Меню

Типові навчальні плани на 2020-2021 навчальний рік

Учитель в кожному новому навчальному році має становити робочі програми. Навчальні програми на 2020/2021 навчальний рік повинні відповідати постійно мінливим вимогам і рекомендаціям. Раніше вчитель не міг змінювати встановлений план з вивчення того чи іншого предмета, так як в таких програмах все було розписано для кожного уроку. Цього року педагог має право змінювати плани, корегувати.

У цьому навчальному році нові програми дають вчителю при підготовці та складанні календарного планування велику свободу, ніж раніше.

Якщо раніше програма містила 8 пунктів, то тепер в ній всього 3 пункту:

 • Основа навчального курсу.
 • Результати, які повинні досягти учні після вивчення курсу.
 • Зразкову планування курсу.
Типові навчальні плани на 2018-2019 навчальний рік

Основні зміни в 2021 році

Типові навчальні плани на 2020-2021 навчальний рік – це документ, в якому міститься весь навчальний курс по досліджуваного предмета: обсяг годин, черговість досліджуваних тим і кількість перевірочних робіт. У 2015 році була проведена реформа в сфері освіти, в результаті якої були розроблені нові стандарти.

На сьогодні педагог має право вибрати один з варіантів:

 • Залишити рекомендовану програму трохи підкоригувавши її.
 • Працювати з уже існуючою авторській програмі.
 • Адаптувати авторську програму під особливості свого навчального закладу.
 • Написати свою власну авторську програму


Учитель вкрай рідко пише авторську програму, тому що вона не тільки повинна відповідати всім вимогам, які постійно змінюються, але і повинна бути затверджена. Шлях затвердження нової програми не простий. Прийняті нововведення мають зацікавити вчителів в написанні авторських програм. Навчальні програми для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів припускають:

1.     Скорочення кількості матеріалу для затвердження нової програми.

2.     Надання свободи вчителю для реалізації своїх ідей.

3.     Внесення в програму частини позакласної роботи.

Читайте також:  Що потрібно знати абітурієнту при вступі в закордонний ВНЗ?

В ході планування уроків вчителям радять використовувати сучасні технології, а саме аудіо і відеоматеріали, представляти презентації. Проводити не тільки лекції та практичні заняття, а й проводити уроки у вигляді конференцій, дискусій, влаштовувати зустрічі з цікавими людьми і т.п.

Основні зміни в 2019 році

Основні зміни

Кожен предмет навчання потребує змін, різниця буде в планах для молодших та старших класів.

Українська мова

Обов’язковий вид роботи – це написання есе. Якщо раніше діти писали твори на абстрактні теми, оновлені програми 5-9 класи регламентують, що діти писати про справжні проблеми, наприклад, про екологічну безпеку, бойові кампанії, тощо, про те що їх насправді турбує.

Українська література

Поповнено список рекомендованої літератури для читання, скоротили години по вивченню народного фольклору і навпаки збільшено обсяг годин з вивчення творчості Карпенко та Глібова Леоніда.

Історія

Раніше програма 5 класу передбачала освоєння кількох історичних нарисів, то тепер замість неї створили нову програму. Вивчаючи даний курс п’ятикласники освоюють історію як одну зі складових життя суспільства. Спеціалісти розробили проект, коли середні класи вивчають історію України та світову історію одночасно.

Зарубіжна література

Було поповнено список рекомендованої літератури. При складанні програми були враховані побажання при онлайн-обговорення. Також освітня програма  змінює порядок вивчення деяких творів.

Іноземні мови

За даним предмету підсумкові результати учбового курсу виписані з Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти. Згідно з ними, учні закінчили 9 клас загальноосвітніх установ і вчили хоча б одну іноземну мову повинні досягти рівень А2 +. У спеціалізованих школах, де учні поглиблено вивчають іноземну мову і досягають рівня В1. Учні вивчають другу іноземну повинні його знати на рівні А2. У новій програмі містяться 4 лінії, згідно з якими в учнів формується звичка застосування отриманих знань на практиці.

Фізкультура

Фізкультура

Введено нові группи спорту. У програму включено 7 нових модулів:

 • Корфбол.
 • Фехтування.
 •   Регбі.
 • Військово-спортивні ігри.
 • Петанк.
 • Степ-аеробіка.
 • Чірлідінг.

Технологія

Тепер клас не буде ділитися по гендерній придатності. Учень самостійно вибирає, то що йому подобається. На уроках учні можуть формувти власні проекти, які можуть об’єднувати кілька видів технологій. Їх робота повинна мати практичну цінність. Перед роботою учні повинні будуть вивчити, що актуально на даний момент і потребує вирішення, потім скласти план як це втілити в життя і тільки потім приступати до реалізації своєї ідеї.

Читайте також:  Какой будет стипендия в 2020 году в Украине?

Основи здоров’я

У робочій програмі зменшено кількість годин для теорії і навпаки збільшено для практики. Також учні вивчатимуть як вести себе в інтернеті і соціальних мережах.

Математика

Переглянутий порядок вивчення деяких тем. Наприклад в 8 класі тему «стандартний вигляд числа» тепер проходять тоді ж, коли її вивчають з хімії. Під час обговорення нової програми неодноразово говорилося про те, що курс математики перевантажений. Внаслідок чого кількість прикладів було зменшено.

Інформатика

Згідно з новою програмою учні 6 і 8 класу почнуть раніше освоювати комп’ютерну графіку, текстовий процесор і створення веб-модуляцій.

Географія

Біологія

Трохи менше 50% всього матеріалу представленого в підручнику з кожною новою темою будуть не обов’язковими до вивчення у рамках уроку. Кожен учитель буде самостійно робити рішення вивчати чи ні даний матеріал. Практично кожна тема з біології вимагає створення якогось проекту. Хоча один раз протягом навчального року учень повинен взяти участь в такому проекті.

Мистецтво

Вивчаючи мистецтво за новою програмою учні повинні розуміти зв’язок мистецтва з іншими освітніми сферами.

Географія

Міністерство освіти і науки України навчальні програми 2020-2021 не включають занадто складну тему «Геополітика», тому її було виключено з програми 8 класу.

Фізика

Особливу увагу було приділено аспектам, що зачіпають екологічні та енергозберігаючі теми.

Хімія

Частина прикладів, які надмірно перевантажують зміст предмета усунені. Так само як і у фізиці упор зроблений на вивчення екологічних та енергозберігаючих тем.

Структура навчальних программ

Створювати нову авторську програму вчитель може самостійно або за допомогою своїх колег. Освітня програма школи на 2021 рік складається зрізних предметів, та бере за основу:

 • Норми ФГОС.
 • Навчальний план школи і основна освітня програма.
 •   Рекомендована навчальна література.

Нова програма 10 клас та молодших школярів повинна містити в собі:

1.     Титульний лист із зазначенням основних реквізитів.

Читайте також:  Каким будет ДПА в 2022 году

2.     Завдання.

3.     Очікувані результати.

4.     Адаптована програма під обдарованих або відстаючих у навчанні дітей.

5.     Календарне планування з рекомендаціями.

6.     Оцінка знань.

7.     Введення нової програми в навчальний процес.


Якщо дев’ятикласник не здасть усну співбесіду, то його не допустять до випускних іспитів і він не отримає атестат. Отримання атестата з відзнакою або медалі можуть зв’язати з результатами ЄДІ. Зменшення кількості підручників. Студенти після 3 курсу, аспіранти та фахівці зможуть вести гуртки та позакласні заняття. Будуть проведені збори з вчителями-предметниками, які обговорять нові прийоми викладання свого предмета.

Нова реформа зроблена для того, щоб освіта була доступна і підібраний індивідуальний підхід до кожного учня. Крім усього перерахованого в розробці знаходиться створення єдиної бази для оцінки знань учнів онлайн.

Також планується створити платформу для шкільних психологів.

Складені навчальні плани для 10-11 класів на 2020-2021 будуть узгоджуватись до застосування в навчальному процесі в прийдешньому році, тільки в тому випадку, якщо відповідає всім принципам ФГОС і тим вимогам, які поставлені для робочих програм.


Таким чином, викладач має можливість втілювати свою персональну політику навчання і розробляти її посилаючись на профіль навчального закладу, до того ж і на те, наскільки підготовлені учні. Кожному викладачеві надається вибирати: застосовувати вже розроблену програму або ж створювати свою авторську.

На сьогодні вже безліч ліцеїв і гімназій, які вже пишаються, тим що учні отримали можливість навчатися за авторською програмою, а це чималі досягнення, якщо порівнювати з учнями звичайних установ.

Структура навчальних программ

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.