Меню

КПК України станом на 2022 рік

Усі розвинені країни розробляють ряд законів та нормативних актів, метою яких гарантувати своїм громадянам свободу та не дати їм бути незаконно засудженими. В Україні головним документом, який визначає кримінальну відповідальність є кримінально процесуальний кодекс або КПК. Його було прийнято Верховною радою у 2012 році. За останній місяць у чинний КПК України було внесено рекордну кількість змін у порівнянні за аналогічними періодами. Цього вимагає воєнним станом, який запроваджено в країні у зв’язку з агресією Росії.

Зміни у Кодексі, які було заплановано до війни

Протягом 10 років було багато розмов про реформу судової системи та внесення змін до нормативів і законів. Вітчизняні та західні експерти вважали, що зміни необхідні, щоб не на папері, а дійсно забезпечити права та свободи кожної людини. Так від проведення ефективної реформи залежить:

  • демократія, справедливість та законність у державі;
  • захист свобод та ідеалів кожної людини;
  • формування сильної правової держави

Робота з цього приводу проводилась, але не призводила до якихось кардинальних змін. Кінець 2021 року не став винятком. Тоді на розгляд до Верховної ради було запропоновано деякі зміну до кримінально процесуального кодексу. У дію вони мали вступити у 2022 році.

Спочатку на розгляд депутатам було надано пропозиції щодо 83 змін та доповнень, але після першого читання ця кількість суттєво скоротилась. Якщо не вдаватися до подробиць, то основні прийняті зміни пов’язані з розширенням повноважень президента. Повноваження, вказані в КПК України 2022 року, стосуються перш за все захисту прав та свобод людини, незалежно від його громадянства.

Але усі передбачені зміни відійшли на другий план у зв’язку з початком війни на території України. Через декілька днів з її початку Верховною радою було прийнято зміни до КПК, пов’язані з ситуацією в країні.

Читайте також:  Яким буде податок на нерухомість в 2021 році в Україні?

Зміни у КПК за березень 2022 року

В КПК України зі змінами за 2022 рік внесені доповнення, які пояснюють, хто такі колаборанти та що таке колабораційна діяльність. Також досить детально прописано відповідальність, яку буде нести громадянин України здійснюючи публічне заперечення агресії та окупації території країни військами Росії. У КПК це стаття 111 з позначкою 1.

Також 3 березня було прийнято зміни до статті 615 щодо досудового розслідування під час воєнного стану. Там вказано порядок дій у разі коли немає доступу з технічних причин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, то тоді рішення про термін запобіжного заходу приймається прокурором або слідчим. У статті надано перелік статей, за якими, ті хто скоїв злочини, призначено запобіжний захід, у вигляді перебування під вартою на 30 діб.

У 616 статті перелічено статті, за якими, ті хто скоїв злочини, підлягають мобілізації. Чим громадянам скасовували запобіжний захід на період особливого стану. Ті, хто скоїв злочин, може подати клопотання до прокурора, щодо відтермінування запобіжного заходу, у разі бажання захищати цілісність країни.

Депутатами Верховної ради були запропоновані та прийняті зміни, які стосуються електронної комунікації при проведенні досудового розслідування. Для прискорення процесу передбачено збір інформацію в електронному вигляді за електронним підписом відповідальної особи.

Останні зміни у КПК України станом на 2022 рік пов’язані з кримінальною відповідальністю за оприлюднення інформації щодо переміщення військових ЗСУ, техніки, зброї та припасів до того моменту, як це було оприлюднено на офіційному сайті армії. Такий злочин карається строком позбавлення волі від 3 до 5 років. Якщо при оприлюдненні інформації можна ідентифікувати місце знаходження ЗСУ, то у такому разі людині загрожує термін позбавлення волі до 8 років.

Читайте також:  Електронне декларування у 2022 році

Українські громадяни сподіваються, що наступні зміни в КПК будуть вже прийняті у мирний час та будуть направлені на поліпшення гарантій і свобод українців.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.