадки, коли дорослі діти визнаються непрацездатними і потребують фінансової підтримки. Під непрацездатними дітьми законодавство має на увазі осіб, щодо яких за результатами експертного висновку була встановлена інвалідність I-III груп.

Читайте також:  Яким буде прожитковий мінімум в Україні?

Але інвалідність – лише одна з умов присудження аліментів на дорослих дітей. Другою важливою умовою є їх потреба у фінансовій підтримці. Тобто їх доходів має бути недостатньо для покриття всіх життєвих потреб. За умови наявності двох цих аспектів (інвалідності та нужденності одночасно) аліменти на дитину інваліда в 2021 році можуть утримуватися з боку батьків.

Мати дитини до трьох років

Мати дитини – ще одна специфічна категорія осіб, які за законом можуть претендувати на утримання з боку батька цієї дитини, однак лише при дотриманні певних умов і протягом певного часу.

Мати дитини може претендувати на аліменти, будучи ще вагітною і до триріччя спільної дитини, лише якщо вона є дружиною або колишньою дружиною батька дитини. Тобто сам факт материнства, незважаючи на сформований стереотип, не дає права на отримання аліментних виплат від батька спільної дитини – право на утримання виникає у матері лише за умови наявності офіційно зареєстрованих відносин з батьком дитини в сьогоденні або минулому.

На випадок розлучення важливо враховувати, що право на аліментні виплати у матері виникне лише в разі, якщо її вагітність виникла ще в шлюбі, а дитина народжена в дев’ятимісячний період після його розірвання.

Розмір аліментів на дитину в 2021 році

Аліменти якщо чоловік працює за кордоном

Аліментні виплати в разі переїзду в іншу державу мають аналогічні варіанти виплат, незалежно від того, чи покидає країну аліментник або сама дитина.

В основному застосовуються одноразові аліменти в рахунок майбутніх відрахувань:

 • виплати у фіксованому розмірі, що представляють собою всю суму по аліментах до моменту настання умов, що припиняють їх стягнення: настання повноліття дитини;
 • в разі передачі батьківських прав аліментів іншій особі;
 • отримання дитиною стабільної суми грошових коштів від комерційної діяльності та ін.;
 • передача в рахунок майбутніх аліментних виплат-нерухомості або іншого великого майна (найчастіше батько залишає своїй дитині квартиру).

Аліменти якщо чоловік працює за кордоном чи проживає там можна затребувати наступними способами:

 • до моменту від’їзду платника за кордон (виконати дані дії можна так: передати особисто в руки одержувачу аліментів);
 • за допомогою переказу між банківськими картами платника та одержувача;
 • з рахунку платника на рахунок одержувача або виплатами на ощадну книжку;
 • поштовим переказом;
 • здійснювати надалі регулярні відрахування по аліментах з іншої держави.

Договір, що стосується виплат аліментів, можна укласти як на території України, так і в новій країні проживання.

Розрахунок аліментів у разі переїзду за межі своєї країни, здійснюється тільки в українській національній валюті. При подачі документів на нарахування аліментів на чоловіка, який знаходиться за кордоном не слід очікувати швидкого вирішення справи. При відсутності угоди між дорослими вона може затягуватися на довгі роки. Все залежить від країни, де мешкає батько та його відношення до дитини.

Читайте також:  Оформлення допомоги при народженні дитини в 2020 році в Украіні

Утримання аліментів з різної категорії українців

Утримання аліментів в країні в 2021 році здійснюється з різних категорій громадян, в залежності від їх матеріального та фінансового стану.

Подружжя, в тому числі колишні

Право подружжя, в тому числі колишніх, на аліментне утримання закріплено діючим законодавством, на подружжя покладаються обов’язки по взаємній матеріальній підтримці. Якщо вони добровільно цей обов’язок не виконують, їх можуть зобов’язати платити гроші на утримання примусово.

Крім вагітної дружини і жінки, яка виховує спільну дитину до трьох років, виплати від чоловіка, в тому числі і колишнього, можуть вимагати:

 • потребує фінансової підтримки чоловік, в тому числі і колишній, якщо інвалідність була оформлена до або протягом 12 місяців після розриву відносин;
 • вимагає фінансової підтримки чоловік, в тому числі колишній, якщо він містить загальної неповнолітньої дитини-інваліда або інваліда дитинства I групи;
 • вимагає фінансової підтримки колишній чоловік, який став пенсіонером протягом 5 років після розлучення, якщо шлюб тривав тривалий час.
Стягення аліментів на дитину в 2021 році в Україні

Виплати на чоловіка або на колишню дружину призначаються у фіксованій сумі.

Непрацездатні батьки

У взаєминах батьків і дітей діє взаємний аліментний обов’язок: дорослі діти також повинні фінансово допомагати батькам, якщо ті непрацездатні (за віком або в результаті інвалідності) і потребують підтримки. Правда, тільки в тому випадку, якщо мати і батько сумлінно виконували свої батьківські обов’язки, коли діти були маленькими. Якщо суд встановить зворотне або ж батьки були раніше позбавлені батьківських прав, можливість вимагати аліменти від дітей для них виключається.

Кошти на утримання батьків стягуються з усіх дорослих, працездатних і мають можливість платити дітей, а не тільки з тих, щодо яких подано позов. Крім самих аліментів, діти зобов’язані нести і інші додаткові витрати щодо батька або матері.

Як отримати аліменти з безробітного батька?

Розмовляючи про стягнення аліментних виплат, не можна не згадати аліменти з безробітного батька, адже розмір грошової допомоги залежить від заробітку аліментів. В якої сумі повинні бути аліменти на дитину якщо батько не працює 2021 пропонуємо розібрати зараз.

За вимогами законодавства батьки виконуються рівні обов’язки по утриманню неповнолітніх дітей. На аліментні виплати не впливає наявність офіційного місця роботи. Іншими словами, безробітні батьки не можуть бути звільнені від сплати аліментів. Аліменти з безробітного в Україні не можуть бути скасовані.

У нашій країні нерідкі ситуації, коли безробітний аліментник змушений платити занадто велику суму грошей. Оскільки в нашій країні немає законодавчо встановленого мінімального розміру аліментних виплат, радимо вирішувати питання про зниження суми аліментів за допомогою аліментного угоди між батьками.

Аліменти з безробітного батька, зареєстрованого в центрі зайнятості

Розмір аліментів безробітного на 1 дитину залежить від матеріального статусу платників. Якщо батько або мати зареєстрували статус «безробітний» в центрі зайнятості, Допомога по безробіттю прирівнюється до їх офіційного доходу. Саме з допомоги нараховується відсоток по аліментах на дитину.

Розмір допомоги по безробіттю визначається на основі середніх значень заробітної плати з місця роботи. Однак аліменти з допомоги можуть не покрити розмір обов’язкової виплати.

Аліменти з непрацевлаштованого батька, який не звертається до центру зайнятості

Порядок розрахунку аліментів з непрацюючого платника відбувається в загальному порядку, а саме у вигляді відсотка від заробітку. Оскільки офіційного заробітку немає, то держава вирішила проводити розрахунок аліментів з непрацюючого платника на підставі середнього заробітку по регіону або останньої офіційної заробітної плати.

Читайте також:  Соціальна допомога інвалідам з дитинства в 2021 році

Розмір аліментів 2021 – якщо подружжя не знайшло порозуміння між собою

Якщо подружжя не підписали угоду, в якій вказано розмір аліментів 2021, мінімальну виплату призначить суд. Вирішення питання про мінімум виплат вважається найсправедливішим методом, тому що при встановленні величини аліментів спирається на життєві ситуації як дитини, так і його батьків:

 • рівень заробітків батьків;
 • сімейне та матеріальне становище;
 • причину звільнення платника з місця роботи;
 • тривалість безробіття.

За згодою платника на виплату аліментів, суд піде йому назустріч при встановленні мінімального розміру аліментів. Якщо він стане ухилятися, то сума аліментів з безробітного визначається за показником про середню заробітну плату в Україні. При необхідності можна вибрати тверду суму аліментів, якщо людина не працює.

Аліменти 2021- скільки будуть платити?

З січня 2021 року в силу вступив Закон, щодо виплати аліментів. Розмір грошової допомоги буде залежати від критеріїв і обставин, які будуть враховувати соціальними та іншими службами при винесенні рішення.

Підвищення виплат цього року буде проводиться двічі: у липні та грудні. Гарантований розмір на одну дитину (50%) залишився на грудневому рівні:

 • для малолітніх дітей, вік яких не перевищує 6 років – 960,5 грн.;
 • для дітей до повнолітнього віку – гарантований 50%-ний мінімум становить 1198 грн.

У липні цього року сума аліментів на першу категорію підвищиться на 46 грн., на другу категорію – на 58 грн. У грудні підвищення на 1 категорію дітей складуть 1050 грн., на другу – 1309 грн.

Розглядаючи приклад розрахунку аліментів не варто розраховувати на мінімальні гарантовані суми. Велика частина аліменщіков забезпечені люди і платять гідні гроші на утримання рідної дитини. Рекомендовані державою суми набагато перевищують мінімальні. Тому, при підписанні добровільної угоди між батьками розглядаються саме вони. Максимальні аліменти в 2021 році залежать від матеріальної забезпеченості батьків. Можуть бути різними, складати кілька тисяч.

Як зазначалося раніше аліменти на дитину після 18 років в Україні виплачуються при наявності особливих критеріїв. В інших ситуаціях вони розраховуються в залежності від кількості дітей в сім’ї:

 • ¼ – на одного дитя;
 • 33%   – якщо в сім’ї 2 дітей;
 • ½ – якщо на вихованні одного з батьків залишилося 3 дітей.

Грошова сума, яка вираховується із зарплати не повинна перевищувати 10 ПМ на одного дитя відповідного віку. Зазначена інформація обов’язкова для ознайомлення роботодавцем при утриманні із зарплати аліментів.

Важливо! При проведенні розрахунків вважається обов’язковим прив’язування аліментів до офіційного ПМ. Аліменти не нараховуються з лікарняних.

Резюме

З настанням 2021 року сума аліментів збільшилася. Очікується, що її зміна відбудеться ще двічі на рік. Звичайно, мінімальні розміри виглядають смішно і вони призначаються при певних ситуаціях. Основна частина батьків люблять рідних дітей і проявляють про них турботу незалежно від відносин між дорослими. Статистична інформація показує, що в дійсності сума виплати аліментів набагато більше рекомендованої законодавством. Самостійно ознайомитися зі змінами в законодавстві можна на офіційних сайтах влади.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.