Меню

Амністія в Україні 2019 року

Як відомо, вже кілька років поспіль українська влада проводить активне реформування усіх сфер суспільного та державного буття. Серйозних змін зазнало і вітчизняне законодавство, зокрема й кримінальне. Питанням, котре досить часто піднімають ЗМІ та представники різноманітних громадських організацій, є питання дострокового звільнення осіб, позбавлених волі на певний термін. Як дають зрозуміти свіжі новини про амністію в Україні в 2019 році, розраховувати на дочасний вихід на волю можуть учасники АТО, але тільки в тому разі, якщо скоєні ними злочини не відносяться до важких.Амністія в Україні 2019 року

Що таке амністія взагалі?

Закон України про амністію випливає із головного Закону України – Конституції. Під самим терміном «амністія» варто розуміти передчасне звільнення з місць позбавлення волі осіб, котрі скоїли неважкий злочин. Лише кілька статей вітчизняного кримінального кодексу дають змогу просити про таке звільнення. Інколи амністія передбачає зміну покарання на більш м’яку її форму. Як приклад, це може бути застава чи домашній арешт тощо.

Відповісти точно на питання коли вступить амністія в Україні доволі складно, адже точної дати цього процесу немає. Оголошується амністія тільки один раз на рік. Частенько в політичних цілях її оголошують безпосередньо перед самими президентськими виборами.

Рішення про дострокове звільнення осіб виносять відповідні державні служби. Особи, котрі претендують на таке звільнення звертаються через свого адвоката до судді. Він приймає остаточне рішення.

Кожен ув’язнений може розраховувати на звільнення тільки якщо він не скористався таким правом  протягом минулих 10 років.

Дуже рідко, однак трапляються випадки, коли сам засуджений хоча й має право дочасно звільнитись з тюрми, проте свідомо відмовляється від такого права. Таке найчастіше відбувається в тому разі, коли до завершення терміну залишається порівно небагато, а сам злочинець після виходу на волю не планує полишати свого кримінального минулого. Таким чином при наступному ув’язненні він зможе претендувати на дочасне звільнення, адже не скористався ним раніше.Що таке амністія взагалі?

Хто може претендувати на дочасне звільнення?

Попри усі нововведення та часті зміни в кримінальному законодавстві, незмінним залишається таке правило: амністія в Україні 2019 р доступна тільки тим ув’язненим, котрі позбавлені волі через злочини легкої важкості. Таким чином, навіть думати про таке право не можуть особи, котрі вбивали, приймали участь в масових обстрілах. При розгляді позову адвоката, суддя особливу увагу звертає та не, як до цього періоду злочинець відбував своє покарання: чи приймав участь в будь-яких тюремних протестах, бійках, як поводився в камері.

Оскільки Україна є соціальною державою, держава повинна подбати про те, щоб усі її громадяни почувались в безпеці. Випускати на волю осіб, котрі реально загрожують населенню, не можна. Як стає зрозуміло із законодавства, розраховувати на амністію можуть такі категорії засуджених:

 • ті, хто має неповнолітніх дітей-інвалідів;
 • ті, хто під час проходження медичної комісії, самі були визнані медичною комісією інвалідами (при цьому немає значення якої саме групи);
 • хворі на невиліковні та важкі хвороби, зокрема на онкологічні захворювання, СНІД, а також туберкульоз;
 • ті, хто більшість свого терміну вже відбув та протягом усього цього часу не мав жодних зауважень від адміністрації закладу;
 • учасники АТО, котрі захищали країну у важкий час;
 • особи, котрі скоїли легкі правопорушення та, відповідно до рішення судді, не чинять жодної загрози для суспільства чи певних його учасників.

Претендувати на дочасне звільнення можуть і неповнолітні особи, якщо вони не здійснили важких злочинів. Держава в силу їхнього віку (до 18 років) пробачає їм злочини легкої та середньої важкості.

Не можуть навіть приблизно розраховувати на дострокове звільнення ті особи, котрі були позбавлені волі через корупційні правопорушення. Відповідно до чинного законодавства, корупція вважається злочином протягом усього українського народу, а тому відноситься до категорії важких злочинів. Високопосадовцям варто взяти до уваги цей момент.Хто може претендувати на дочасне звільнення

Нововведення

Амністія 2019 в Україні по кримінальних справах буде мати кілька відмінностей. Так, якщо в попередні роки офіційно звертатись до судді з приводу цього питання через адвокатів могли тільки самі засудженні, то з нового року на це також будуть мати право і  діти, дружина (чоловік), батьки чи інші рідні особи ув’язненого.

Читайте також:  Все что может нас заинтересовать в Юлии Светличной

Продовжує діяти затверджений в 2018-му році закон про право просити амністію учасників бойових дій з боку ЛНР та ДНР. Проте таке помилування не буде доступне усім, а лише тим, хто за рішенням слідства, не приймав участі у масових обстрілах, на не винен у смертях людей. Щоправда, цей пункт зараз дуже активно критикується. З великою ймовірністю його відмінять, адже бойові дії ще на території України і досі тривають, а тому випускати бойовиків ще дуже небезпечно.

Невтішним для усіх в’язнів стало оновлення закону про перебування в СІЗО. Протягом тривалого часу в законодавстві країни діяла норма, щодо зарахування кожного дня в СІЗО як двох днів в тюрмі. Це теж свого роду амністія. Чимало осіб через таку норму виходили на волю всього лише за 2-3 роки. Така «дірка» в законі протягом тривалого часу довго обговорювалась і критикувалась юристи нами, але на щастя, вона вже відмінена. Тому злочинцям не достатньо просто знаходитись в якому іншому місці для того, щоб по швидше отримати свободу., вони повинні виправитись та поводитись зразково.

Особливості звільнення учасників АТО

Враховуючи мужність українських захисників, їхню самовідданість та самопожертву у потрібний час, влада України прийшла до висновку, що усі учасники АТО мають шанс на «другий шанс» та дострокове звільнення з тюрем дочасно, за умови, якщо скоєні ними злочини не були важкими. Проте не можуть захисники розраховувати на будь-які переваги та дочасне звільнення у таких випадках:

 • викрадення певної суми грошей під час перебування в зоні АТО (точну суму встановлюють відповідні державні органи);
 • навмисне порушення військових умов воєнного часу;
 • викрадення автомобілів чи навмисне пошкодження автотранспорту в зоні АТО;
 • торгування боєприпасами та зброєю, що могло спричинити до завдання шкоди мирним жителям (зокрема й продаж гранат мирним жителям чи будь-яких інших різновидів боєприпасів);
 • використання зброї, на котру учасник АТО немає відповідних документів;
 • співпраця із контрабандистами, транспортування будь-яких нелегальних товарів;
 • мародерство, грабежі.

Звісно, не можуть і мріяти про амністію ті військові (зокрема й  учасники бойових дій), котрі здійснювали під час передування в зоні АТО особливо важкі злочини відносно сирного населення, інших військових. До таких, зокрема, відноситься вбивство, катування, зґвалтування, нанесення важких тілесних пошкоджень.

Коли ж чекати?

Немає поки що точних відомостей про те коли буде амністія в 2019 році в Україні. Швидше за все відбудеться вона напередодні президентських виборів. Такі, як відомо, повинні відбутись 31-го березня.

Читайте також:  Кого призиватимуть до армії в 2022 році

Традиційно під помилування потрапляють особи: неповнолітні, невиліковно хворі, учасники бойових дій, ті, хто був засуджений в перший раз.Коли ж чекати

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.