Меню

Підвищення зарплати асистента вчителя у 2020 році в Україні

Посада асистента вчителя є порівняно новою для української системи освіти. Між тим, вона дуже потрібна і пов’язана, здебільшого, із роботою в інклюзивних класах, тобто таких, де навчаються учні з особливими освітніми потребами. Попри обіцянки та рішення колишнього прем’єр-міністра країни п.

Посадовий оклад ассистента вчителя

Гройсмана, новий очільник уряду залишив в дії стару схему нарахування окладу цим працівникам. Про те якою ж буде зарплата асистента вчителя в інклюзивному класі 2020 та які функції виконують ці працівники і поговоримо дальше.

Робота асистента вчителя та його обов’язки

Перелік обов’язків та функцій, які повинен виконувати асистент вчителя в інклюзивному класі, вказаний в окремому листі Міносвіти в лютому 2018-го року. Варто вказати на основні функції в системі освіти цього працівника.

  1. Діагностична. Разом з іншими спеціалістами, асистент має змогу складати індивідуальну програму для навчання кожного окремого учня в «своєму» класі. Окрім цього, він здійснює моніторинг досягнень дитини, оцінює виконання програми, вивчає динаміку особистого розвитку дитини.
  2. Консультативну. Спеціаліст постійно спілкується як з вчителем, так і з батьками з приводу потреб, можливостей, успіхів дитини. Надає поради щодо покращення рівня навчання дитини. Вберігає учня від будь-яких проявів психологічного тиску, фізичного дискомфорту. Поважає гідність учня, сприяє його особистісному розвитку, емоційній стабільності.
  3. Прогностичну. На основі досягнень  та сприйняття інформації учнем, розробляє план його навчання. Надає рекомендації вчителю задля збільшення досягнень дитини, а також робить прогнози щодо виконання навчального плану.
  4. Організаційну. Асистент вчителя повинен забезпечити учню комфортні психологічні та фізичні умови навчання. З цією ціллю він слідкує для найкращими умовами в класі на робочих місцях. Асистент слідкує за учнями, вчиться розуміти освітні, фізичні та психоемоційні потреби та особливості дитини задля допомоги їм в навчанні. Сприяє розвитку самоконтролю, соціалізації учня. Допомагає налагодити комунікацію учнів інклюзивного класу з різними  вчителями та дітьми.
  5. Навчально-розвивальну. Разом із вчителем, асистент в інклюзивному класі надає освітні послуги. Так само, як і вчитель, він зацікавлений в розумінні учнем поданого матеріалу, виконання ним передбаченої навчальної програми. Окрім цього, він сприяє соціальній визначеності учня, сприяє розкриттю талантів та здібностей учнів, мотивує їх до навчання. Асистент повинен підтримувати оптимістичну атмосферу в класі, сприяти покращенню емоційного стану дитини. Супроводжувати учнів під час навчання. Задовольняти їхні освітні інтереси, допомагати з хобі.
Читайте також:  Нарахування мінімальної зарплати в 2020 році

Ставка асистента

Попри гучні заяви про ймовірне скасування ЄТС, ані урядовці, ані парламентарії в новому році на це так і не наважилися. Відтак, і надалі буде діяти «тарифна» система розрахунку ставки усіх працівників бюджетної сфери, в тому числі й освітян.

Збільшення посадових окладів освітян

Безпосередній вплив на розмір заробітної плати помічника вчителя в 2020 році в Україні буде мати встановлений на поточний рік розмір прожиткового мінімуму для офіційно працевлаштованого. З початком року такий встановлений на рівні 2102 грн. Для обчислення «голої» ставки працівника потрібно цю суму помножити на тарифний коефіцієнт. Останній є індивідуальним для кожного рангу.

Як дає зрозуміти таблиця тарифних розрядів, для асистента викладача вузу, майстра з виробничого навчання, вчителя-реабілітолога, а також вчителя в інклюзивному класі, передбачається в 2020-му коефіцієнт 2,5. Нескладно обчислити, що збільшення прожиткового мінімуму на 2,5 забезпечує цим працівникам оклад в розмірі 5255 грн.

Як дають зрозуміти останні новини про підвищення зарплати асистента вчителя в Україні, ставка цих працівників в наступні роки буде збільшуватися не лише завдяки зростанню рівня прожиткового мінімуму але й самого коефіцієнту множення.

Так, в 2021 році за планове підвищення «множника» до цифри 3. Таким чином, навіть, якщо ПМ в країні і не зміниться, попри те ставка асистента збільшиться до рівня 6810 грн. В 2022-му році коефіцієнт асистента становитиме 3,5, а ставка, відповідно, щонайменше, 8558 грн.

Максимум для працівників цього напрямку – коефіцієнт 4. На нього можна буде розраховувати в 2023-му році, за умови, якщо система нарахування окладів працівників бюджетної сфери не буде зміненою.

Читайте також:  Індексація за квітень 2022 року в Україні

Для кращого розуміння ситуації, варто також вказати і на оклади, призначені в новому році для вчителів. Так, для вихователів, вчителів та викладачів із першою категорією гарантується ставка 6369 грн. Для тих педагогів, що мають присвоєну вищу категорію, вона повинна становити від 7000 грн.

Зарплата асистентів вчителя

Варто також вказати і на те що, що оклад – це ще не вся заробітна плата. Педагогічні працівники можуть розраховувати і на різноманітні премії, надбавки та доплати.

Грошове забезпечення асистентам вчителя може також збільшуватися за рахунок додаткових годин роботи, а також замін вчителя, виконання певних завдань вчителя (наприклад, за перевірку зошитів).

Нова ухвала уряду дає змогу працівникам освітньої сфери, котрі мають стаж понад 10 років, звертатись по отримання єдино разової допомоги. Така може становити 10ПМ. Виплачувати її бюджету державних субвенцій, що призначаються для органів місцевого самоврядування.

Окремою є пільга для таких працівників щодо виходу на пенсію. Неконституційною КСУ визнав норму про додаткову умову щодо виходу працівників сфери освіти на пенсію швидше, за вислугу року. Мова йде про раніше введені вікові обмеження: педагогічні працівники могли вийти на заслужений відпочинок лише після 55 років. З нового року така вимога вже не діє.

Так само, як і інші працевлаштовані українці, асистенти вчителів повинні сплачувати з нарахованої за місяць заробітної плати податки до бюджету держави. В новому році передбачається 2 основні податки, котрі повинен асистент виплатити з власного гаманця.

  1. ПДФО – так само, як і в попередні роки, визначається на рівні 18% від загальної нарахованої суми.
  2. Військовий збір – оскільки військові дії на сході країни ще тривають, відповідно, і відрахування на забезпечення військових з доходу кожного працевлаштованого також будуть здійснюватися. Незмінно вони становлять 1,5%.
Мінімальні оклади до 2023 року

Індексація

Індексація зарплати асистента вчителя в Україні буде здійснюватися в новому році за тією ж самою схемою, що і для інших працівників освітньої сфери. Основним показником в такому разі є рівень індексу споживчих цін. Таким чином, чим більшим буде відсоток інфляції, тим більшою буде індексація.

Читайте також:  Останні новини про підвищення зарплати стоматологів в Україні 2022

Чи буде скорочення?

Поки що точно не відомо чи відбудеться скорочення помічників вчителя в 2020 році в Україні. Проте, як запевняють юристи та деякі представники обласних адміністрацій, навряд чи таких спеціалістів будуть позбавляти роботи. Справа в тому, що посада асистента ще дуже нова. Між тим, вона передбачає цілого переліку знань та вмінь.

Далеко не кожна людина може справитися із допомогою в навчанні учням інклюзивного класу. Такий спеціаліст повинен добре розуміти проблеми та потреби учнів, вміти налагоджувати з ними зв’язок.

Поки що в Україні підходящих людей на вакансію асистента вчителя інклюзивного класу явно не вистарчає.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.