Меню

Нарахування відпускних у 2019 році в Україні

Фінансові проблеми завжди стоять гостро. А ще гостріше стоїть питання про те, як їх отримати, коли за законом вони покладаються. До таких відносяться, наприклад, відпускні. Це вид фінансового заохочення працівника на час відпустки. Особливо зацікавленими українці стають до початку літа, тобто до часу, коли брати заслужену відпустку найкраще.
Згідно із законом «Про відпустки», є кілька видів відпусток: щорічна трудова, додаткова, соціальна, творча, навчальна, а також адміністративна. Відмінності між ними можна знайти в тому ж законі. Найголовніше ж, що всі ці види відпусток оплачуються, крім одного – адміністративного. Адміністративна відпустка береться за свій рахунок, але робоче місце за співробітником залишається, також період відпустки не вноситься в період розрахунковий (це кількість відпрацьованіх днів для розрахунку відпускних за рiк). Фінансові проблеми завжди стоять гостро

Як розрахувати відпускні

Відпускні це виплати, які нараховуються працівнику підприємства під час перебування його в будь-якій відпустці (не рахуючи адміністративної). Відпускні вираховуються на основі середньої денної оплати праці, а також кількох інших деталей. Даний вид фінансів розраховується за простою формулою: середня зарплата в день за останній рік множиться на кількість днів у майбутній відпустці. При цьому середньоденна зарплата розраховується за іншою формулою: всю зарплату, отриману за останній рік розділіть на кількості опрацьованих днів (святкові не враховуються). Якщо відпустка береться на початку місяця, наприклад, 1 травня 2019 року, то розраховуються середньоденні виплати з 1 травня 2018 року по 30 квітня 2019 року.
Для розрахунку свого заробітку на час відпочинку вам знадобиться таблиця з наступними параметрами: кількість відпрацьованих днів, невідпрацьований час, розрахунковий період, тип відпустки, кількість днів відпустки, величина зарплати, тарифний оклад. Якщо ви хочете точно дізнатися потрібну суму, звичайно.

Основні порядки обчислення і нарахування відпускних виплат, а також інші закони України про відпустки можна дізнатися з Кодексу Законів про Працю України. Однак всі перераховані там порядки і постанови не завжди повні, тому за додатковою інформацією можна звернутися до статей в інтернеті, як ця, або до вашого штатного бухгалтеру у вільний час.Як розрахувати відпускні

Нюанси

Iснує кілька деталей, які варто врахувати при ручному обчисленні.

 1. Облік вихідних та свят 

Багато людей по всій країні при настанні відпустки задаються питанням, чи варто враховувати як частину відпускного терміну вихідні та святкові дні. Але якщо дилема днів вихідних опускається через пару секунд (вони входять в число календарних днів, до них застосовуються ті ж правила, що і в решті частини року), то червоні дні календаря прийнято ігнорувати при нарахуванні, та й взагалі при взятті відпустки. Так, якщо відпустка була взята 5 травня, то будуть враховані як дні відпустки числа травня з 5 по 8, а решта десять днів випадуть на 10-20 числа. Таким чином, відпустка буде довше на 1 день, оскільки в робочий час в цей один день ви б теж відпочивали. На свята також і не начитуються відпускні.

 1. Компенсація за невикористану відпустку 
Читайте також:  Тарифи і ціни на електроенергію в 2019 році для населенні в Україні

Як свідчить законодавство України, співробітник будь-якої організації в рік заслуговує 24 діб відпустки. Якщо який-небудь співробітник вирішив звільнитися, а за останні 12 місяців він провів у відпустці менше днів, ніж передбачено, то по звільненню людині слід виплатити компенсацію, яка розраховується, як відпускні. Графік відпусток вираховується фахівцями відповідно до законодавства (бланк графіку відпусток на 2019 рік в Україні можна знайти в інтернеті).
На практиці роботодавець може відмовити у виплаті компенсації за будь-якої причини. В такому випадку завжди можна цю компенсацію стягнути. Якщо колишній наймач відмовляється виплачувати компенсацію за невикористану або ненадану протягом року відпустку, людина яка звільнилася має право звернутися до Інспекції праці України: в одне з відділень служби, або залишивши заяву на офіційному сайті. У разі, якщо вашу заяву схвалять, винного роботодавця і власника фірми чекають значні штрафи.

 1. Якщо працівник пропрацював на кілька днів більше

Якщо на час взяття відпустки ви відпрацювали 12 місяців і кілька додаткових днів (наприклад, відпустку ви взяли 15 числа певного місяця). Ці кілька робочих днів не можуть фігурувати в розрахунку суми відпускних. Розрахунок проводиться на основі місяця з найбільшою і найменшою зарплатою за останні 365 днів. При нарахуванні відпускних час, відпрацьований за той місяць або місяці, на який (які) випала відпустка, в облік не йдуть. при ручному обчисленні

 1. Якщо працівник пропрацював менше 12 місяців
Читайте також:  Яка буде плата за землю в 2022 році в Україні?

Якщо співробітник підприємства зажадав відпустку, наприклад, чепез півроку після найму, при цьому попросивши кількість відпускних днів, що надаються згідно із законом за цей проміжок часу, нарахування відпускних буде в силі. Алгоритм нарахування буде схожий, тільки замість 12-місячної загальної зарплати вираховуватися буде загальний пул нарахувань за той термін, що пропрацював співробітник (вважаються тільки повністю відпрацьовані місяці).

 1. Можливість коригування середньої зарплати

Так як нарахування відпускних регулюється бухгалтером, який має всю повноту документації про стан підприємства і законодавства країни, ви можете виявити, що ваші обчислення не сходяться з тими коштами, що вам нараховуються. Якщо під час звітного періоду, або коли ваша середня зарплата вже почала нараховуватися вам у вигляді відпускних (під час відпустки, очевидно), ваш середньоденний оклад підвищили, то з початку наступного місяця в звітному періоді вже буде фіксуватися нова цифра. Вона змінилася під впливом коефіцієнта збільшення і деяких розрахунків, які проводяться все тим же старим бухгалтером. Цими обчисленнями ви могли знехтувати. Весь порядок коригування параметра середньої зарплати по звітного періоду можна подивитися в постанові Кабінету Міністрів України # 100 від 1995 року.

Які доходи включати в розрахунок

Встала ще одна проблема: які фінанси включаються в загальний пул. На 2019 рік вважається наступний дохід:

 • сукупна заробітна плата;
 • премії;
 • лікарняні виплати;
 • на відрядження виплати, якщо співробітник перебуває на державній службі;
 • нагородження за підсумками року;
 • понаднормові виплати і інша доплата за додаткове відпрацьований час.

Детальніше з цього питання можна дізнатися з постанови # 100.

Приклад розрахунку нарахування відпускних

Наведемо для наочності приклад. Працівник вирішив, що настав час піти на відпочинок. Він подав заяву на ім’я роботодавця. Початок відпустки вирішено було встановити 8 березня як святковий день. У разі такого рішення, розрахунковий період по протоколу призначається на проміжку між 1 квітня 2018 року і 1 березня 2019 року. Потрібно розрахувати загальні доходи з роботи за цей час:

 1. загальна зарплата склала 37.500 грн;
 2. відрядження за 10 днів склали 1.800 грн;
 3. премія за два квартали склала 3.000 грн.

Таким чином, 42.300 рублів працівник заробив за розрахунковий період (тобто 365 днів роботи мінус 10 святкових днів). Обчислюємо простою формулою суму відпускних на один день відпустки: «42.300: (365-10) = 119,15 грн». Тепер треба помножити плату за один відпускний день на кількість всіх відпускних днів (візьмемо 14): «119,15 грн * 14 = 1668,1 грн». Кінцева сума (1668 гривень і 1 копійка) чекають працівника по поверненню з відпустки. Чи не наступите ви на граблі якщо за весь рік ви проведете у відпустці довше, ніж передбачалося (а належить 24 дня), вам віднімуть з зарплати суму рівну виплаті по одному відпускному дню за певний розрахунковий період (тут 119 гривень 15 копійок). Обчислити ці гроші повинен бухгалтер. Нарахуванням відпускних у 2019 роцi в Україні все ще займаються бухгалтери. 

Інші способи розрахунку

Було б нерозумно не розглянути можливість того, що в інтернеті можуть бути спеціальні алгоритми розрахунку відпускних та інших нарахувань бухгалтерського характеру.

Читайте також:  Єдина тарифна ставка на 2022 рік в Україні

ктеру. В інтернеті можна скачати або окрему програму, яку можна включати прямо з робочого столу, або знайти (що легко) версію програми онлайн. Такі ресурси зазвичай стежать за поправками в законодавстві і їх творці в курсі поточної трудової ситуації в країні. У грамотного бухгалтера обов’язково повинен бути відкладений той чи інший алгоритм для більш швидкої і точної роботи. В 2019 Калькулятори розрахунку відпускних в Україні досить популярні, так що ви можете не займатися всіма цими розрахунками вручну. настав час піти на відпочинок

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.