Меню

Cудовий збір на 2021 рік в Україні

Витрати судового органу – це витрати держави на розгляд звернення, отриманого судом, і виконання рішення. Вони складаються з обов’язкового збору і витрат. Нещодавно стало відомо, що судовий збір на 2021 рік в Україні зміниться. В який бік, та в якої сумі, стало відомо вже сьогодні.

Судовий збор в Україні в 2021 році

Що таке судовий збір і хто його сплачує?

Відшкодування витрат покладається на осіб, прямо або побічно зацікавлених в результаті розгляду або не виконали свої обов’язки добровільно, або звернулися до суду без підстав. До таких осіб належать будь-які суб’єкти права, якщо вони:

 • звертаються до судових органів за вчиненням правових дій, які й оплачуються збором;
 • є в судах відповідачами, і рішення виноситься не на їх користь, а заявник від оплати звільняється.

Під судовим збором (далі – СЗ) розуміється державне мито, оплачуване заявником при подачі заяви в судові органи. Фактично цим митом оплачуються процедури, спрямовані на порушення судової діяльності. Величина збору встановлюється в залежності від ціни майнової вимоги або нараховується в стандартному розмірі, при відсутності такого.

Види, розміри, правила оплати і повернення збору визначаються законодавчими актами, основним з яких є Податковий кодекс України. При цьому важливо відзначити, що збором оплачується будь-яка заява учасника розгляду, в тому числі зроблені ним в уже йде процесі (наприклад, третя особа в розпочатому розгляді заявляє власні вимоги щодо його предмета).

При зверненні до суду з одного питання одночасно декількох заявників сума збору ділиться між ними порівну. Якщо хто-небудь з них від оплати звільнений, збір зменшується на відповідну суму і сплачується заявниками, які залишилися.

Пільги по сплаті збору

Аналізуючи закон про судовий збір становиться ясно, що є категорії громадян та обставини, при яких витрати не сплачуються:

 • не сплачується збір по трудових відносинах, по стягненню аліментів, усиновлення та деяким іншим категоріям справ;
 • не сплачують мито герої України, інваліди I і II груп, пенсіонери за вимогами до ПФУ та інші категорії громадян, а також деякі недержавні організації у певних справах;
 • не сплачують збір органи влади.
Читайте також:  Розмір неоподатковуваного мінімума доходів громадян у 2020 році

Категорії щодо звільнення від сплати судового збору можуть змінюватися. Саме тому перед судовою справою важливо знайомитися з нововведеннями та вивчати законодавчі акти.

Порядок оплати збору

Попередньо дізнатися про остаточну суму допоможе калькулятор судового збору. Простота користування е потребує спеціальних знань. Щоб розрахувати витрати достатньо вносити достовірні дані та правильно відповідати на питання.

Сплата судового збору проводиться згідно законодавчо встановленого порядку:

 • збір сплачується за судовими квитанціями або готівкою, або в безготівковому порядку в будь-якому акредитованому банку, в тому числі і через банкомати, з використанням відповідних пластикових карт, або електронні гаманці з використанням мережі Інтернет;
 • при наявності в заяві декількох вимог різного характеру, збори за вимогами стягуються окремо;
 • суд може прийняти рішення про звільнення від оплати збору, зменшення його розміру, надання заявнику відстрочки (відкладення) або розстрочки (сплати по частинах) платежу;
 • при задоволенні вимог заявника він має право вимагати покладання оплати збору на відповідача.
Зміни судового збору

На сьогоднішній час Порядок судового збору не змінювався. Тому сплати витрат у 2021 року буде проводитися по схемі попереднього періоду.

Закон про судовий збір – повернення витрат

В деяких випадках особа може розраховувати на повернення деякої суми судового збору. Таке становиться дійсним при наступних випадках:

 • сплата була здійснена більшою сумою, ніж цього вимагає закон;
 • якщо до винесення рішення у справі арбітражним судом учасники укладуть мирову угоду (повертається тільки половина сплаченого збору);
 • в деяких інших випадках.
Читайте також:  Размер ЕСВ в 2022 году по новому в Украине

У всіх варіантах гроші повертаються після, відповідно до рішення суду, звернутися за отриманням якого заявник повинен протягом 3 років після винесення основного рішення суду.

Рівним чином несплата або неповна сплата судового збору тягне за собою його примусове стягнення через Службу судових приставів. Це може статися, наприклад, при збільшенні заявником суми вимог під час судового процесу та не оплаті ним відповідної додаткової суми збору протягом 10 днів після набуття рішення суду правової сили.

Судовий збір 2021- нововведення

З початку наступного року українців чекає підвищення СЗ, оскільки в деяких випадках його розмір прив’язаний до прожиткового мінімуму. Згідно із законопроектом Про держбюджет, поданим урядом до ВР, з 01.01.2021 ПМ зросте до 2189 грн, з 01.07.2021 – до 2294 грн, а з 31.12.2021 – до 2393 грн. Щоправда, підвищення судового збору стосуватиметься не всього кола позовів.

Згідно з вимогами ст.4 ЗУ “Про судовий збір” в Україні заплановані нові показники судових витрат. Вони будуть справляться згідно із новим ПМ для українців, які є працездатними, встановленого ЗУ на 01.01 календарного року, в якому була подана заява/скарга чи інший документ.

Наприклад, беремо класику. Фізособа подає до когось позов. СЗ становить 1% від вартості позову, але не може бути меншим за 0,4% від ПМ і не перевищувати 5 ПМ. Якщо позивач подає заяву на 50 тис. грн., то це буде один судовий збір, але якщо – на 50 млн грн., то тут він буде повинен сплатити «стелю» в ті самі 5 мінімумів.

Для порівняння, з 1 січня 2020-го розмір прожиткового мінімуму в Україні (він діє для всього року) становить 2027 грн. Якщо сьогодні зазначені «підлога і стеля» судового збору становлять 810,8 грн. і 10135 грн., то з січня 2021-го по 2022-й – від 875,6 до 10 945 грн. В такому випадку різниця буде несуттєвою. Але є цілий ряд ситуацій, коли позивачеві дійсно доведеться заплатити суду більше.

При розлученні подружжя доведеться заплатити СЗ в 0,4% від ПМ. Якщо мова йде про розподіл майна при розлученні, то буде потрібно заплатити 1% від вартості нерухомості, але не менше 0,4% розміру і не більше 3 законодавчо встановлених ПМ. Наприклад, при захисті ділової репутації потрібно буде заплатити теж 0,4% від мінімуму.

Читайте також:  Военный сбор в 2021 году в Украине

Але якщо мова йде про компенсацію моральної шкоди, то громадянам доведеться сплатити судового збору в 1,5% від вартості позову, але не менше 1 ПМ (тут «стелі» немає). Істотний вплив збільшення ПМ також серйозно відіб’ється на судовому зборі в апеляційних і касаційних скаргах – таким є висновок експертів. Яким буде судовий збір на 2021 рік, таблиця з цифрами, стане відомо наприкінці цього року.

Резюме

На порозі 2021 року очікуються зміни показників судового збору. Нововведення торкнуться осіб, які подають позов, заяву, або скаргу до суду. Скористатися пільгою та не переплатити можна при доскональному володінні вимогами законодавства.

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.