Меню

Розмір пенсії з вересня 2021 року

В Україні триває глибока економічна криза. Найбільше потерпають від неї пенсіонери як одна із вразливих категорій населення. Ціни постійно зростають, дорожчають комунальні послуги, а розмір пенсії залишається на тому ж рівні. Тому на сьогодні пенсійне реформування є одним із головних завдань соціальної політики. Адже для більшості пенсіонерів пенсія залишається єдиним джерелом, яке забезпечує їхнє існування.

ПФУ розповів про підвищення мінімальної пенсії для непрацюючих пенсіонерів з 1 січня 2021 року до 2 400 гривень.

Від того яка пенсія на 1 серпня 2021 року залежить матеріальне становище пенсіонерів. Чи зможуть вони придбати все необхідне для нормального життя внаслідок зміни у пенсійному законодавстві?В Україні триває глибока економічна криза

Особливості осучаснення пенсій

Пенсійна реформа була впроваджена на вимогу Міжнародного валютного фонду з метою продовження співробітництва. У розробці програми реформування брали участь кращі фахівці із Європейських країн. Проект передбачав, що виплати зростатимуть декілька разів на рік, зокрема очікувалося підвищення пенсії з вересня 2021 року.

Законодавство передбачає 4 типи пенсійних виплат:

 • за віком;
 • по інвалідності;
 • по вислузі років;
 • у зв’язку зі втратою годувальника.

Мінімальна пенсія для непрацюючих пенсіонерів з 1 січня 2021 року до 2 400 гривень. У грудні передбачається ще додаткове зростання на 64 гривні. Головною умовою для нарахування пенсійних виплат є наявність встановленого стажу: 25 років для чоловіків та 20 для жінок. Тобто, попри всі обіцянки уряду кількість відпрацьованих років, що надають право на нарахування пенсії за віком, збільшилася.

Розмір пенсії з вересня 2021 року також підвищився для осіб, у яких кількість стажу менша встановленої законом. Кількість громадян пенсійного віку, які не мають достатнього відпрацьованого періоду, у 2021 році становить близько 90 тисяч. Держава призначає їм соціальні виплати у розмірі 430 гривень, що становить близько 30% від мінімальної пенсії.Особливості осучаснення пенсій

Порядок оформлення права на пенсію

Згідно зі змінами чинного законодавства право на пенсію у 2021 році мають:

 1. громадяни у віці 60 років, стаж яких не менше 25 років;
 2. громадяни 63-річного віку, які відпрацювали принаймні 15.

Кожного року кількість стажу буде зростати. Особам, які не досягли встановленого віку, держава передбачає надання допомоги.

Читайте також:  Перерахунок пенсій пенсіонерам МВС у 2021 році

Для розрахунку розміру пенсії використовують нову формулу: П=СКзп×Кзп×Кс.

Пенсійні виплати залежать:

 • від рівня середнього заробітку за місяць по всій території України за останні 2 роки (СКзп), в наступному році для розрахунку коефіцієнта будуть брати дані вже за 3 роки;
 • співвідношення між середньою заробітною платою і фактичним заробітком майбутнього пенсіонера (Кзп), наприклад, якщо заробіток вдвічі перевищує середній показник, то коефіцієнт дорівнює 2;
 • індексації стажу, для цього кількість відпрацьованого стажу множать на індекс одного року, у 2021 році індексна оцінка для одиниці стажу дорівнює 1.

Мінімальний рівень пенсії з вересня має бути не меншим, ніж 35% від середньомісячного заробітку.

Звертатися для нарахування пенсії необхідно не раніше ніж за 30 днів до досягнення пенсійного віку і не пізніше 12 тижнів з дня настання дати. Для цього пенсіонер має подати заяву до місцевого відділу Пенсійного фонду.
До заяви додаються наступні документи:

 1. Паспорт.
 2. Ідентифікаційний код.
 3. Документи про освіту.
 4. Трудова книжка, бажано оригінал.
 5. Довідки про заробіток за період до 2000 року.Порядок оформлення права на пенсію

Пенсія по інвалідності

Люди зі значними проблемами здоров`я, які не дозволяють їм працювати, можуть отримувати пенсію по інвалідності. Але для цього у них має бути відпрацьований стаж, кількість якого визначається законом залежно від віку інваліда і групи інвалідності. У випадку, коли інвалідність отримана внаслідок здійснення трудової діяльності, кількість стажу не має значення.

Право на пенсію по інвалідності мають громадяни України:

 • з вадами народження;
 • з виробничими травмами, які призвели до інвалідності;
 • з професійними захворюваннями;
 • які отримали інвалідність внаслідок бойових дій;
 • з інвалідністю в результаті ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків;
 • з травмами, отриманими під час акцій та мітингів.

Розмір пенсії по інвалідності з вересня 2021 року внаслідок втрати працездатності залежить від розміру пенсійних виплат за віком і становить:

 • 100% – для інваліда першої групи;
 • 90% – для другої групи, у випадку наявності мінімального стажу – повна пенсія;
 • не менше 50% – для третьої групи, якщо інвалід пропрацював хоча б 15 років, то він має право на 85% пенсії.

Додатково передбачаються соціальні виплати від держави, тому кожен випадок потрібно розглядати окремо. Зокрема, відокремлюється призначення пенсійних виплат учасникам АТО, які під час проходження служби отримали інвалідність. Для них у вересні підвищено розміри виплат відносно прожиткового мінімуму:

 • інвалідам I групи – 120%;
 • II групи – не менше 110%;
 • інвалідам III групи – 105%.Пенсія по інвалідності

Пенсія у зв’язку зі втратою годувальника

Пенсія у зв’язку зі втратою годувальника призначається непрацездатним особам, які належали до членів сім’ї покійного та повністю перебували на його утриманні.

Читайте також:  Выход на пенсию в 2022 году в Украине

До осіб, які можуть претендувати на вказані пенсійні виплати належать:

 • рідні та усиновлені діти до досягнення повноліття або до 23-річного віку, у разі навчання на денній формі;
 • непрацездатні чоловік/дружина померлого;
 • діти-сироти до досягнення віку 23 років, форма навчання не має значення;
 • діти-інваліди годувальника та ті, які отримали інвалідність до повноліття;
 • батьки померлого за умови, що вони мають інвалідність або є пенсіонерами.

Пенсія за вересень 2021 року за втратою годувальника залежить від кількості членів сім`ї, єдиним джерелом існування яких було грошове забезпечення померлого. На кожного члена сім’ї передбачається 50% пенсійної виплати померлого. Наприклад, двоє дітей отримають 2400 гривні, тоді як один лише 1200 гривень.

Зверніть увагу! У випадку, коли покійний не досягнув пенсійного віку, виплати призначаються з урахуванням прожиткового мінімуму. 100% на одного члена сім’ї.

Особливий випадок становлять учасники АТО. Для дітей військовослужбовців, які загинули в АТО розмір виплат додатково збільшується на 25%. Також передбачаються додаткові виплати, але за умови, що дружина загиблого не буде реєструвати новий шлюб.Пенсія у зв'язку зі втратою годувальника

Пільгові пенсії

По вислузі років

Право на пенсію за вислугою років у вересні 2021 року передбачається лише для артистів, що мають стаж не менше 20 років та військовослужбовців у віці 55 років. Також законодавство встановлює перелік осіб, що мають право на призначення пенсійних виплат при досягненні ними зазначеного віку, який включає:

 • Працівників зі спеціальних списків, трудова діяльність яких здійснювалася в шкідливих та важких умовах.
 • Матерів у 5 і більше дітей, які належним чином займалися їхнім вихованням, також матір дитини з інвалідністю. Але за умови відпрацювання не менше 15 років при виповненні 50 років. Дана пільга діє і для батька за наявності 20 років стажу.
 • Осіб із захворюванням опорного апарату за умови наявності необхідного стажу.
 • Водіїв громадського міського транспорту, при цьому жінки мають пропрацювати не менше 25, а чоловіки – 30 років.
 • Трактористів та працівників ферми, які зайняті доглядом за худобою, зокрема свинями та коровами.

Для працівників освіти та медицини дану пільгу скасовано ще з початку року. Таке нововведення зумовлено відмовою від нарахування податків на пенсійні виплати пенсіонерів, які продовжують працювати. Для них передбачається автоматичний перерахунок пенсій за умови наявності не менше 2 років з одночасним отримуванням пенсійних виплат.

Державним службовцям

Проведене осучаснення пенсій було направлена на усунення розриву між пенсіями шляхом скасування спеціальних виплат державним службовцям, суддям та деяким іншим категоріям громадян. Пенсійні виплати їм буде нараховано на загальній підставі без використання спеціальних формул.

Читайте також:  Пенсия в 55 лет для женщин в 2020 году в Украине?

Висновки

Пенсійні реформи не привели до покращення рівня життя пенсіонерів. Люди похилого віку досі залишаються уразливою категорією, яка не в змозі забезпечити собі нормальне існування і задоволення потреб першої необхідності повною мірою. Навіть обіцяна індексація пенсійних виплат за умови покращення економіки та зростання надходжень до бюджету в межах 5% не виправить ситуацію.

В наступному році передбачається подальше впровадження плану реформи, зокрема перерахунок пенсій, збільшення страхового стажу. Як вплинуть ці зміни на добробут пенсіонерів покаже час.Пенсійні реформи не привели до покращення рівня життя пенсіонерів

Залиште коментар:

Ваш адрес email не будет опубликован.