Меню

Розмір стипендії в Україні в 2021 році

Наразі всі молоді люди, які вибрали денну форму навчання в середніх та вищих навчальних закладах, можуть претендувати на стипендію.

Останній раз підвищення розміру грошової виплати відбувалося у 2019 році. А якою буде стипендія в 2021 році в Україні? Спробуємо дізнатися.

Стипендія українцям в 2021 році

Розмір стипендій у 2020 році

В цілому, всі грошові виплати на період навчання поділяють на два види:

 • соціальна стипендія передбачена для учнів з особливим соціальним статусом;
 • академічну стипендію отримують учні, які здобули певних успіхів в навчанні.

Слід чітко поділяти виплати, які гарантовані державою для малозабезпечених студентів та ті, що сплачуються навчальним закладом за успіхі в навчанні та інші досягнення.

Соціальні стипендії нараховуються, не зважаючи на академічні успіхи учня. Академічні виплати стимулюють студентів краще вчитися, досягати результатів у спортивних змаганнях, брати активну участь у житті ВНЗ.

Для молоді, яка отримує соціальну стипендію, розмір нарахувань буде коливатися у діапазоні 1180-2360 грн. Одержувачі академічних стипендій мають 1660 – 2200 грн. грошового забезпечення. Студенти навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації отримують виплати в діапазоні 980 – 1250 грн.

Зверніть увагу! Студент не має право одержувати і академічну, і соціальну стипендію. Він має отримувати одну грошову виплату, вибрану за бажанням.

Згідно поясненням, наданим Ганною Новосад, розмір витрат на академічні та соціальні стипендії в цьому році змінюватися не буде.

Розмір стипендії для студентів залишиться на рівні минулого року. За словами міністра освіти, академічні стипендії можуть зростати, але кількість одержувачів грошової виплати буде скорочено.

Через велику кількість молоді, яка отримує виплати, не докладаючи старанності у навчанні, дійсно кращі учні вимушені задовольнятися мізерною грошовою допомогою, яка межує з прожитковим мінімумом або навіть не досягає її. Такий розподіл грошових виплат, на думку Новосад, не є продуктивним та має бути змінений. Проект реформи навчання  ще не розроблений, але питання стипендій розглядається там не в останню чергу. 

Читайте також:  Розмір допомоги на поховання 2021 рік

Перспективи підвищення

Розмір стипендії в Україні залежить від

 • встановленого прожиткового мінімуму;
 • розпоряджень Міносвіти;
 • власної політики навчальних закладів;
 • стимулювання галузі освіти в цілому.
Підвищення грошової виплати студентам

 Кожен перерахований фактор безпосередньо впливає на рівень грошової допомоги студентам. Для того, щоб спрогнозувати, яким буде підвищення стипендії студентам в 2021 році, розглянемо кожен чинник окремо.

Соціальна підтримка

Держбюджет 2020 року встановив прожитковий мінімум для дорослої людини на рівні 2027 гривень. У грудні цього року, після прийняття бюджету на наступний рік,прожитковий мінімум буде підвищено до 2189 грн.

Разом зі збільшенням прожиткового мінімуму зросте і соціальна стипендія у 2021 році. Для студентів ВНЗ вона зросте на 20% та буде сплачуватися на рівні 2000 грн. Для студентів технікумів, коледжів та ліцеїв, що отримують соціалку, грошове забезпечення також має підвищитись на 20%. 

Учні ПТУ також мають право на отримання стипендії, мінімальний розмір якої складає 450 грн.

Позиція ВНЗ

Кожен навчальний заклад в Україні має свою політику залучення учнів для отримання спеціальної та вищої освіти. Не останнім чинником в цій програмі є заохочення талановитих та активних студентів, в тому числі, грошовими виплатами.

Академічна стипендія сплачується студентам, які успішно здали сесію та приймають активну участь у житті ВНЗ. Кожен заклад вибирає свої додаткові пріоритети, серед яких переважають:

 • участь студентів у спортивних змаганнях;
 • робота над проектами, схваленими науковою Радою ВНЗ;
 • участь в академічних конкурсах та олімпіадах.

Фактично на академстипендію можуть претендувати всі студенти, що навчаються на денному відділені ВНЗ. В багатьох освітніх закладах шанси на отримання виплати мають тільки ті студенти, що вчаться за рахунок держави.

Громадяни, що платять за навчання за рахунок власних коштів, фактично позбавленні права здобувати стипендію, хоча законодавством передбачені рівні шанси для всіх студентів денного відділення.

Якщо ВНЗ будуть прислуховуватися по порад міністерства, стипендіальний фонд буде перерозподілено на користь активних та успішних учнів. Закриття безперспективних ВНЗ, що не надають належного рівня вищої освіти, вивільнить кошти для підтримки повноцінних закладів освіти. З іншого боку, Уряд уже попередив про стрімке зростання плати за навчання.

Читайте також:  Справочник ВУЗов Украины на 2021 год

Певна частка коштів має бути надана в стипендіальний фонд. Можливо також, що ВНЗ передивляться свою політику стимулювання студентів та нададуть змогу отримувати стипендію і тим учням, що зараз самостійно сплачують за своє навчання. Але це вже залежить від власної потреби навчального закладу в талановитих студентах.

Зараз академстипендію отримують близько 15% студентів. Нарахування академічної грошової виплати базується на рейтингу успішності студента.  Рейтинг кожного студента  враховує:

 • суспільна діяльність;
 • регулярне відвідування лекцій, семінарів та інших навчальних занять;
 • участь в розробці інноваційних приладів, алгоритмів, винаходів;
 • відповідальне відношення до навчання;
 • додаткове навантаження (старостати, тощо);

Чим краще займається студент, чим відповідальніше від відноситься до навчання, тим він має кращий рейтинг, а потому — вищі шансі отримати регулярні виплати.

З усіх стипендіатів 80% стали такими через успіхи в навчанні, а лише 20% отримали грошові виплати через інші досягнення.  3% стипендіатів  одержують найвищу грошову виплату за академічні досягнення у навчанні.

За планами міністерства, це відсоткове співвідношення має бути переглянуте. Переосмислення підходів до стимулювання молоді може вплинути на нарахування академічних стипендії та зменшити кількість претендентів.

Академічна стипендія для студентів України може зрости на 15% , але одночасно прогнозується скорочення одержувачів грошових виплат на 7%. Цей прогноз не торкається всіх ВНЗ взагалі але надає тенденцію для переглядання принципів академвиплат у кожному навчальному закладі.

Позиція Уряду

Розмір стипендії в Україні 2021 р. буде залежати від того, коли та як буде прийнято бюджет на наступний рік. Наразі перед урядом стоять задачі зменшення руйнівних наслідків скорочення виробництва, збільшення безробіття та стрімкого падіння гривні. Ці фактори змушують керівництво країни економити на найчутливіших статтях Держбюджету.

Можливо, секвеструють і статті, спрямовані на підтримку освітніх установ. Якщо це станеться, то всі навчальні заклади будуть вимушені не тільки підняти сплату за навчання, але й виживати на власні доходи. В таких умовах про підвищення академстимендій мова йти не буде.

Читайте також:  Декретные в 2022 году в Украине

Найгірші припущення стосуються розмірів виплат. Криза залишить розмір стипендії на рівні 2019 року, але кількість її одержувачів буде значно скорочена.

Підсумки

Таким чином, уряд гарантовано підвищить стипендії у 2021 році тільки тим студентам, які потребують соціального захисту. Насамперед це:

 • діти сироти;
 • переселенці;
 • діти з обмеженими можливостями;
 • діти учасників АТО та самі учасники бойових дій;
 • студенти з малозабезпечених сімей;
 • діти загиблих майданівців.

На розмір соціальної стипендії впливають розпорядження Уряду на розмір мінімального прожиткового мінімуму. Успіхи в навчання студента з пільгової категорії на нарахування не впливають. Але при розподіленні стипендіального бюджету досягнення цих категорій учнів розглядаються першочергово.

І якщо студент пільгової категорії своїми досягненнями набув право отримання академстипендії, його, за власним бажанням переведуть з соціальної виплати на академстипендію.

Всі інші кандидати для отримання грошової виплати зобов’язані дотримуватися правил щодо отримання стипендії, встановлених навчальним закладом. Уряд регулює тільки мінімальний розмір грошової виплати для успішних студентів, який в 2021 році буде в середньому вищий за поточний показник на 15-20%.

Максимальний розмір грошового заохочення буде залежати від політики самого начального закладу, його пріоритетів та перспектив. Всі повноваження по нарахуванню академічних стипендій наразі та в майбутньому перекладаються на керівництво освітніх установ.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.