Меню

Розмір заробітної плати бюджетників в 2020 році в Україні

Заробітна плата представників бюджетної сфери – це насправді дуже важливий соціально-економічний показник, який певним чином впливає на рівень заробітних плат у комерційних структурах та компаніях. Останніми роками заробітні плати бюджетників залишали бажати кращого: постійно можна було спостерігати численні скарги від лікарів, вчителів й не тільки. Але зараз ситуація покращується, оскільки почало зростати грошове забезпечення усіх категорій бюджетників без виключення внаслідок впровадження низки реформ та купи важливих змін. Тож багато хто цікавиться тим, якими є останні новини про підвищення зарплати бюджетникам в Україні та чого саме чекати у 2020 році.

зарплати бюджетників

Хто такі бюджетники?

Перш ніж говорити про розмір заробітної плати бюджетників в 2020 році в Україні варто розібратися в тому, кого саме можна віднести до категорії бюджетників. Зазвичай так називають лише вчителів, лікарів, співробітників музеїв та бібліотек, а також усіх співробітників державних освітніх закладів та закладів культури. Тобто, так називають представників усіх сфер, що ще декілька років тому характеризувалися найбільш низькою заробітною платою. Але насправді перелік бюджетників налічує чималу кількість категорій громадян, що є представниками різних професій.

Загалом до бюджетників відносять громадян, які отримують свою заробітну плату з державного бюджету. Варто зазначити, що це бюджетниками є саме одержувачі заробітної плати, а не пенсійний чи стипендіальних виплат. Тож бюджетниками є співробітники державних закладів. Фінансові можливості таких закладів визначаються обсягами фінансування з державного бюджету, а тому й заробітні плати формуються з виділених коштів. Також бюджетниками є чиновники, військовослужбовці, представники силових структур, тощо.

должностные оклады

Якими наразі є заробітні плати бюджетників?

Перш за все, варто визначити, якими є оклади держслужбовців на даному етапі. Загалом чинним законодавством України встановлено, що громадяни не можуть отримувати заробітну плату, яка є меншою за мінімальну. У 2020 році очікується підвищення мінімальної заробітної плати до рівня у 4425 гривень. Водночас експерти та аналітики планують ріст середньої зарплати усіх представників бюджетної сфери.

Для розуміння того, яка зараз склалася ситуація, варто проаналізувати рівень грошового забезпечення представників бюджетної сфери. Наразі керівник державного органу отримує щонайменше тринадцять тисяч гривень, водночас його заступник може розраховувати на зарплату щонайменше у дванадцять тисяч гривень. Директорам департаментів платять не менше дев’яти тисяч гривень, а керівники самостійних управлінь щомісяця отримують понад вісім з половиною тисяч гривень. Трохи менше отримують начальники департаментів – щонайменше сім тисяч гривень. Спеціалістам надаються оклади у розмірі щонайменше шість тисяч гривень. Водночас треба враховувати, що це чисті оклади без врахування будь-яких надбавок, доплат та нарахувань. Тож в більшості випадків грошове забезпечення бюджетників є набагато більшим й становить чималу суму. Водночас очікується підвищення посадових окладів бюджетникам у 2020 році, що повинно ще більше покращити ситуацію.

Значно покращилися ситуація навіть у вчителів та лікарів. Якщо представникам освітньої сфери просто були встановлені нові тарифні розряди та загалом збільшені заробітні плати, то лікарі тепер взагалі не прив’язані до тарифної сітки. Загалом рівень їх прибутку визначається в деяких випадках на договірній основі, а залежить він від ефективності роботи лікаря та кількості укладених ним контрактів з пацієнтами та відвідувачами. Ці, а також інші зміни дозволили суттєво підняти рівень заробітку усіх представників бюджетної сфери.

Читайте також:  Зарплата працівників АТБ у 2020 році в Україні

Чого чекати у 2020 році?

У 2020 році очікується певне підвищення заробітних плат державних службовців, але воно не буде дуже значним. Згідно з попередніми даними, підвищення зарплати держслужбовцям районного рівня та інших рівнів буде приблизно на 8-10%. В середньому грошове забезпечення кожного бюджетника збільшиться десь на тисячу гривень. Звісно, представники деяких професій очікували більших змін, але представники державної влади повідомили, що на даному етапі немає достатньої кількості ресурсів та гарних можливостей для надання бюджетникам більших надбавок. Це пов’язано з тим, що зараз є необхідність у створенні достатнього фіскального простору для витрат на сферу безпеки та покращення стану інших інфраструктур. Порівняно з 2018 роком, коли загальне зростання сягнуло 16% зміни невеликі, але поступово грошове забезпечення представників бюджетної сфери зростає й на цьому ріст не зупиняється.

Питання скорочення бюджетників

Останнім часом досить часто лунають розмови про можливе скорочення бюджетників в 2020 році в Україні. Побоювання з приводу скорочення викликані тим, що відбувалося протягом останніх років. В результаті укладення з Міжнародним валютним фондом меморандуму, Україна була зобов’язана провести чимале скорочення працівників у бюджетній сфері. До кінця 2017 року було звільнено приблизно 5%, а до кінця 2019 року без роботи залишились ще 10% усього робочого штату.

минимальная пенсия

Перш за все, таке скорочення відбувалося з метою послаблення наслідків збільшення рівня мінімальної заробітної плати. З цією ж метою відбулося розмежування базової зарплати бюджетника та мінімалки. Водночас з метою стабілізування економічного стану держави було призупинено дію положення, що встановлювало поступове зростання базової зарплати. Загалом ці, а також інші фактори вплинули на те, що була реалізована та впроваджена політика оптимізації робочого штату та підвищення ефективності міністерств, служб, відомств, тощо.

Читайте також:  Підвищення зарплати вихователів дитячого садка у 2022 році

Таке скорочення було необхідним, адже воно виявилося передумовою для отримання чергового траншу. Саме тому бюджетники нерідко цікавляться тим, чи варто їм чекати чергової хвилі скорочень. Насправді наразі саме з приводу скорочення ніякої офіційної інформації немає, Масові звільнення не заплановані, оптимізація штату не відбуватиметься. Можливі лише локальні звільнення за рішенням керівного органу служби чи установи. Саме тому на даному етапі бюджетникам боятися нічого.

Індексація заробітних плат

Варто також не забувати про індексацію грошового забезпечення держслужбовців. Індексація зарплати бюджетників в Україні дозволить отримувати їм певну грошову надбавку. Загалом індексація встановлюється у вигляді грошової виплати, головна мета якої полягає у компенсуванні негативного впливу інфляційних процесів. Саме інфляціє є причиною поступового погіршення кості життя в державі, а також причиною неконтрольованого росту вартості продуктів, різних товарів, тощо. Згідно з положеннями чинного законодавства, індексуватися мають усі види постійного прибутку громадян. Один з цих видів – заробітні плати. Представники влади запевняють, що індексація виплачуватиметься громадянам в обов’язковому порядку, але за умови погіршення економічної ситуації та виникнення нестачі у фондах та в державній скарбниці, виплати можуть бути призупинені або навіть скасовані. Загалом нарахування суми індексації на основі рівня актуального індексу інфляції, середньомісячної заробітної плати українців та на основі деяких інших важливих факторів. Водночас індексація коштуватиме державі дійсно немало, а тому варто бути готовим до її скасування.

Що буде з заробітними платами далі?

Отже, зарплата бюджетників у 2020 році в Україні відповідно до офіційних даних буде обов’язково збільшена. Але багато хто з держслужбовців цікавиться тим, що буде надалі та чого саме варто чекати. Можливо, скорочення все одно будуть проводитися, але зекономлені кошти можуть бути спрямовані на покращення якості функціонування окремих підрозділів, служб чи установ, а також на підвищення грошового забезпечення усіх бюджетників.

Читайте також:  Повышение зарплаты ГСЧС в 2022 году в Украине

Більш того, представниками влади неодноразово повідомляли про заплановане збільшення грошового забезпечення, що відбуватиметься протягом наступних декількох років. Саме тому зарплати бюджетників продовжать рости навіть після 2020 року, але за умови якщо держава не перебуватиме у складній економічній ситуації та матиме достатньо ресурсів та можливостей для впровадження майбутніх змін.

One Response
  1. Василина 23 января, 2020 / Ответить

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.