Меню

Соціальна пільга на 2020 рік в Україні

Разом із мінімальним окладом та прожитковим мінімумом в країні важливим соціальним та економічним показником залишається соціальна пільга на 2020 рік в Україні. Саме від її розміру залежить скільки саме коштів значна частина українців відраховуватиме в державний бюджет. Зростання цього показника є вигідним громадянам , а тому привертає особливу увагу.

соціальна пільга

Що ж таке податкова соціальна пільга?

Для того, аби в більшій мірі захистити інтереси найбільш вразливих та бідних громадян в країні, урядом застосовується соціальна пільга. По суті, це певна грошова величина, котра віднімається від заробітної плати працевлаштованого під час обчислення податків. Зрозуміло, що чим більшою буде ця норма, тим менше коштів доведеться віддавати в різноманітні служби та установи зі своєї зарплати, і тим більше коштів можна отримувати на руки.

Податкова соціальна пільга на 2020 рік може мати кілька варіантів втілення:

 • сплачувати податки за зменшеною порівняно з усіма іншими працевлаштованими ставкою;
 • віднімати встановлену державою суму ще до нарахування податків;
 • «віддавати» менше коштів вже після обчислення необхідних податків;
 • звільнятись повністю від оподаткування.

Хто може отримати?

Претендувати на таку знижку, по суті, може кожен громадянин України, заробітна плата якого недостатньо висока для самостійного забезпечення, а також деякі пільгові групи. Можна назвати основні категорії, котрим найчастіше зараховується така «знижка»:

 • родини, в котрих проживає більше двох дітей чи двоє дітей непрацездатного віку;
 • батько чи матір, котрі самостійно виховують хоча б одну дитину неповнолітнього віку;
 • особи, котрі працюють на роботі не на повну ставку;
 • ті особи, котрі за виконану ними роботу отримують менше, аніж розмір мінімальної зарплати, встановленої на поточний рік.
заробітна плата

Як обчислити ПСП в новому році?

Розрахунок та застосування податкової соціальної пільги в поточному році залишається таким самим, як і в попередньому, за формулою:

ПСП= прожитковий мінімум/50%.

Важливо  врахувати, що до уваги береться саме той мінімум, що визначається для працівників на поточний рік, станом на 1 січня. Як відомо, для кожної категорії громадян з урахуванням їхніх основних потреб визначається окрема сума прожиткового мінімуму, а тому і розмір ПСП буде відрізнятись:

 • для особи дошкільного віку – мінімум становить 1754 грн., а пільга, відтак, – 877 грн.;
 • для дітлахів шкільного віку і аж до їхнього повноліття – мінімум – 2187 грн., а ПСП – 1093,5 грн.;
 • для усього працездатного дорослого населення – мінімум з першого дня нового року складає 2073 грн., а пільга – 1036,5 грн.;
 • тих, хто в силу певних обставин не може працювати на роботі та самостійно забезпечувати себе ПМ становитиме протягом 2020-го року 1615 грн, а пільга для них – 807,5  грн.
Читайте також:  Які пільги будуть мати багатодітні сім'ї в 2019 році?

Скористатись такою «знижкою» від держави можуть особи, котрі отримують в місяць менше за граничну норму. Остання змінюється кожного року та залежить від мінімальної заробітної плати, економічної ситуації в країні. Станом на 2020-й рік така встановлюється на рівні 2690 грн. Саме тому більшість громадян, котрі отримують хоча б мінімальну заробітну плату, претендувати на таку просто не мають права.

Умови призначення

Державою встановлюються певні вимоги, котрі дають змогу громадянину претендувати на «знижку» на податки. Разом їх 5.

 1. Оформити ПСП можливо тільки на свою зарплату. Тобто особа повинна бути офіційно працевлаштованою, мати запис у трудовій книжці, або ж працювати до договором найму, але здійснювати відрахування в Пенсійний Фонд. Усі інші різновиди доходу, зокрема й соціальна допомога на дитину, допомога по безробіттю, інвалідності, кошти від оренди житла тощо до уваги не беруться.
 2. «Знижка» розраховується на ту частину зарплати, що нараховується працівнику офіційно. Тобто, якщо працівник має також доплати чи премії, що отримуються «в конверті», їх не враховують.
 3. Надається пільга відразу у той місяць, коли працівник подав на неї документи. Навіть якщо податки були зняті, вони будуть повернені особі.
 4. Не можуть претендувати на «знижку» ті особи, які вже отримують будь-які інші грошові виплати з державного бюджету.
 5. Подавати документи на отримання пільги сумісники (особи, які мають два місця праці) можуть у будь-який зручний для них час.

Підвищена ПСП

Так звана основна чи базова пільга – не єдина. Державою передбачається ще й пільга на дітей, а також два варіанти підвищеної ПСП.

Перша із них – 150%. Її обчислюють як 75% від прожиткового мінімуму, або 1,5 звичайної пільги (в результаті отримуємо одне й теж). Якщо мінімум для дорослої особи з першого числа 2020-го року становить 2073 грн, тоді ПСП 150 дорівнює 1554,75 грн.

Така, відповідно до чинного законодавства, призначається:

 • студентам, аспірантам, ад’юнктам, ординаторам та учням  (так звана студентська пільга) за умови, що вони не отримують вже стипендію із державного бюджету;
 • особам, котрі були ліквідаторами страшної аварії в Чорнобилі, а також ті, хто відноситься до першої та другої груп потерпілих внаслідок вказаної катастрофи;
 • пропонуються підвищені соціальні пільги для інвалідів в Україні із першою та другою групами; сюди ж відносяться і інваліди з дитинства;
 • учасники бойових дій, що воювали під час Другої світової на територіях інших держав (не України);
 • особи, що мають так звану довічну стипендію від держави оскільки зазнали переслідувань та утисків за свою правозахисну діяльність, зокрема й журналісти.
Читайте також:  Одноразова допомога при народженні дитини 2018 в Україні

Другий варіант збільшеної соціальної «знижки» – 200%. Як зрозуміло, обчислити таку можна як 100%прожиткового мінімуму або подвійну соціальну звичайну пільгу. Для дорослого населення становить вона 2073 грн. з початком 2020-го року.

Присвоюється вона для:

 • усіх Героїв України, нагороджених понад 4-ма медалями «За відвагу», Героїв СРСР, Ветеранів Праці;
 • особи, котрі були примусово вивезеними із території колишнього Радянського Союзу в період Другої світової, коли на їхній Батьківщині здійснювались військові дії;
 • особи, що були поміщенні під час Другої світової війни до концтаборів, гетто та різноманітних карцерів;
 • особи, які під час Другої світової перебували в тодішньому Ленінграді під час блокади (1941 рік);
 • учасники бойових дій Другої світової.

Несправедливим для багатьох українців видається той факт, що герої нинішньої україно-російської війни не можуть претендувати на підвищену пільгу. Оскільки ані учасники АТО, ані учасники бойових дій на сході України в 2014-2020-х роках не внесені у вище вказаний список, отримати соціальну пільгу вони можуть хіба що на загальних підставах, тобто якщо стали інвалідами першої чи другої групи, працюють не на повну ставку, або за сумісництвом, є батьками-одинаками чи одинокими матерями дитини неповнолітнього віку т.д.

 приклад розрахунку соціальної пільги

Приклади розрахунку податків із ПСП

Для кращого розуміння особливостей пільги податкової, варто навести кілька прикладів.

Приклад 1. Припустимо, жінка виходить на роботу після трирічної декретної відпустки на 0,5 ставки.  За один календарний місяць їй начислено зарплату 3000 грн.

У неї двоє дітей, а тому пограничну норму потрібно множити на 2. Це становить 5380 грн.

Приклад розрахунку соціальної пільги передбачає збільшення ПСП вдвічі, відтак вона становитиме 2073 грн.

Суму податку потрібно розраховувати за формулою:

Податок на доходи =( зарплата працівника – сума податкової пільги)х18%.

Читайте також:  Минимальный прожиточный минимум на 2022 год в Украине

Таким чином, для конкретного випадку вона становитиме:

ПДФО=(3000-2073) х18% /100% =16,82 грн.

Приклад 2. Працівник має двоє дітей у віці до 18 років. Його місячна зарплата становить 7000 грн. Він працює на повну ставку.

Як і в першому варіанті, соціальна пільга 2020 року на двох дітей для нього становить 5380 грн.

Розрахунок здійснюється за тією ж формулою:

5380-7000 = -1620 грн.

Стає зрозуміло, що він отримує навіть більше, аніж гранична норма, а тому розраховувати на ПСП не може. 18% буде відраховуватись з суми 7000 грн.

Потрібно врахувати, що на розмір військового збору ПСП не впливає. Для кожного працевлаштованого він становить 1,5%.

Як отримати пільгу?

Оскільки посередником між працівником та Податковою службою стає страховий агент, а саме підприємство, організація чи установа, де працює працівник, то саме у відділ бухгалтерії потрібно пред’явити необхідні документи.

бюджет

Перш за все, потрібно заповнити бланк заяви на соціальну пільгу 2020. Батьки неповнолітніх дітей повинні принести бухгалтеру копії свідоцтв про народження. Ті, хто опікуються інвалідом, також приносять пенсійне посвідчення інваліда, а також медичні висновки. Точний перелік документів для кожного окремого випадку можна уточнити на сайтах уряду, Міністерства соціальної політики, а також безпосередньо у бухгалтера свого підприємства.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.