Меню

Розмір стипендії в Україні в 2019 році

Навіть вступивши до вищого навчального закладу на державне замовлення, студентам доводиться витрачати чимало коштів на оплату гуртожитку, харчування, придбання книг та посібників, тощо. Звісно, батьки не припиняють допомагати своїм дітлахам, але стипендія допомагає покрити частину витрат, а іноді навіть залишаються гроші на кишенькові витрати. Саме тому студенти цікавляться, якою буде стипендія в 2019 році в Україні та що треба буде для її отримання.вступивши до вищого навчального закладу

Реформа сфери освіти та її вплив на стипендії

Декілька років тому в Україні почала впроваджуватися освітня реформа. Реформа принесла чимало змін, серед яких є гарні та спірні нововведення. Одне з положень зазначає, що старий спосіб нарахування та призначень стипендій є недоцільним, адже він давно перестав стимулювати студентів до гарного навчання та отримання знань. Саме тому стипендію було розділено на академічну та соціальну. З огляду на це тепер кожен вищий навчальний заклад повинен сформувати два фонди для виплати відповідного виду стипендій.

Детальніше про академічну стипендію

Усього існує три різні тири цього виду виплат. Треба розуміти, що розмір стипендії в Україні в 2019 році залежатиме від того, на який саме тип може розраховувати студент.

 • Перший тип виплат – звичайний, який іноді ще називають ординарним. Такі виплати призначають в залежності від отримуваних студентом оцінок.
 • Другий тип – підвищені виплати. Такі стипендії призначаються тільки тим особам, які досягли особливих успіхів навчанні чи навчаються за якимись особливими напрямками. Зазвичай це ті особи, середній бал яких наближений до 5.
 • Останній тип – стипендії Президента України та Кабінету Міністрів України. Порядок призначення таких виплат визначають певні акти та положення. Зазвичай вони надаються переможцям міжнародних чи державних олімпіад або студентам, які зробили важливі відкриття, тощо.Детальніше про академічну стипендію

Кому саме призначається академічна стипендія?

Не дивлячись на те, що повний перелік осіб, які можуть розраховувати на отримання стипендії є об’ємним, далеко не кожен студент може розраховувати на отримання виплат. Для цього треба мати відповідний середній бал. Загалом виплати призначаються наступним категоріям громадян:

 1. Студентам виключно денної форми навчання, які здобувають освіту в ВНЗ з будь-яким рівнем акредитації або у професійно-технічних навчальних закладах.
 2. Курсантам, які навчаються у невійськових освітніх закладах виключено на денній формі.
 3. Учням 8-11 класів шкіл-інтернатів.
 4. Курсантам, що здобуваються освіту у вищих військових навчальних закладах.
 5. Ординаторам, що проходять практику у лікарнях, докторантам, аспірантам.

Це лише частковий перелік осіб, які можуть розраховувати на отримання стипендії. Повний перелік визначається відповідними документами та законами. Усю цю інформацію можна легко знайти в Інтернеті або дізнатися у самому освітньому закладі.

Читайте також:  Социальная помощь многодетным семьям в 2020 году в Украине

Як успішність студента впливає на отримання виплат

Неодноразово з’являлися новини про те, що стипендія поступово збільшуватися. Дійсно, протягом 2017 та 2018 року виплати отримували свої невеличкі надбавки, а тому у 2019 році також повинна бути збільшена стипендія. Проте конкретно невідомо, яким буде підвищення стипендії студентам у 2019 році. Але річ у тім, що тепер рейтинг почав серйозніше впливати на отримання студентами та курсантами стипендій. У будь-якому вищому освітньому закладі існує свій власний рейтинг для кожного факультету. Рейтинг вираховується в залежності від отриманих учнем оцінок протягом навчального семестру. При чому враховуються оцінки, отримані не лише за складання іспитів, а й за диференційовані заліки.

В результаті лише 40% студентів може розраховувати на отримання виплат. Треба знати, що стипендії не призначаються тим особам, які мають академічну заборгованість, тобто отримали двійку з якогось предмета. Якщо набереться чимало заборгованостей, то на їх основі студент може буде переведений на навчання за контрактом, тобто йому доведеться платити за навчання. Також на сонові академічних заборгованостей здійснюються відрахування студентів.

При розрахунку рейтингу окрім успішності студента враховується його участь в олімпіадах, діяльність на користь освітнього закладу, написання наукових робіт, участь в опитуваннях та дослідах, конференціях, доповідях, тощо. Також можуть враховуватися досягнення у спорті, участь у змаганнях за збірну навчального закладу, тощо. Важливо те, що механізм визначення рейтингу є загальним для всіх і кожного. Це означає, що він не змінюється в залежності від факультету чи курсу.Як успішність студента впливає на отримання виплат

Суми академічних стипендій

Розмір стипендії у будь-якому навчальному закладу залежить від того, які саме цифри були закладені в бюджеті на наступний рік. Звісно, розміри можуть змінюватися в залежності від фінансування освітньої сфери, конкретного ВНЗ, а також від встановлених урядом соціальних виплат.

Читайте також:  Помощь малообеспеченным семьям на 2022 год в Украине

Отже, сума залежатиме від рівня навчального закладу та його бюджету. А тому у різних ВНЗ будуть різні стипендії. Таким чином, особи, які навчаються у професійно-технічних освітніх закладах будуть отримувати приблизно 500 гривень щомісяця.

Що стосується навчальних закладів першого або другого ступеня акредитації, то студенти при досягненні гарних успіхів у навчанні можуть отримувати по 1000 гривень щомісяця незалежно він освітнього рівня. В таких освітніх закладах підвищена стипендія за успіхи у навчанні складає 1200-1300 гривень.

Найвищі стипендії призначаються у навчальних закладах з третім або четвертим рівнем акредитації. Там стипендія для усіх освітніх рівнів складає 1300 гривень. Стипендія для студентів України, які навчаються лише на п’ятірки або мають особливі досягнення в освітній сфері, наукові роботи сягає 1600-1700 гривень.

Студенти, які брали участь у державних чи міжнародних олімпіадах, конкурсах та зайняли призові місця, успішно захищали наукові роботи, тощо, можуть отримувати виплати, призначені Кабінетом Міністрів України або самим президентом. В такому випадку суми виплат будуть перевищувати 2000 гривень. Конкретна сума встановлюється з урахуванням типу навчального закладу. Окрім того, за деякі види міжнародних конкурсів можуть встановлюватися особливі незалежні види стипендії.Соціальні виплати та хто може на них розраховувати

Соціальні виплати та хто може на них розраховувати

А тепер варто трошки поговорити про те, що являє собою соціальна стипендія. Це спеціальний вид грошових допомог, який призначається виключно соціально незахищеним громадянам, незалежно від того, як саме вони навчаються, який мають загальний рейтинг та скільки у них заборгованостей. Згідно з чинним законодавством, розраховувати на соціальні допомоги можуть наступні категорії студентів:

 1. Сироти, а також ті особи, які були позбавлені батьківської опіки. Стипендія призначається й особам, які втратили батьків чи опікунів під час навчання у ВНЗ та їх він не перевищує 23 роки.
 2. Особи з інвалідністю.
 3. Біженці, які вимушено переїхали з Донбасу.
 4. Постраждалі внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС.
 5. Одружені особи, які мають вагітну дружину.
 6. Студенти з малозабезпечених родин.

Величина соціальної стипендії

Як і у попередньому випадку, конкретна сума виплат залежить від типу навчального закладу, а також його бюджету. Відомо, що разом з академічною зросте і соціальна стипендія у 2019 році. Але офіційно ніхто не називає конкретних сум та термінів. Для прикладу можна взяти соціальні грошові допомоги від ВНЗ дітям сиротам. Професійно-технічні заклади виплачують сиротам близько 1200 гривень на місяць. А от вищі навчальні заклади незалежно від акредитаційного рівня сплачують студентам, які є сиротами, близько 2400 гривень. Також законодавством встановлено, що розраховувати на соціальну стипендію можуть лише особи віком від 18 до 23 років.

Необхідні документи та порядок оформлення соціальної стипендії?

Студенти, які були зараховані на денну форму навчання та відносяться до однієї з вищезгаданих категорій, можуть подавати документи на оформлення соціальної стипендії. Для цього треба звернутися до керівництва навчального закладу з відповідною заявою. Там треба не лише вказати особисті дані, а також підставу, на основі якої людина претендує на виплати. Окрім того, до заявки надається певний перелік обов’язкових документів, який включає:

 1. Ксерокопію паспорта чи свідоцтва про народження.
 2. Ідентифікаційний код.
 3. Студентський квиток.
 4. Довідку про загибель батьків, довідку про низький рівень доходів, довідку про наявність вад чи будь-який інший відповідний документ, якій буде підтверджувати основу для отримання соціальної стипендії.

В деяких випадках перелік документів може змінюватися, доповнюватися, але його завжди можна уточнити у самому навчальному закладі. Після подачі заявки та надання документів формується спеціальна особова справа студента, яка потім разом з пактом документів передається до органів соціального захисту. Чекати на відповідь від органів соціального захисту доведеться близько півмісяця.Необхідні документи та порядок оформлення соціальної стипендії

Читайте також:  Неоподаткований мінімум доходів громадян на 2018 рік

Перспективи

Україна потроху переймає досвід європейських країн. Там талановиті та успішні студенти отримують дуже великі відповідні стипендії. Що стосується України, то тут отримати таку стипендію дуже важко. Планується, що з часом в державі впроваджуватимуться нові стипендіальні програми, що дозволить зразковим учням отримувати гідні виплати. Але поки невідомо, коли саме впроваджуватимуться ці стипендіальні програми. У будь-якому випадку влада повинна підвищити стипендії в 2019 році.

 

One Response
 1. Дмитро 23 января, 2019 / Ответить

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.