Меню

Нарахування відпускних у 2022 році в Україні

Питання щодо робочого графіку, вихідних та робочих днів, їх перенесення у зв’язку з різноманітними офіційними державними вихідними та церковними святами – завжди були одними із найбільш актуальних у житті будь-якої людини. Не менш важливим є і питання відпустки. Це не дивно, адже кожен прагне заздалегідь все продумати, щоб відпочинок вийшов цікавим та незабутнім. Ось чому розрахунок відпускних у 2022 році в Україні – це те, про що варто подбати заздалегідь, не відкладаючи на останній день. щоб відпочинок вийшов цікавим та незабутнім

Законодавство України щодо нарахування відпускних

Для того, щоб краще орієнтуватися в правилах та особливостях нарахування відпускних, слід ознайомитися із Законом України про відпустки. У даному документі зазначено права кожного громадянина на отримання законних вихідних. Крім того, вказані умови нарахування відпускних і для тих осіб, хто не є громадянином України, проте працює та проживає на території держави.

У законі також охарактеризовано:

 • порядок надання та отримання відпусток;
 • терміни тривалості різних видів відпусток;
 • правила визначення основної та додаткової відпустки.

Крім інформації щодо надання права на щорічний відпочинок, Закон України про відпустки 2022 гарантує і захищеність працівників від звільнення на час перебування на відпочинку (зберігається робоче місце та фіксована заробітна плата; єдиним винятком, що дозволяє звільнення, є повна ліквідація підприємства чи організації); пояснюються правила використання вихідних при звільненні працівника за власним бажанням (людина може спочатку отримати невикористану відпустку, а потім – офіційно звільнитися; якщо вихідні невикористані, то організація повинна виплатити грошовий еквівалент відпустки).

Вказуються окремі категорії працівників, що мають право на більш тривалу відпустку (більше 24 днів):

 • робітники вугледобувної галузі;
 • працівники гірничодобувної промисловості (шахтарі);
 • люди, задіяні на будівельних (монтажних) роботах у шахтах та кар’єрах.

Даним особам додається до стандартної відпустки ще по два дні за кожні два роки роботи (але всього не більше 28 вихідних днів).

 • педагогічні працівники мають право на отримання довготривалої відпустки – до 56 днів;
 • інваліди 1-ї та 2-ї груп – 30 днів, а 3- ї групи – 26;
 • особам до 18-ти років – 31 день.

Ще одним необхідним документом щодо нарахування відпусток є Кодекс законів України про працю. У Кодексі додається інформація про особливості організації робочого процесу для вагітних жінок, тих, хто наглядає за малолітніми дітьми, про умови надання їм визначених законом вихідних днів, оплату відпускних тощо. Роботодавці при наданні своїм працівникам відпусток зобов’язані опиратися на правила, прописані у Законі України про працю та Кодексі законів.Кодекс законів України про працю

Загальні правила нарахування відпускних

Нарахування відпускних у 2022 році в Україні відбувається в залежності від середньої заробітної плати працівника. Наприклад, якщо вже є робочий стаж – 11 місяців – рік, то працівник має право на отримання повних відпускних. Для цього необхідно:

 • Вирахувати середню зарплату – суму усіх зарплат за відпрацьовані впродовж року місяці розділити на кількість усіх робочих (за цей же час) днів.
 • Отримане число помножити на кількість визначених законом днів відпустки. Традиційно повна відпустка має 24 дні. Отже, множимо на 24. В результаті маємо суму відпускних.

Бувають ситуації, коли працівник змушений брати додаткові вихідні дні за сімейними обставинами. При розрахунку відпускних такі вихідні не враховуються. Отже, кількість днів при розрахунку зменшується, і розмір середньої зарплатні також стає меншим.

Якщо працівник працює на роботі півроку – то кількість днів вираховується залежно від кількості робочих днів. Можливість отримати вихідні до настання 6-ти місяців мають:

 • вагітні жінки;
 • жінки, що мають 2-х і більше дітей до 15 років;
 • чоловіки, дружина яких в декретній відпустці;
 • працівники-сумісники;
 • робітники, що водночас навчаються у ВНЗ;
 • працівники до 18-ти років.

Є також інші випадки, вказані у Законі або в трудових договорах підприємства чи організації.працівники до 18-ти років

Премії та додаткові виплати при обчисленні відпускних

Нерідко крім належної заробітної плати, працівники отримують додаткові преміальні виплати. Чи впливають вони на обчислення суми відпускних? Так, впливають. У подібних випадках:

 • беруться всі місяці, коли людина отримувала премії (при цьому не враховуються святкові та вихідні дні);
 • дане число необхідно помножити на співвідношення кількості місяців, де були премії до загальної кількості робочих місяців.
 • потім – береться середня зарплата та сума всіх премій і ділиться на повну кількість робочих днів.

Особливості нарахування грошових виплат жінкам у декретній відпустці

Виплати майбутнім мамам або жінкам, що перебувають у відпустці по догляду за маленькою дитиною відрізняються від загальних відпускних. Поширеною є ситуація, коли жінка вже була у декретній відпустці та вийшла на роботу. Проте згодом знову взяла додаткову відпустку, щоб доглядати за малюком. У таких випадках відпускні також нараховуються. Для їх обчислення до суми останньої зарплати додається сума державної допомоги плюс – враховується сума заробітної плати за новий період (вихід на роботу після декрету). Усю цю загальну суму необхідно поділити на кількість робочих днів, а отриманий результат помножити на 24 (кількість днів повної відпустки). Обов’язково враховуються і лікарняні дні.виплат жінкам у декретній відпустці

Як обчислюються відпускні

Щоб правильно вирахувати свої відпускні, врахувати всі лікарняні, робочі дні, додаткові виплати, варто використовувати калькулятор розрахунку відпускних 2022 в Україні. Звичайно, можна користуватися і способом, охарактеризованим вище, проте у такому випадку є великий ризик припуститися помилки і неправильно вирахувати суму належних виплат. Калькулятор – більш надійний та швидкий засіб. Калькулятор розрахунку легко знайти в інтернеті. Для отримання потрібної інформації необхідно ввести певні дані:

 • вказати термін відпустки (перший та останній день);
 • вказати суму отриманої заробітної плати і за кілька секунд отримати інформацію.

На сьогодні розрахункові калькулятори – найбільш ефективний та легкий спосіб здійснювати довгі розрахунки. При бажанні їх можна налаштувати – наприклад, так, щоб при підрахунку враховувався час додаткової відпустки, лікарняні тощо. Багато більш сучасних калькуляторів мають додаткові функції: розраховують грошові виплати з врахуванням майбутнього підвищення тарифів, індексацій, компенсацій, премій.

Структура бланків відпусток

Кожна організація – в першу чергу, державна – де працівники офіційно працевлаштовані, обов’язково повинна мати бланк графіку відпусток на 2022 рік в Україні. Даний документ містить в собі:

 • повну назву підприємства;
 • дані власника (директора);
 • список всіх працівників підприємства (організації);
 • особисті дані кожного працівника (прізвище, ім’я, по батькові, дату народження);
 • підпис, що затверджує бланк;
 • вказані дати відпустки (початок та кінець);
 • тип відпустки (загальна, по догляду за дитиною, декретна).

Якщо є необхідність, то вноситься інформація про минулі відпустки працівників, номери наказів про надання та тривалість вихідних кожному працівникові установи.

Читайте також:  Ціни на продукти харчування в Польщі

Знання правил нарахування відпускних, отримання вихідних дає можливість заздалегідь спланувати свій відпочинок, правильно розподілити час, вирахувати суму грошових виплат і раціонально спланувати свої витрати.Структура бланків відпусток

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.