Меню

Підвищення пенсії з 1 січня 2022 року

Пенсійною реформою, що стартувала з осучаснення виплат самих незахищених верст населення, цікавляться не тільки люди похилого віку, а й ті громадяни, що скоро йтимуть на заслужений відпочинок, й ті, кому доведеться ще довго працювати. Чи буде підвищення пенсії з 1 січня 2022 року залежить багатьох факторів, а в першу чергу від економічних показників.

Завдяки реформі має змінитися розмір виплат, коефіцієнт стажу та кількість років, які є необхідними для того, аби отримувати зароблені кошти.Завдяки реформі має змінитися розмір виплат

Особливості осучаснення

Перерахунок виплат проводився з урахуванням середньої зарплати, але не за останні п’ять років, а за три. Деякі пенсіонери були дійсно вражені новими сумами, адже замість 2 тисяч на картку прийшло 4. Але більшість серед людей, що відпрацювали понад сорок років отримали навіть менше ніж 300 гривень надбавки. Зрівнялівки не відбулося, проте різниця стала суттєвою.

Пенсіонери розраховували, що матимуть збільшення не в 150 чи 200 гривень, а хоча у 500. Але так сталося через те, що коефіцієнт стажу зменшився на 0,35 відсотки. Люди похилого віку сподіваються, що уряд скасує деякі статті реформи, а розмір пенсії з січня 2022 року буде переглянуто. Адже уряд обіцяє, що доплатить тим, у кого збільшення було несуттєвим.

З

У 2022 році заплановано 12 етапів підвищення пенсій для різних категорій, а на початку року середня пенсія становитиме 4 тисячі гривень.

Про це йдеться в інтерв’ю міністра соціальної політики Марини Лазебної виданню The Page.

За її словами, у січні буде зроблено перерахунки для ліквідаторів ЧАЕС із інвалідністю. Продовжиться підвищення пенсій для 65-річних через зростання мінімальної зарплати. Жінкам, котрі народилися 1962 року, наступного року почнуть нараховуватись пенсії після досягнення ними нового пенсійного віку.

Відповідно до реформи раніше піти на відпочинок вже не зможуть освітяни, медики, соціальні спеціалісти. Пенсія по вислузі років з січня 2022 року для них скасовується. Зміни не торкнуться лише тих, хто несе службу у збройних силах.Особливості осучаснення

Мінімальні розміри

З 2011 року жінки, яким виповнилося 55, могли достроково виходити на пенсію, але отримувати суму, що була меншою за прожитковий мінімум. Ця норма з початком реформи скасовується. Якщо особа з якоїсь причини не має потрібного стажу, їй виплачуватимуть не 949, а 1373 гривні.

Чи зміниться мінімальна пенсія з січня 2022 року в Україні, поки невідомо, скоріше за все вона становитиме 1452, такий розмір був озвучений у жовтні 2017. Проте не всі зможуть претендувати навіть на цю виплати у 60. Адже з 2022 її отримуватимуть лише ті, у кого не менше 25 років офіційного стажу, до 2028 потрібно відпрацювати 35. В противному випадку доведеться йти на пенсію у 63 та навіть у 65.

Читайте також:  Розмір пенсії з березня 2022 року

Уряд дозволяє докупити стаж, якого не вистачає, але за кожен місць доведеться сплачувати ЄСВ. У 2017 він складав 704 гривні, на рік вийде майже 1700, адже показник ще потрібно множити на коефіцієнт, що дорівнює 2. Навряд чи хто піде на це, аби потім отримувати мізерні кошти.

В останній час трохи змінилися деякі положення при обчислюванні років, що входитимуть до страхового стажу. Включається до нього період, коли підприємець працював на єдиному податку, але без сплати ЄСВ тільки до половини 2000 року. Входитиме також термін служби у збройних силах, навчання у Виші за держзамовленням. Враховуватиметься у стаж відпустка по вагітності та пологах, догляд за малечею до 3 років з січня 2004 до червня 2013.

Пенсії для військових

В Радянському Союзі офіцери добре заробляли, а коли звільнялися з армії, отримували виплати набагато більші ніж звичайні громадяни.

В Україні професія військового не була престижною, і лише з початком конфлікту на сході уряд почав приділяти значну увагу до захисників. З січня 2022 їм підвищується зарплатня, а звільненим в запах за віком – пенсія. Але поетапно зростатиме необхідна вислуга, за 10 років вона становитиме не 23, а 30 років. Виплати складатимуть 80% від доходу, але не враховуватимуть премії та різні надбавки. Максимальна сума збільшиться на 70 відсотків.

На заслужений відпочинок воїни йтимуть у 50, якщо відслужать 20 років. У стаж враховуватимуть навчання у військових вишах та аспірантурі. З січня зростуть посадові оклади, з котрих нараховуватиметься пенсія.Пенсії для військових

Що очікувати інвалідам

Навіть зовсім здорова від народження дитина з віком набуває цілий букет хвороб, що призводять до того, що вона не може працювати, бо стає калікою. Коштів, що держава сплачує таким людям, не вистачає ні на їжу, ні на ліки. Через це й постає питання, чи зміниться розмір пенсії по інвалідності з січня 2022 року в Україні.

Ціни на послуги, продукти, медикаменти зростають високими темпами. Тому уряд був вимушений хоч трохи підняти соціальні стандарти. Людині, яка мешкає в нашій країні не дуже легко отримати ступінь по інвалідності. Адже потрібно пройти спеціальну комісію, експертизу. За відсутністю здоров’ я це досить важко зробити. Якщо ж група дається на рік, то процедури знову повторюються. Якщо хворий мешкає у селі, або містечку, то на експертизу доведеться їхати в обласний центр.

Інвалідність присвоюють людям:

  • з вродженими пороками та дефектами;
  • з виробничими травмами;
  • хворобами – професійними та загальними.

Громадяни скалічуються, отримують контузії під час бойових дій, виконання обов’язків по службі, під час демонстрацій та протистоянь, від опромінення на ядерних об’єктах.

При розрахунку виплат цим особам, а також дітям-інвалідам, за основу береться мінімум, що є прожитковим. Для непрацездатних осіб цей показник трохи нижчий. Яким він буде у 2022, має встановлювати уряд.

Читайте також:  Коли підвищать пенсії в 2020 році?

Інвалідам, яким призначена 1 група, сплачується сума, що дорівнює пенсії за віком. Для другої вона становить біля 90%, але потрібно мати необхідний страховий стаж, ті, хто мають третю, отримують лише половину.

У жовтні, коли осучаснювали пенсії, до інвалідів не дійшли. Уряд обіцяє індексувати виплати найбільш незахищеній категорії громадян вже у 2022 році.Що очікувати інвалідам

Виплати держслужбовцям

Відповідно до реформи скасовується призначення пенсій на особливих умовах для всіх чиновників, за винятком військових. Тепер голови адміністрацій, судді, прокурори, службовці різних рангів не отримуватимуть по 30 тисяч, а лише 10 прожиткових мінімумів. При призначенні пенсії враховуватимуться доплати, цільова допомога, надбавки.

Рядовим чиновникам, які отримували, вийшовши на відпочинок, невеликі виплати, у 2022 році їх про індексують. Але тепер нарахування буде проводитися для всіх категорій громадян у відповідності до одного закону про пенсійне страхування.

Це дасть можливість зменшити різницю між максимальною та мінімальною пенсією, підняти її для тих, хто лікував людей, навчав дітей. Підвищення пенсії з 1 січня 2022 року відбуватиметься, якщо зростатиме економіка. Розмір її повинен дорівнювати інфляції.

Інші види виплат

В той час як на Донбасі триває військовий конфлікт, діти, жінки та батьки чекають солдатів та офіцерів додому живих та на здорових. Але тисячі воїнів вже загинули на сході, й продовжують умирати майже кожного дня. Уряд намагається підтримувати родини, призначаючи виплати.

Пенсія за січень 2022 року за втратою годувальника має збільшитися, адже зростає прожитковий мінімум, а сума її не може нараховуватися менше ніж двох цих розмірів.

На дитину чи одного члена сім’ї загиблого військовослужбовця сплачується на рівні 70% забезпечення у грошах, на двох – 90 відсотків. Пенсія підвищується ще на чверть, якщо воїн помер від поранення в АТО чи під час проходження служби. 10% від встановленого мінімуму для непрацездатних осіб доплачують дружинам, що мають інвалідність та не вийшли заміж.

Пенсія по втраті годувальника нараховується не тільки для родин військових, але вона менший розмір, який залежить не тільки від заробітку померлого, але й від стажу.

Відповідно до реформи з початком 2022 скасовуються пенсії за вислугу років. Правда вчителі, медсестри, лікарі, які встигнуть до 1 січня відпрацювати не 25, а 26 років, її отримуватимуть, якщо звільняться з посади. Виплати за вислугою залишаться для акторів з відповідним стажем та військових.Інші види виплат

Пільгові пенсії

Умови для призначення виплат для тих, хто працював на важких і шкідливих роботах після прийняття реформи не змінюються. Але Кабмін ще у середині 2016 року затвердив нові списки професій та виробництв, з яких їдуть на пенсію за пільгою. Вони значно скорочені.

Зі списків № 1 та № 2 вилучили медиків, які працюють з радіоактивними речовинами, лаборантів у рентген кабінетах, а також фахівців, що добувають, окислюють та збагачують руди, спеціалістів металургійних комбінатів та атомних станцій.

Читайте також:  Розмір пенсії по інвалідності в 2022 році в Україні

Право на пільгову пенсію залишили лікарям та медсестрам опікових та гнійних відділень, тим спеціалістам, що працюють лепрозоріях, в соляних шахтах, в інфекційних, туберкульозних та психоневрологічних закладах, будинках дитини.

Особливості індексації

Відповідно до законодавства у наступних періодах при підвищенні пенсій будуть враховувати коефіцієнт, який має дорівнювати половині від зростання споживчих цін та 50% збільшення зарплати за рік, у 2022 – за три.

Під час осучаснення пенсій було знижено коефіцієнт стажу. Через це люди отримали значно меншу надбавку. Уряд аргументував таку зміну тим, що єдиний соціальний внесок тепер сплачується не на рівні не 37, а лише 22 відсотків. Але причина зовсім в іншому. Просто в держави не вистачило грошей на збільшення виплат, знову би зріс дефіцит Пенсійного фонду.

В місяць на осучаснення виплат виділяється 4 мільярди гривень, де взяти втричі більше держава не має.

Зміни у законодавстві

Мінімальна пенсія з 1 січня 2022 року не зможе забезпечити нормальний рівень життя людям похилого віку, навіть якщо її сума збільшиться на 500 гривень, чого уряд навіть не обіцяє. Проблема вирішуватиметься лише після введення накопичуваної системи, яка передбачає поступове збільшення внесків з доходів тих, що працюють. Зараз ЄСВ із зарплатні своїх спеціалістів сплачує роботодавець. Поетапно знову вводитиметься відрахування, починаючи з 2 до 7%.

Зміни поширюються лише на тих, кому у 2022 році, коли має запрацювати система, виповниться 35. Парламентарії довго сперечалися в доцільності накопичення, але все-таки прийшли висновку, що вводити цей проект потрібно обов’язково. Переваг у системи достатньо, адже кошти йтимуть в економіку, а те, що людина накопичила, належатиме лише їй. Ці гроші стануть додатком до заробленої основної пенсії.

Є й чималий ризик, що кошти знецінить інфляція, дефіцит Пенсійного фонду збільшиться, бо частина йтиме до накопичувального. Може статися й так, що економічна криза призведе до зменшення доходів громадян. Ідею впровадження системи ще будуть допрацьовувати, аби кошти не пропали даремно.

Пенсійна реформа нарешті почала впроваджуватися. Результати її можна буде побачити за кілька років. Людям хочеться повірити в те, що молоде покоління буде жити краще ніж вони, не рахуватиме копійки, а забезпечить собі достойну старість завдяки накопичувальній системі, що незабаром стартує. Ті, хто вже вийшли на відпочинок очікують, що мінімальна пенсія з січня 2022 року хоч трохи, але зросте. Мінімальна пенсія з 1 січня 2021 року не зможе забезпечити нормальний рівень життя

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.