Меню

Православний календар на січень 2023 року

Церковний календар на січень 2023 року в Україні допомагає віруючим, які дотримуються давніх звичаїв, гідно підготуватися до релігійних подій. Дати свят часто змінюються, але в першому зимовому місяці, вони завжди відзначаються в одні й ті ж самі числа.

Православна церква навчає людей проявляти добрі почуття, відмовитися від злих намірів, турбуватися не тільки за себе, але й за інших. Під час великих свят магічна сила допомагає віруючим поспілкуватися з Богом, поєднати з ним свою душу.

pravoslavnyj kalendar na 2023 - Православний календар на січень 2023 року

 

Про що говорять позначки?

Якщо уважно подивитися у релігійний календар на січень 2023 року в Україні, можна побачити, що дні відрізняються кольором. Так краще запам’ятати, коли має бути піст, в який неможна вживати м’ясо, рибу, молочні страви. Він позначається рожевою фарбою, а 7, 14 та 19 – блакитною.

Чорної рамочки в першому зимовому місяці немає, бо в ньому не поминають померлих. В дні сірого кольору дозволяється вживати скоромну їжу. Православний календар на січень 2023 нагадує про найбільш визначні події в історії людства.

Перше церковне свято

Коли народився Ісус невідомо. В літописах ця дата ніде не вказана. Римо-католики та протестанти відзначають Різдво Христове на 25-й день грудня, українські православні – 7 січня. Багато хто дивується, чому християни відзначають таку подію в різний час.

Західні церкви користуються Юліанським календарем, що був запропонований Цезарем ще до нашої ери. Григоріанський прийняли набагато пізніше, аж у 16 столітті. В Україні його впроваджувала Мала рада у 1918.

Читайте також:  Фази місяця на березень 2023 року

Перед Різдвом на православних чекає піст, що почнеться з 28 листопада. Дотримання цього звичаю допомагає людям покаятися та очистити душу. Напередодні події українські господині накривають стіл та подають 12 пісних страв. Святий вечір не буває без куті, яку варять з пшениці, додають родзинки, мед, мак. Узвар готують з сушених вишень, груш та яблук.

Як тільки засвітить перша зірка, уся родина починає молитися, запалює свічку, після чого сідає за стіл. Раніше в селах на нього клали солому, пшеницю, накривали скатертиною з льону. Кожен край прикрашали зубчиком часнику, бо вважали, що той забирає хворобу. На видному місці завжди ставили сніп із жита, котрий називали Дідухом. Він був символом врожаю та багатства.

Вранці люди вітались, промовляючи слова про народження Ісуса та йшли на молитву до церкви. Діти, починаючи зі Святого вечора, ходили по сусідах, аби розказати колядки, за що отримували цукерки та дрібні гроші.

Дуже цікавим звичаєм були вертепи, що показували лялькові вистави. Дівчата ворожили, мріючи знайди собі судженого. Різдво Христове

Потрійне свято

Релігійний календар на січень 2023 року в Україні має 3 позначки блакитного кольору. Через тиждень після Різдва люди відзначатимуть в один день три події. Новий Юліанський рік більше до душі молоді, вона святкує його не менш весело, ніж 1 січня. В церквах читають молитви на честь Обрізання Господнього, яке малий Ісус прийняв, коли починався 8 день від того, як він з’явився на світ.

У ті часи такий обряд очікував всіх новонароджених хлопчиків. На зміну Старому Завіту прийшов Новий, а з них і Хрещення. Син діви Марії отримав ім’я, що означало Спаситель.

14 січня вшановується Василій Великий, який в IV столітті боровся з вченням єретиків, впроваджував віру в Бога. Святитель не побоявся виступити проти імператора, який хотів, аби його хибні погляди впроваджувалися серед людей. Українці в цей день молитимуться за мирне небо, за припинення війни.

Читайте також:  Лунний календар стрижок на січень 2023 року

Дівчата своєрідно відзначали старий Новий рік, в ніч на 14, вони виходили з будинку, аби запитати ім’я у першого чоловіка, що трапиться на шляху. Вони вірили, що так само зватимуть й нареченого.

На цьому церковні свята у січні 2023 не закінчуються, відзначатиметься ще одна велична подія.старий Новий рік

Історія Хрещення

В давнину люди знали, що звичайна вода може стати цілющою. Такі властивості вона має лише раз на рік. Дивовижна подія відбувається 19 числа. Якщо подивитися уважно у церковний календар на січень 2023 року, то видно що ця дата позначена блакитним кольором.

Православні відзначатимуть Хрещення Господнє, яке Ісус прийняв, увійшовши у річку Йордан. На той час йому було 30 років.

Коли Спаситель піднявся на берег, з’явився голуб. В такому вигляді зійшов до свого сина Святий дух. Через цю подію свято ще називають Богоявленням. Адже Господь одночасно представ у трьох образах.

Про те що Ісус прийняв хрещення від пророка Іван Предтечі, розповідається у всіх Євангеліях. Таким вчинком Спаситель нагадує, що кожна людина має вимити водою не лише тіло, але й покаятися та очистити душу від гріха. Лише тоді віруючи зможуть потрапити у Царство Небесне, а в цьому зміст звершень, що творяться у земному житті.

Обряди на Хрещення

В недалекому минулому люди набирали опівночі воду, бо вірили в те, що саме в цей час вона отримує унікальні властивості, що зберігаються на протязі року. За тиждень до свята прорубували ополонку. Це зараз Дніпро в Україні практично не замерзає, а раніше покривався товстим шаром льоду. В давнину з нього робили великий хрест, який розмальовували в червоний колір.

Читайте також:  Святкові вихідні дні в жовтні 2022 року

«Царські врата», що ставилися біля ополонки, прикрашали гілками з ялин та сосен. Після богослужіння, що проходило у церквах зранку, процесія направлялась до річки. Вона супроводжувалась хоровим співом. Люди несли хоругви та хрест, зроблений з дерева.

На Водохреще йшли й старі, й молодь, збігалась малеча. Ніхто не забував взяти глечика, аби набрати свяченої води. Нею лікували рани, важкі хвороби, зцілювали душу, окропляли хату, аби до неї не потрапили злі сили. Біля ополонки читалась молитва, хрест заглиблювався у річку три рази, символізуючи Богоявлення.

Перед святом ворожили, не зважаючи на те, що релігія вважала такі дії неприпустимими, бо люди хотіли знати те, що їм не належало. Дівчата дуже хотіли побачити судженого, тому завішували образи. Після гадання вмивалися Йорданською водою й замолювали цей гріх, вважаючи, що Бог їх простить.

Православні свята у січні 2023 року відзначатимуть як у Східній, так й у Західній Україні. Поступово деякі обряди знову повертаються. Найсміливіші на Водохреще занурюються у воду, й кажуть що не хворіють цілий рік.Обряди на Хрещення

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.