Меню

Нарахування лікарняних у 2022 році в Україні

2021 видався непростим, і такі питання як нарахування лікарняних у 2022 році в Україні, виплата різних допомог і лікарняних стали справжньою проблемою.

Так як процес отримання лікарняного листа досить складний і вимагає прямої участі компанії-роботодавця, «кризовий» рік змусив оголити нову сторону даного процесу: через розорення компаній і неможливості виплат співробітникам за лікарняними багато опинилися в складній ситуації.

Нарахування лікарняних у 2022 році в Україні

Система оплати лікарняних по-новому

На вказані вище проблеми вже звернули увагу президент та депутати, і в 2022 році система оплати лікарняного листа зазнає змін, які зможуть вирішити їх і зробити сам процес виплат більш простим і доступним.

Головна і найважливіша зміна в тому, що для оплати лікарняних в 2022 році більше не буде потрібно окрему заяву, заповнену вручну. Тепер його замінить електронний лист непрацездатності, для заповнення якого не буде потрібно участь роботодавця. Перше тестування повинне пройти у 2021 році. Спочатку дата планувалась на червень-липень 2021 року. Успішно чи ні пройшло тестування поки що невідомо.

Крім лікарняних, в електронний вид перейдуть допомоги по вагітності, народженні малюків, тимчасової непрацездатності, а також розрахунок лікарняних в Україні по догляду за дитиною

Хоч така система повинно бути введена у 2021 році, офіційно узаконена вона стане тільки в січні 2022 року. До цього часу дія даної системи буде регулюватися лише діючими Порядками та постановами

Ці зміни підуть на користь переважній кількості громадян і працівників, які відзначають зручність і високу швидкість оформлення документа.

До того часу, як обчислення лікарняних по-новому буде офіційно прийнято і введено, всі установи будуть готові до нового формату роботи. Наприклад, на даний момент до системи оформлення листів підключено близько 90% поліклінік і міських лікарень.

Подібна ситуація і з компаніями-страхувальниками. До прийняття закону компанії встигнуть підготуватися і перенести часто роботи в онлайн-режим.

Читайте також:  Как выбрать хороший телевизор через интернет - инструкция

Що ж стосується самої системи оплати, вона буде виглядати так: фізична копія документів знадобиться тільки в рідкісних випадках, весь процес перейде в онлайн. Лист про непрацездатність буде сформований автоматично, для заповнення не знадобиться участь роботодавця, а для виплат Фінанси компанії.

Допомоги та виплати будуть оплачені безпосередньо з Фонду соціального страхування (ФСС). Фонд може запросити інформацію про громадянина, його зарплату і відомості про призначення допомоги. У список включена інформація, яка входить в податкову таємницю.

Розрахунок лікарняного листа в 2022

Розрахунок лікарняного листа майже не зміниться. Також враховуються середній розмір зарплати за два останні роки, тривалість хвороби, страховий стаж співробітника і його відсоток.

Як приклад розрахунку лікарняного листа в 2022 році за новим використовується наступна формула:

  • СД х ПТС Х Д = сума щомісячної допомоги, де:
  • СД – середньоденний заробіток,
  • ПТС – відсоток стажу,
  • Д – загальна кількість днів, які людина провела на лікарняному.
Нарахування лікарняних в Україні

Потрібно пам’ятати, що це узагальнена формула, і враховувати потрібно безліч нюансів. Наприклад, якщо стаж становить менше 6 місяців, замість значення СД знадобиться підставити законодавчо МЗП х 0,6, де МЗП – мінімальна оплата праці, а 0,6 – 60% від цієї суми.

А в стаж входить не тільки час роботи за календарні дні, а й ті періоди, коли людина була застрахована на випадок хвороби: наприклад, військова служба, Діяльність ІП, робота за трудовим договором, державна служба та інше.

Самостійно провести розрахунки допоможіть калькулятор розрахунку лікарняних, який розташовано на тематичних бухгалтерських форумах та в інтернет-ресурсах.

У чому переваги нового порядку?

При переході на новий порядок отримання допомоги перестає залежати від термінів виплати зарплати: ФСС виплатить допомогу протягом десяти календарних днів з моменту подачі документів, зазначає Мінпраці. Крім того, працівники гарантовано отримають допомогу незалежно від фінансового становища роботодавця.

Читайте також:  Соціальна пільга на 2020 рік в Україні

До переходу до нової системи причиною затримок на практиці часто були фінансові та інші проблеми роботодавця, зауважують у Міністерстві.

Однак нова система не позбавляє працівників від необхідності звернення до ФСС в тому випадку, наприклад, якщо роботодавець з яких-небудь причин не передасть необхідні відомості про працівника.

Роботодавці оцінять переваги проекту: не треба вишукувати кошти на виплату допомоги і відображати ці суми у звітності. Головна складність – великий обсяг додаткової роботи з обробки заяв і формування реєстрів, зауважує він. Кількість операцій збільшується в рази, якщо роботодавець не користується електронними лікарняними. На кожен вид допомоги працівник заповнює форму заяви, яка складається з семи аркушів.

Куди будуть нараховуватися прямі виплати?

Працівник через роботодавця надає територіальному органу ФСС інформацію про обраний спосіб виплати йому допомоги з обов’язкового соціального страхування — наприклад, дані банківської карти (рахунки), на яку переводяться виплати, пояснили в Мінпраці. Оплата лікарняних в 2022 році в Україні буде проводитися на банківську карточку.” разі, якщо у громадянина немає банківського рахунку, виплата може бути зроблена поштовим переказом.

У чому основні ризики прямих виплат?

Головний ризик – це потенційна фінансова нестійкість системи і дефіцит коштів на покриття соціальних зобов’язань ФСС. Особливо цей ризик загострюється на тлі нестабільної епідеміологічної обстановки. Рада очікує ризики, одним із яких є нестача коштів у органів ФСС для прямої виплати лікарняних.

Відсутні суми можуть щорічно компенсувалися з резерву ФСС, який формувався за рахунок вільних коштів органів місцевого самоврядування. Але при повному переході на прямий порядок виплат виникає необхідність погашення кредиторської заборгованості ФСС перед роботодавцями (регулярно утворювалася за рахунок перевищення витрат на виплату допомоги над сумою нарахованих страхових внесків), відзначають аудитори.

У 2021 році перехід на «прямі виплати» призведе до того, що ФСС або знадобиться підтримка президента, або він буде змушений використовувати накопичений резерв по внесках на страхування від нещасних випадків і професійних захворювань, що в свою чергу може створити ризики вже для цього виду страхування. Крім того, можливість покриття дефіциту по одному виду страхування за рахунок іншого законодавчо зараз не передбачена, підкреслюють аудитори.

Читайте також:  Мінімальний прожитковий мінімум на 2022 рік в Україні

Однак у ФСС впевнені, що дефіцит буде повністю покритий за рахунок власних залишків коштів.  

Ще одна проблема-медичні організації та роботодавці поки недостатньо готові до роботи в цифровому форматі, вважають аудитори. Тільки 25,4% медичних установ в Україні оформляють електронні лікарняні. Частка роботодавців, які використовують систему інформаційної взаємодії, де збираються дані про електронні лікарняні, не перевищує 11,8%.

Ситуація складна, тому що для переходу розрахування електронних лікарняних треба понести видатки на перекваліфікацію робітників та закупку обладнання.

Резюме

В наступному періоді планується виплата лікарняних у 2022 році в Україні державним службовцям та іншим категоріям українців в електронному вигляді. Сьогодні йде тестування проекту. Покаже він ефективність чи ні, є загадкою для всіх.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.