Меню

Трудовий кодекс України 2021 року зі змінами та доповненнями

В історії української політики було кілька спроб замінити ще й досі дійсний радянський варіант трудового кодексу. Як вважають юристи, чиновники та більша половина роботодавців, старий варіант вже давно вижив себе і неактуальний в сьогоднішніх реаліях. Новий законопроект розроблений урядом.

Якщо його ухвалять, українці матимуть багато новацій, однак основа трудових відносин все ж збережеться. Розглянемо більш детально, що пропонує чинний трудовий кодекс України та які плануються зміни.

Трудовий Кодекс України в 2021 році

Трудовий контракт та його різновиди

Усі трудові книжки вже не будуть зберігатись у відділі кадрів, а будуть повернені працівникам. Усю необхідну інформацію про роботу працівника і державні органи, і підприємство (установа) будуть мати в електронному варіанті.

Підставою ж для продовження трудових відносин стане лише трудовий договір. Його обидві сторони будуть укладати в письмовому варіанті. Дозволяється його оформлення і в електронному варіанті, але за умови наявності електронних підписів.

Різновидів трудових договорів передбачається аж 7.

 1. Безстроковий. В договорі не вказується на який період влаштовується працівник, але плановано на тривалий період.
 2. Короткостроковий. Укладається на період до 2-х місяців.
 3. Строковий. Може підписуватися терміном від 2-х місяців і до 5 років максимально.
 4. Сезонний. В законопроекті точно не вказано на скільки часу підписується такий документ, однак, теоретично, це кілька місяців.
 5. З невизначеним робочим часом. Доречний цей варіант в тому разі, коли працедавець ще сам не знає як підуть справи компанії та на скільки часу затримається працівник.
 6. З домашнім працівником. Наприклад, для обслуговування потреб домашнього господарства.
 7. З учнями.

Зміни для працівників

В трудовий кодекс України 2021 року зі змінами та доповненнями вперше буде введено таке поняття як дистанційна робота. Відтак, велика кількість фрілансерів, які до цього часу заробляли та не платили відрахувань, повинні будуть скласти з роботодавцем контракт і, відповідно сплачувати податки. Відтак, уряду вдалося знайти ще один канал поповнення бюджету. Значна частина українців, що працюють «на дому» зможуть отримувати стаж.

Читайте також:  Подача електронних декларацій у 2019 році в Україні

З гнучким графіком з дому зможуть працювати люди з інвалідністю. При цьому, роботодавцю гарантуються усі ті ж пільги при оформленні на роботу інвалідів, що й раніше.

Захищеними залишаються жінки в декретній відпустці. Допоки дитині не виповниться 3 роки, вони мають право працювати з дому за гнучким графіком (звісно, із погодженням з керівництвом). Це, безумовно, великий плюс для української системи трудових відносин, адже працедавці зможуть не втрачати професійних спеціалістів, а жінки в більшій мірі зможуть реалізовувати себе та бути фінансово незалежними.

Робота з вільним графіком передбачає від тепер і роботу у нічний час, якщо це дозволяється роботодавцем.

Як і раніше, нормою робочого часу буде вважатись 40 годин за 7 робочих днів. Між тим, збільшиться обов’язковий час відпочинку між змінами. Із новим законодавством він становитиме не менше, аніж 12 год. між кожними 24-ма годинами роботи.

Хорошу новину для працівників передбачає Трудовий кодекс України 2021 року про відпустки. За власний рахунок від тепер людина зможе відпочивати цілих 30 днів. Звісно, не обов’язково використовувати увесь цей «ресурс» за один період, але можна ділити на частини протягом року.

Між тим, зменшиться перелік обов’язкових вихідних днів. В кожному тижні такі будуть становити 24 години, тобто одну добу.

Трудовий кодекс України 2021 року про звільнення

Кожен працівник, які і в попередньому варіанті, має змогу звільнитися з роботи за власним бажанням. Вимогою залишається обов’язкове попередження про намір звільнення працедавця мінімум за 2 тижні.

Читайте також:  Кубок України з футболу 2018

Що ж стосується роботодавця, то він також може стати ініціатором розірвання контракту із працівником. Але про своє рішення він повинен також повідомляти заздалегідь. Відтепер працівник зможе допрацювати не 2 тижні, як було раніше. Термін доопрацювання визначається кількістю відпрацьованих працівником місяців чи років на конкретному місці.

 Так, тих, хто попрацювати до 6 місяців про звільнення працедавець повинен попереджувати хоча б за 15 днів.

Тих, хто підписав контракт більше, аніж 6 місяців назад, потрібно попереджувати за 1 місяць до звільнення.

Якщо особа пропрацювала 5 років, тоді їй про звільнення потрібно попереджати за 2 місяці, а якщо 10 років, то за 3 місяці до звільнення.

Особливості нового ТК України

Цей термін за бажанням роботодавець має змогу замінити на грошову виплату. Однак, така не може бути меншою, аніж сума «скорочених» днів помножена на середньоденну зарплату працівника.

Підставами ж для припинення трудового контакту із робітником можуть бути різні, зокрема:

 • порушення умов трудового договору мінімум 2 рази за останні 180 днів;
 • відсутність працівника на робочому місці без важливої причини протягом 10 днів поспіль;
 • відсутність працівника на робочому місці протягом 4 місяців поспіль, або ж протягом року 150 днів внаслідок непрацездатності.

Важливо врахувати, що відпустка по догляду за дитиною не враховується. В цьому разі робоче місце повинно за людиною зберігатися.

Припинення трудового договору може відбуватися не лише з волі однієї із сторін, але й за згодою двох учасників контракту, у разі закінчення терміну трудового договору чи у разі незалежних від сторін обставин (наприклад, коли мова йде про банкрутство чи закриття підприємства внаслідок розповсюдження корона вірусної інфекції тощо).

Що забороняється працедавцям

Перед тим як підписувати документи та давати на усе згоду, працівнику краще скачати трудовий кодекс України та ознайомитися зі своїми правами та обов’язками.

Читайте також:  Закон України про місцеве самоврядування в 2020 році

Кожен працівник повинен знати, що відтепер законодавством країни забороняється роботодавцю:

 • здійснювати економічний (погрожувати невиплатою зарплати чи штрафами) та психологічний тиск;
 • створювати погані умови для праці;
 • давати систематичні необґрунтовані навантаження та обов’язки одному працівнику чи тільки окремим працівникам.

Звісно, як і раніше забороняються усі різновиди дискримінації.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.