Меню

Розмір пенсії з грудня 2021 року

У той час, коли держава знаходиться в несприятливих економічних умовах, уряд недарма зосереджується на проблемах соціально незахищених верств населення, оскільки саме вони дійсно потребують допомоги. Працездатні громадяни мають змогу самостійно заробляти собі на життя та забезпечувати себе. Водночас переважна більшість пенсіонерів позбавлені такої змогу внаслідок вікових проблем, серйозних хвороб та з інших причин. Економічний стан держави дійсно дуже сильно вплинув на життя осіб похилого віку, більшість з яких зараз перебуває за межею бідності. Останнім часом ситуація почала змінюватися, але до дійсно значних змін ще далеко. Усі зміни та покращення будуть відбуватися в ході впровадження положень пенсійної реформи. Саме тому пенсіонери цікавляться, яка пенсія на 1 грудня 2021 року в Україні буде встановлена завдяки довгоочікуваним змінам в пенсійній системі.

Насправді пенсійна реформа привносить набагато більше змін, ніж здається на перший погляд. Усі пункти реформи створювалися з урахуванням впливу бюджетної резолюції та інших важливих реформ й документів. В результаті будуть створені комплексні умови для покращення косі життя пенсіонерів, зокрема для збільшення грошового забезпечення громадян похилого віку. Загалом планується повний перегляд роботи системи та її поступова реорганізація. Однак увесь цей процес буде відбуватися протягом щонайменше декількох років, бо зараз у держави суттєво обмежені ресурси й можливості, а тому немає змоги швидко впровадити положення реформи й збільшити пенсійні виплати громадянам.

Розмір пенсії з грудня 2019 року

Як виникла реформа?

Насправді проблеми у пенсійній реформі накопичувалися протягом багатьох років. Однак саме 2014 рік став тим періодом, коли в державі виникла потреба у термінових та основоположних змінах. Тоді розпочався процес реформування майже усіх сфер, а однією з перших стала саме пенсійна реформа. Головна проблема полягала в тому, що реалізація запланованих змін потребувала величезних фінансових витрат, а грошей у державній скарбниці на все це не вистачало.  Саме тоді на поміч Україні прийшли інші країни та міжнародні фонди й організації, що розпочали надавати їй кредити та грошову допомогу. Головним кредитором, який й досі прожує видавати транші, виявися Міжнародний валютний фонд. Але він не почав видавати кошти так. Він потребував виконання певних вимог та направлення отриманих коштів на реалізацію змін в державі та покращення економічного стану. Лише після виконання вимог та звітування про зміни Україна могла розраховувати на черговий транш. Протягом такої співпраці було реалізовано чимало змін, ось лише деякі з них:

  1. Реалізація нової ринкової моделі у галузі енергетики.
  2. Перегляд газового питання та механізму формування вартості палива для України, укладення низки важливих договорів з міжнародними постачальниками.
  3. Реорганізація банківського сектору та реалізація основоположних змін.
  4. Прийняття низки законопроектів, що спрямовані на протидію корупції. Створення антикорупційних судів, спеціальних комісій та установ.

Важливо розуміти, що на процедуру створення реформи чималий вплив мав досвід європейських держав. Більш того, провідні спеціалісти цих держав надавали консультацію та брали участь у розробці. Зараз вони слідкують за реалізацією реформи. Однак результат залежить не лише від створення доцільного та якісного плану, а ще й від якості впроваджуваних змін та дій самих можновладців. Експерти сподіваються, що через декілька років дійсно можна буде побачити зміни.

Читайте також:  Пенсия инвалидам чернобыльцам в 2021 году в Украине

Пенсії з 1 січня 2021 року зростуть на 300 грн – до 2400 грн. Підвищення охопить тих, кому більше 65 років і чий стаж сягає 30 років – для жінок і 35 років – для чоловіків.

Як виникла реформа

Зміни на краще

Дехто вважає, що поки не відбулося якихось дійсно важливих покращень й ніякого підвищення пенсії з 1 грудня 2021 року навіть не варто чекати. Але насправді це зовсім не так. Для початку треба згадати про впровадження індексації виплат, завдяки чому пенсіонери почали отримувати певні додаткові надбавки до свого грошового забезпечення відповідно до актуального рівня інфляції. Водночас надбавки не є буде високими, адже країна поки не володіє достатньою кількістю ресурсів для суттєвого збільшення виплат

Насправді пенсійне забезпечення збільшується щороку і це факт. Для більшого розуміння достатньо просто прослідкувати те, як саме змінювався розмір пенсії останніми роками. 2014 рік варто вважати точкою відліку, оскільки саме тоді майже всі пенсіонери знаходилися за межею бідності та мали надто малий рівень грошового забезпечення. Перші покращення спостерігалися уже в 2015 році, коли й відбулося перше зростання. Тоді воно сягнуло лише приблизно 9%. Ще через рік владі вдалося в загальному збільшити пенсійне забезпечення десь на 12%, а згодом ще на 15-16%. Якщо не відбудеться якогось економічного колапсу, а країна у цьому плані буде поступово міцнішати, то можна очікувати загального росту на 2021 рік приблизно на 18-20%. Очікується, що мінімальна пенсія з 1 грудня 2021 року буде черговий раз збільшена, а зростання будуть продовжуватися протягом наступних років.

А яка ситуація склалася зі спеціальними пенсіями?

Насправді усі види пенсійного забезпечення, зокрема спеціальні пенсії, довгий час не переглядалися, а тому вони залишалися дуже низькими та не відповідали сучасному економічному стану країни. Перше, про що треба згадати – це пенсія за грудень 2021 року за втратою годувальника. Вона й надалі буде встановлюватися у розмірі половини або 100% від пенсійного забезпечення померлого годувальника. Водночас на фоні загального збільшення грошового забезпечення осіб похилого віку, цей вид виплат має також зростати. Однак представники влади обіцяють, що вони додатково переглянуть встановлені величини нарахувань. Щоправда, поки ніякої додаткової інформації з цього приводу немає.

Читайте також:  Розмір пенсії з липня 2022 року

Також чималої уваги потребує розмір пенсії по інвалідності з грудня 2021 року. Взагалі люди з обмеженими можливостями потребують особливої уваги з боку державної влади та належної допомоги. Основна проблема полягає в тому, що інваліди просто не можуть самостійно забезпечувати себе, але їм доводиться витрачати чимало коштів на дорогі ліки, процедури та постійні медичні обстеження. Люди з обмеженими можливостями потребують постійного нагляду, а тому нерідко родичам доводиться полишати свою роботу, щоб надати належну опіку. Саме тому потреба в достатньому пенсійному забезпеченні для таких людей першочерговою. Взагалі грошове забезпечення цієї категорії громадян не змінювалося вже досить давно, однак представники влади обіцяють, що вони додатково переглянуть це питання та змінять механізм нарахування допомоги, що дозволить збільшити пенсії інвалідам.

Зміни на краще

Пенсія по вислузі років

Є чимало тяжких видів праці, які призводять до виникнення професійних хвороб або вони пов’язані з певним ризиком для життя, внаслідок чого людина втрачає працездатність задовго до досягнення віку, коли їй повинна надаватися пенсія за віком. Для таких категорій людей встановлюється пенсія по вислузі років, що дозволяє їм піти на відпочинок раніше. Якщо раніше така пенсія була доступна багатьом категоріям працівників, то внаслідок реформи цей список значно скоротився. Загалом зараз пенсія по вислузі років надається наступним категоріям громадян:

  1. Військовослужбовцям, а також співробітникам органів внутрішніх справ.
  2. Працівника військової та цивільної авіації.
  3. Державним службовцям, суддям, співробітникам прокуратури та митної служби.
  4. Деяким окремим категоріям працівників та спеціалістів.

Водночас реформа передбачає подальший перегляд положення про встановлення спеціальних видів пенсій. Можна очікувати, що в результаті виходити на відпочинок раніше буде лише низка категорій громадян.

Збільшення пенсійного віку

Реформа складається не лише з гарних змін. В ній також міститься декілька положень, що викликали негативну реакцію з боку громади. Одне з таких положень стосується зміни планки пенсійного віку. Відтепер з кожним роком українці будуть виходити на пенсію пізніше. Загальні норми не зміняться, але багато хто не зможе полишити працю через недостачу стажу для оформлення пенсійних нарахувань. Загалом було створено спеціальний графік, відповідно до якого буде відбуватися зміна пенсійного віку українців. Цей графік було складено аж до 2028 року й політики кажуть про те, що за потреби його буде продовжено. Збільшення планки пенсійного віку – це вимога МВФ. Його представники хочуть, щоб пенсійний вік в Україні відповідав європейським стандартам. Але зараз в Україні не той рівень життя, який дозволив би спокійно реалізувати ці стандарти. Річ у тім, що мінімальна пенсія з грудня й близько не зможе зрівнятися з пенсіями, які виплачуються в країнах Європи. Більш того, там й тривалість життя значно більша, а тому постійно виникають питання з приводу доцільності впровадження таких змін.

Повільний ріст грошового забезпечення

Багато хто каже, що пенсії зростають дуже повільно й вони мають збільшуватися щомісяця, щоб люди похилого віку нарешті почали почувати себе комфортно. Може статися так, що розмір пенсії з грудня 2021 року зовсім не зміниться й протягом наступних місяців залишатиметься на тому й самому рівні.  Річ у тім, що поки у держави не має достатньої кількості ресурсів й можливостей для реалізації усіх запланованих змін. Також у неї не вистачає коштів на різке збільшення грошового забезпечення усім особами пенсійного віку та звичайним громадянам. Саме тому підвищення встановлюються у невеликому розмірі, але вони мають систематичний характер. Якісь зміни будуть можливі лише в умовах економічного пожвавлення й економічної стабільності.

Збільшення пенсійного віку

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.