Меню

Розмір заробітної плати лікарів в 2019 році в Україні

Чи не найбільшого галасу протягом останніх двох років спричинила медична реформа. Її серед усіх інших ініціатив уряду населення, та й самі лікарі сприйняли найбільш критично. Між тим, запевняють представники уряду, такі зміни стануть дуже корисними, адже допоможуть зробити українську медицину якіснішою, а самим медикам забезпечать вищу заробітну плату та комфортніші умови роботи. На противагу звичним для представників медицини окладу у 5-6 тисяч, зарплата лікаря у 2019 році в Україні збільшиться до 15-25 тисяч гривень.Розмір заробітної плати лікарів

Нова схема розрахунків

Як стало відомо ще на початку 2018-го року, тарифні розряди медичних працівників буде повністю скасовано. Натомість вводиться новий орган-посередник між державою та медичними закладами – Національна служба здоров’я.

Отже, Україна, за прикладом більшості розвинених країн світу, все більше відходить від постійного контролю та медичною сферою. Медичний заклад в новому році стає своєрідним партнером держави, котрий надає медичні послуги громадянам. Оплачує за ці послуги, як і в усі попередні роки існування України, держава, однак в особливий спосіб.

Державна страхова компанія – НСЗ – підписує із медичними установами договори про обслуговування певної кількості громадян (тих українців, що прийняли рішення обслуговуватись в цій установі та підписали відповідні документи). НСЗ за обслуговування буде здійснювати розрахунок з медичним закладами.

Тарифи ж (ціни на послуги) будуть визначатись урядом та закладатись у бюджет країни кожного року.

Розмір заробітної плати лікарів в 2019 році в Україні, відтак, напряму буде залежати від домовленостей між самим спеціалістом та адміністрацією закладу. Звісно, чим більше клієнтів буде обслуговувати лікар, та чим вищим буде його рівень знань, довіра до нього пацієнтів, тим більшу суму він справедливо б мав отримувати.

Встановлені державою тарифи на послуги

В МОЗ вже оприлюднили суми, які медична установа буде отримувати від держави за кожного обслуженого громадянина. Варто вказати, що ця сума буде однаковою як для приватних, так і державних закладів, а також для усіх населених пунктів усіх областей країни. Єдине, що впливатиме на розмір оплати, – вік пацієнта.

Так, за обслуговування кожного новонародженого малюка медична установа буде отримувати по 1480 гривень. Така ж сума пропонується і для малюків дошкільного віку. Для інших вікових категорій передбачаються такі суми:

 • діти шкільного віку, до отримання ними повноліття – 814 грн.;
 • дорослі у віці до 39 років – 450 грн. (в 2018-му році ця сума становила 370 грн.);
 • дорослі у віці 40-64 роки – від 444 грн.;
 • громадяни від 65 років (пенсійний вік) – по 740 грн.

Отримані кошти медичний заклад повинен витрачати на: заробітну плату працівника, закупівлю необхідних медикаментів та обладнання, засоби дезінфекції, ремонт приміщень, оплату комунальних послуг. тарифи на послуги

Читайте також:  Размер заработной платы моряков в 2022 году

Тоді якою буде зарплата лікаря?

Зарплата медиків після реформи не завжди буде пов’язаною із рішенням адміністрації закладу. Торги (переговори) щодо свого заробітку будуть проводити лише лікарі первинної ланки. Спеціалісти вторинної та третинної ланки, а також медичні сестри будуть фінансуватись поки що за старою схемою – з міського та державного бюджету.

Важливою умовою, яку уряд поставив перед медичними установами, є виплата медичним працівникам заробітних плат від перерахованих НЗС коштів. Посадові оклади медичних працівників (лікарів) не може бути меншим, аніж 250% від середньостатистичної заробітної плати по Україні.

Зарплата сімейного лікаря в 2019 році, на переконання Супрун, не може бути меншою, аніж 10 тисяч гривень. Між тим, це зовсім не максимальна сума. Професійний спеціаліст, котрий обслуговує велику кількість пацієнтів, може розраховувати і на суму 100 тисяч гривень.

Справедливим стане прозорий розподіл отриманих коштів відповідно до кількості обслужених пацієнтів. Державою встановлюється максимальна кількість потенційних пацієнтів, яку може обслуговувати один лікар сімейної медицини:

 • педіатри – надають послуги максимум 900 дітям;
 • терапевти – 2000 осіб;
 • лікарі сімейної медицини можуть обслуговувати до 1800 осіб.

Лікарям в сільській місцевості держава дозволяє обслуговувати і значно більшу кількість осіб. За «наднормовість» ці спеціалісти можуть надіятись на збільшений приблизно на 20-30 гривень тариф на кожного пацієнта.

Що робити коли немає згоди?

Як дають зрозуміти останні новини про підвищення зарплати лікарям в Україні 2019, міністерство передбачило можливі незгоди між окремими лікарями та адміністрацією закладу. Якщо домовленостей не вдасться досягти, кожен лікар, на переконання чиновників, має нагоду перейти працювати в інший медичний заклад. При цьому немає значення чи це буде приватний чи державний заклад, адже НЗС буде підписувати договори на однакових умовах з різними закладами. Іншим варіантом може стати реєстрація лікаря як фізичної особи підприємця. В такому разі він може створити свою консультаційну клініку. Якщо громадяни йому будуть довіряти та будуть задоволені наданими послугами, то й проблем із перерахунками коштів від НЗС також бути не повинно.про підвищення зарплати лікарям

Заробітна плата лікарів вторинної та третинної ланок

Як було сказано раніше, оклад медичного працівника відповідно до вимог уряду не може бути меншим, аніж 250% від середньостатистичної зарплати по Україні.

Якщо на кінець 2018-го року середня зарплата по країні становила 9172 гривні, тоді відповідно оклад вузькоспеціалізованого лікаря повинен становити щонайменше майже 23 тис. гривень.

Якщо в 2019-му році ця сума, як передбачають аналітики, зросте до 11 тис. гривень, тоді відповідно і лікарям будуть виплачувати не менше, аніж 27,5 тис. гривень.

Зарплата медсестер

На заробітну плату медсестер, як і раніше, в найбільшій мірі буде впливати тарифна сітка, встановлений бюджетом прожитковий мінімум та кваліфікаційна категорія.

Якщо в 2019-му році прожитковий мінімум становитиме, як обіцяв уряд 1921 грн., тоді вирахувати посадові оклади медсестри (незалежно від того чи працює вона в стоматології, чи в поліклініці, фізіотерапевтичних кабінетах чи інших відділеннях) можна таким чином:

 • вища категорія – присвоюється 9-й розряд, котрому відповідає коефіцієнт 1,73, а тому медсестра цього рівня отримає щонайменше 3323 грн.;
 • перша категорія – присвоюється 8-й розряд, а відповідний коефіцієнт становить 1,64, тому оклад – 3150 грн.;
 • друга категорія – має 7-й розряд, котрий забезпечує коефіцієнт 1,54, а сама особа отримує 2958 грн.;
 • медсестра без категорій – отримує 6-й розряд із встановленим множником 1,45, а тому її зарплатня може становити 2785 грн.

Звісно, оклад, – це ще не повна заробітна плата. Медична сестра отримує також цілий ряд надбавок та доплат.

 1. За стаж:
 • від 3-х років – додається 10%;
 • від 10 років – забезпечуються 20%;
 • від 20 років – 30% відповідно.
 1. За перебування на посаді старшої медичної сестри – додається ще 10 років.
 2. За роботу із дезінфікуючими речовинами – також додається 10%.
Читайте також:  Останні новини про зарплату суддів у 2021 році

Таким чином, старша медична сестра, котра має понад 20 років стажу буде отримувати щонайменше 4983 гривні. Проте ця сума не остаточна. Як запевняє Гройсман, протягом 2019-го року заробітні плати медичних сестер збільшаться щонайменше до 6 тис. гривень.Зарплата медсестер

Індексація зарплати лікаря в Україні

Як стає зрозуміло із повідомлень у пресі, не передбачається індексації для спеціалістів первинної допомоги. В цій ланці буде усе відповідно до домовленостей із адміністрацією медичної установи.

Що ж стосується спеціалістів вторинної та третинної ланок, а також заробітних плат медичних сестер, то на них, звісно впливатиме ситуація з економікою країни. Оскільки інфляцію за один рік зупинити дуже складно ймовірно, що в 2019-му (аналогічно до 2018-го) відбудеться індексація зарплати бюджетних працівників. Як вказують аналітики, в бюджет на 2019-й рік повинна закладатись цифра інфляції 11%, а тому індексація відбудеться з її урахуванням.

Чи відбудеться скорочення фахівців?

Точно відповісти чи матиме місце скорочення лікарів в 2019 році в Україні доволі складно. Офіційних заяв ані від міністерства, ані від будь-яких медичних закладів не надходило. Ліниві та непрофесійні спеціалісти в умовах нової системи, запевняють аналітики, працювати не зможуть. Тобто, мова не йде про скорочення в сфері медицини, як таке, однак очевидно, що чимало працівників галузі самі відсіються.

Співоплата послуг

Багатьох медиків та громадян цікавить питання співоплати послуг лікаря. Представники МОЗ запевняють, що увесь основний перелік послуг в первинній галузі буде повністю оплачуватись за рахунок держави. Усе, що потрібно пацієнту, – підписати договір із потрібним спеціалістом.послуги сімейного лікаря

На які послуги сімейного лікаря можна розраховувати?

Серед тих безкоштовних послуг, на котрі точно можуть отримати українці у свого сімейного лікаря, варто вказати такі:

 • діагностика та лікування – сюди відносяться не усі випадки, але тільки найбільш поширені захворювання, а також травми, отруєння. Якщо виникне потреба педіатр чи терапевт випише скерування до профільного фахівця. Варто звернути увагу, що відповідно до нововведень медичної реформи, самостійно записатись на прийом до таких спеціалістів (без відома сімейного лікаря) вже неможливо;
 • ведення вагітності – але тільки в тих ситуаціях, коли процес проходить без ускладнень та патологій;
 • огляд малюків до 3-х років – обов’язковими будуть принаймні 10 огляді лікаря та 6 оглядів медичної сестри протягом першого року життя малюка;
 • пакет безкоштовних досліджень та аналізів – в такий входить: аналіз крові на цукор, холестерин, загальний аналіз, аналіз сечі, швидкі тести на гепатит, ВІЛ, вагітність, електрокардіограма;
 • ведення паліативних пацієнтів – мова йде про спостереження за хронічно хворими особами, зокрема й тими, що страждають від онкологічних захворювань. Для них передбачаються безкоштовні знеболюючі препарати.

Іншими послугами, котрі повинні виконувати спеціалісти первинної ланки, є:

 • вакцинація;
 • візити додому (за попереднього звернення чи виклику пацієнта);
 • виписка рецептів на купівлю необхідних медичних препаратів;
 • виписка медичних довідок;
 • скерування на візит до вузькопрофільних спеціалістів.

Оплата послуг вузькопрофільного лікаря

Як пояснюють громадянам представники міністерства, до вузькопрофільного спеціаліста, наприклад, гінеколога, онколога, хірурга, ендокринолога, кардіолога чи інших – кожна людина може прийти на візит абсолютно безперешкодно. Для отримання консультації та відповідної медичної допомоги їм доведеться оплачувати з власної кишені.

Читайте також:  Зарплата судей в 2022 году в Украине

Якщо ж, особа хоче, щоб держава покрила ці видатки, вона повинна документально підтвердити свою потребу у таких послугах – відвідати свого сімейного лікаря та взяти в нього скерування до потрібно фахівця.

Така практика вже протягом багатьох років поспіль успішно виправдовує себе в багатьох зарубіжних країнах і, з 2019-го року стане нормою і для українських громадян.

Разом із тим, якщо допомога вузькопрофільного спеціаліста, наприклад при переломі ноги, внутрішніх кровотечах, гострому апендициті тощо, знадобилась хворому не очікувано, це буде відноситись до екстреної, тобто первинної медицини. В цьому разі усі видатки за надані хворому послуги бере на себе держава.

Зарплата лікарів за кордоном

Роздумуючи над питанням коли піднімуть зарплату медикам в Україні, варто також дізнатись про реальні суми, котрі справедливо за свої старання отримують спеціалісти інших країн.

Спеціалісти загальної практики отримують, як правило, трохи менші зарплати, аніж вузькоспеціалізовані лікарі. Разом із тим, їхні зарплати залишаються стандартно високими:

 • США – від 15 тис. доларів;
 • Велика Британія – від 7,5 тис. євро;
 • Німеччина – від 6 тис. євро;
 • Португалія – від 2 тис. євро;
 • Іспанія – від 5 тис. євро;
 • Швейцарія – від 8 тис. євро;
 • Італія – від 5,5 тис. євро;
 • Данія – від 4,7 тис. євро;
 • Білорусія – від 300 євро;
 • РФ – від 500-800 євро.

В Україні ж після успішної реформи терапевти та лікарі сімейної медицини зможуть розраховувати на суму від 700 до 3 тис. євро.Зарплата лікарів за кордоном

2 комментария
 1. Читатель 23 марта, 2019 / Ответить
 2. Ще один читач 27 марта, 2019 / Ответить

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.